Pajausti ir išgirsti Lietuvą…

dsc 07962013 m. liepos 5 d. Vita Gerulienė, Aldona Norbutienė

Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Vasaros kiemelyje Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos išvakarėse vyko renginys, sujungęs tapybą, fotografiją, aktorinį žodį, liaudies muziką ir pavadintas bendru pavadinimu „Pajausti ir išgirsti Lietuvą…”.

Profesionalūs dailininkai Silva Meškonė iš Latvijos, kaunietis Antanas Obcarskas, druskininkietis Saulius Rudzikas, kraštietis Klaipėdos universiteto profesorius Linas Julijonas Jankus bei jaunieji Pamario krašto meno kūrėjai, pristatė jungtinę savo kūrybos parodą. Jie potėpiais drobėse bei fotoblyksniais išreiškė ir įamžino savo potyrius, patirtus edukacinio plenero metu, vykusio unikalioje Pamario krašto vietovėje – Rusnėje. Liepos 1–5 dienomis asociacija Rusnės gamtos fondas surengė konferenciją-stovyklą „Žvejų duona vaikų akimis”, kurios metu vyko ir pleneras. Projektą finansavo Europos žuvininkystės fondas. Vaikai ir jaunimas per tapybą ir fotografiją buvo mokomi perteikti žvejybos vaizdus, žvejų tradicijas, kultūrą, šios profesijos subtilybes. Konferencijoje-stovykloje jos dalyviai susipažino su žvejo profesijos atstovais, žvejybos įrankiais. Fotografavimo ir tapybos pamokų metu, padedami profesionalių fotografų bei dailininkų, jaunieji menininkai kūrė minėtų žanrų darbus. Projekto dalyviai turėjo galimybę ne tik prasmingai leisti laiką, bet ir iškylavo, plaukiojo kurėnu, bendravo su kurėnų ir vytinių meistru Simu Knapkiu.
Renginio bibliotekoje metu projekto vadovė Rasa Stankutė auditorijai pristatė patį projektą ir jo dalyvius – profesionalius dailininkus bei jaunuosius konferencijos-stovyklos dalyvius – vaikus ir jaunimą. Buvo pristatyti ne tik plenero tapybos darbai, bet ir virtuali fotografijų paroda. Vaikų ir jaunimo užfiksuoti kadrai bus atspausdinti, pasportuoti ir eksponuojami viešojoje bibliotekoje surengtoje jungtinėje fotografijų ir tapybos darbų parodoje. Visi norintieji pamatyti šią parodą turės galimybę tai padaryti nuo rugpjūčio 14 dienos.
Šie metai paskelbti Tarmių metais, siekiant akcentuoti lietuvių kalbos tarmių gyvosios tradicijos išlaikymo ir puoselėjimo svarbą. Todėl minint Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną prasminga buvo prisiminti ir gyvai išgirsti pagrindines lietuvių kalbos tarmes – aukštaičių ir žemaičių. Šią galimybę turėjo tą pavakarę į bibliotekos kiemelį atėję šilutiškiai, kurių šaknys galbūt yra Aukštaitijoje ar Žemaitijoje. Atlikėjų trio parengė ir atliko teatrinę programą „Tas – žemaits, ta – lietuve”, skirtą Tarmių metams. Aktorė Doloresa Kazragytė žemaičių tarme porino įvairius nutikimus, pasakojimus, o jai aukštaičių tarme antrino aktorius Petras Venslovas. Hum. m. dr. Daiva Šeškauskaitė, dėstanti baltų mitologiją bei etnobotaniką, laisvalaikiu dainuojanti ir grojanti kanklėmis, gitara, smuiku, kitais instrumentais, atliko liaudies muzikos kūrinius ir dainas. Programoje skambėjo XIX–XX a. autorių Stanislovo Dagilio, Juliaus Anusevičiaus, Žalvarnio, Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės, Žemaitės kūryba. Minėtą teatrinę programą išvydo ir gausus būrys naumiestiškių, susirinkusių Žemaičių Naumiesčio muziejaus pastate. Pirmosiomis atlikėjų pasirodymo akimirkomis užsimezgęs tarpusavio ryšys tęsėsi iki renginio pabaigos. Aktorių žemaičių ir aukštaičių tarmėmis skaitomi tekstai sulaukė įvairių emocijų – nuo juoko iki liūdesio ir ašarų. Atsisveikinant programos atlikėjai dėkojo už nuoširdžią publiką, o žiūrovai – už nuostabiai praleistą laiką. Renginiai organizuoti vykdant projektą „Iš miesto į kaimą: keliaujantys sociokultūriniai turai”, kurio idėjas remia Lietuvos kultūros ministerija ir Šilutės rajono savivaldybė.

{gallery}/documents/fotogalerija/2013_07_05_pajausti_ir_isgirsti_Lietuva{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai