Sėmėmės patirties Čekijos viešosiose bibliotekose

2011 m. balandžio 9 d., Vida Paldauskienė

Kovo 30 – balandžio 02 dienomis Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija pakvietė bibliotekų atstovus iš visos mūsų šalies dalyvauti gerosios patirties pasidalinimo renginyje, kuris vyko Čekijos Respublikos viešosiose bibliotekose. Į draugišką Čekiją autobusu išvyko bibliotekininkai, atstovaujantys visiems Lietuvos regionams.

Džiaugiausi suteikta galimybe dalyvauti šioje kelionėje. Įspūdžių gausa ir naudingomis žiniomis norisi pasidalinti su visais skaitytojais, kolegomis – Šilutės rajono bibliotekininkais.

Lankėmės Prahos ir Karlo Vary miestų bibliotekose. Nereikia būti dideliu bibliotekininkystės žinovu, kad pastebėtum, kaip Čekijos vyriausybė ir savivaldybės rūpinasi knygų namais: jų bibliotekos šiuolaikiškos, modernios ir įspūdingos. Daug erdvės ir patogus išplanavimas, įdiegtos naujausios šiuolaikinės technologijos.

Bibliotekų darbuotojai nuoširdžiai pasakojo apie savo moderniai įrengtas darbo vietas, papasakojo apie veiklą įvairiuose skyriuose.

Erdvioji Karlovy Vary apskrities viešoji biblioteka yra sutelkusi net 12 000 skaitytojų. Per metus šioje modernioje įstaigoje apsilanko apie 500 000 įvairaus amžiaus lankytojų, yra sukauptas 145 000 knygų fondas, 22 000 CD ir DVD įrašų. Biblioteka teikia įvairias įprastines paslaugas: knygų ir periodinių leidinių skolinimas, suaugusiųjų mokymas naudotis kompiuteriu, vyksta šviečiamoji ir kultūrinė veikla. Didelis dėmesys skiriamas specialiųjų poreikių vaikams, organizuojami atminties treniravimo kursai, kitokie mums neįprasti renginiai, įkurtas neįgaliųjų asmenų skyrius, kur neįgalūs skaitytojai gamina įvairius rankdarbius, suvenyrus, rengia savo pagamintų darbų parodas – pardavimus. Beje, pastaruoju metu šiame mieste jaučiamas jaunųjų skaitytojų skaičiaus mažėjimas, nes mieste atsirado daug įdomių pramogų vaikams ir jaunimui, todėl vaikų skyriaus darbuotojai ieško būdų, kaip susigrąžinti jaunimą: bibliotekoje organizuoja įvairių ir patrauklių žaidimų bei užsiėmimų, veikia jaunimo muzikos skyrius. Bibliotekoje yra dvi salės, kuriose vyksta įvairios paskaitos atskiroms visuomenės grupėms.

Kadangi Karlovy Vary kurortinis miestas, čia įkurtas informacinis skyrius turistams, kuriame ne tik vietos gyventojai, bet ir atvykėliai iš kitų šalių gali gauti išsamios informacijos apie miestą, kraštą. Čia galima įsigyti bilietus į mieste vykstančius renginius, koncertus ir spektaklius.

Įžengęs į šalies sostinės Prahos knygų šventovę, pirmiausia labai nustembi – lankytojus ir svečius pasitinka gigantiškas kūrinys iš knygų – tuščiavidurė piramidė, kuri pastatyta iš 8000 nurašytų knygų.

Sužinojome, kad Prahos miesto biblioteka įkurta 1891m., o 1920 m. pastatytas dabartinis bibliotekos pastatas. Biblioteka skirta labai plačiam visuomenės ratui, turi 16 tūkst. skaitytojų. Tai kartu ir informacijos bei kultūros centras. Bibliotekos paslaugomis naudotis gali visi pageidaujantys, skaitytojo bilietas reikalingas tik tada, kai pasirinktą knygą norima išsinešti į namus. Šioje įstaigoje teikiamos ne tik įprastinės bibliotekos paslaugos – čia mokomasi užsienio kalbų, įrengta erdvi ir moderni interneto salė, spalvingas ir jaukus vaikų skyrius, originalus teatro skyrius su skaitykla. Labai patiko muzikinis skyrius, jame yra net rojalis su ausinėmis, kuriuo galima groti netrukdant kitiems lankytojams. Bibliotekoje veikia kavinė, yra kino salė.

Šios turiningos kelionės metu mes, Lietuvos bibliotekų atstovai, turėjome galimybę ne tik pagilinti savo profesinius įgūdžius, bet ir aplankyti įžymiausias Čekijos Respublikos vietas. Vis tik labiausiai įsiminė Karlovy Vary – didžiausias ir labiausiai lankomas Čekijos mineralinių vandenų kurortas. Aplankėme garsiąją Mlynska kolonadą, Pergalės, Karolio IV, Didžiojo geizerio mineralinio vandens šaltinius, kėlėmės į Dianos apžvalgos bokštą. Neišdildomą įspūdį paliko Križižikovo fontanų vandens srovių ir šviesos efektų spektaklis.

Ekskursija po šalies sostinę Prahą taip pat buvo labai įspūdinga, liko gražūs ir geri prisiminimai. Kiekvieną keliautoją žavi Prahos Rotušės aikštė su miesto įsikūrimo pradžią menančiais pastatais, visame pasaulyje garsus ir žinomas astronominis laikrodis, Karolio tiltas, Karalių rūmai, Prezidentūra ir kt.

Tikiuosi, kad šioje kelionėje įgyta patirtis ir žinios pravers mano tiesioginiame darbe bei veikloje.

Spausdinti
Facebook komentarai