Viduržiemis paminėtas prisimenant Kristijono Donelaičio ,”Metus”

vidurziemis_0142012 m. sausio 25 d., Rita Blauzdytė

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko renginys ,”Viduržiemio – Žynių dienos – apmąstymai” tema ,”Kristijono Donelaičio „Metai” – lietuvių valstiečių gyvenimo epas”. Renginyje dalyvavo ir eiles pasakojo Šilutės pirmosios gimnazijos 3b klasės mokiniai ir etnografinis ansamblis (mokytojos Irena Arlauskienė ir Giedrė Pocienė).

Jau trečius metus biblioteka, bendradarbiaudama su Šilutės pirmąja gimnazija, sausio 25 d. mini viduržiemį. Kaip mokytoja Irena Arlauskienė ir mokiniai pastebi, ši diena ypatinga tuo, kad tą dieną nuo seno visi įdėmiai stebėdavo orus. Buvo tikima, kad tos dienos priešpiečio oras atitinka pirmąją, o popietinis – antrąją žiemos pusę. Jeigu tądien saulėta, buvo spėjama būsiant gražią vasarą ir gerus metus, jei debesuota – tais metais daug žmonių mirsią, jeigu lyja ar sninga, tais metais būsiąs didelis brangymetis, nes javai supus, o jei smarkus vėjas pučia, tarp žmonių galintys kilti dideli neramumai. Viduržiemis, t. y. sausio 25 d., turi dar ir kitokių pavadinimų: ši diena gali būti minima ir kaip Žynių diena, Kirmių diena ar Krikštai (kumeliukų krikštynos).
Pasitinkant lietuvių grožinės literatūros pradininko – Kristijono Donelaičio – 300 metų jubiliejų (1714 – 2014), gimnazistai kartu su etnografinio ansamblio atlikėjais prabėgo ,,Rudens gėrybių” eilutėmis, prisiminė lietuvių papročius, K. Donelaičio iškeltas moralines, dvasines vertybes, tradicijas, Šilutės krašto istoriją, Lazdynėlių istoriją. K. Donelaičio „Metai”, sukurti XVIII amžiaus 7-ame – 8-ame dešimtmetyje, pirmą kartą paskelbti 1818m., padėjo pagrindus pasaulietinei grožinei lietuvių literatūrai. „Metai” – keturių dalių poema, vaizduojanti to laikmečio būrų gyvenimą ir buitį. Kristijonas Donelaitis parašė šį didelę vertę turintį kūrinį remdamasis tikrais įvykiais. Tikėtina, kad autorius glaudžiai bendravo su to meto baudžiavos kankinamais valstiečiais, todėl jam puikiai pavyko perteikti to meto žmonių gyvenimo atspalvius: jų rūpesčius ir linksmybes, būtį ir buitį, darbus. Visus šiuos vaizdinius bei įvykius K. Donelaitis ir vaizdavo savo kūrinyje „Metai”. Pasigerėjimą kelia tai, kaip K. Donelaitis sugebėjo viską taip tiksliai aprašyti, perteikti, sukurti tokį tobulą ir realistinį meninį vaizdą.
Renginio metu mokiniai susirinkusius sužavėjo ne tik gebėjimu raiškiai skaityti K. Donelaičio eiles, improvizuoti, bet ir savo kontrastinga emocija, teatrališkumu, lietuvių liaudies dainomis, vaidybos elementais, priverčiančiais atsigręžti į didingą praeitį. Mokytojos ir gimnazistai įrodė, kad K. Donelaičio ,,Metai” yra tikras lietuvių valstiečių gyvenimo epas.

vidurziemis_015

 

Spausdinti
Facebook komentarai