Saugesnio interneto savaitė Pamario bibliotekose

f.bajoraicio12014 m. vasario 18 d., Žaneta Jokužytė

Vasario mėnesį jau 11-ąjį kartą daugelyje pasaulio šalių paminėta Saugesnio interneto diena. Šia diena siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į saugų elgesį internete, norint apsaugoti vaikus nuo neteisėto ir žalingo interneto turinio, bei skatinti saugiau ir atsakingiau naudotis interneto technologijomis ir mobiliaisiais įrenginiais. Šių metų šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu!

Vasario 11 d. Saugesnio interneto dienos AKCIJA „Nežinai apie saugų internetą – ateik į biblioteką!” vyko ir Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje bei jos filialuose. Bibliotekininkai ištisą dieną dalino lankstinukus su aktualia informacija lankytojams, informavo apie tai, ką naudinga žinoti, kad jie jaustųsi saugūs naudodamiesi e. bankininkyste, imdami greituosius kreditus, sugebėtų atpažinti telefoninių sukčių metodus ir kt.
Vasario 12 d. į viešojoje bibliotekoje surengtą saugaus interneto pamoką rinkosi Šilutės Žibų pradinės mokyklos ketvirtokai kartu su mokytojomis Nijole Mulskiene ir Gene Dirmontiene, o vasario 13 d. žinių įgyti atėjo tos pačios mokyklos trečiokai su mokytoja Rita Kriščiūniene. Moksleiviams bibliotekos specialistės Sandra Jablonskienė ir Dalia Vasiliauskytė papasakojo apie saugų internetą, pavojus, tykančius virtualioje erdvėje, ugdė vaikų žinias ir įgūdžius priimant tinkamus sprendimus apie žmones, sutiktus internete bei pasakojo, kokiose situacijose jie gali pasidalinti privačia informacija. Pamokos metu aptarti atvejai, kai nereikėtų viešinti jokios asmeninės informacijos. Vaikai su informacijos sauga galėjo susipažinti klausydamiesi skaitomos istorijos „Nauji Annos draugai”, pateikiamos kaip animacija. Ši istorija apie tai, kad internetas – tai vieša vieta, apie elgesį internete ir apie paveikslėlių publikavimą bei autorių teises. Taip pat vaikams pateikta klausimų bei užduočių, kurias jie mielai atliko.
Saugaus interneto savaitės renginiai vyko ir viešosios bibliotekos filialuose. Gardamo filiale vaikams surengta saugaus interneto pamoka, kurios metu jie žiūrėjo trumpą vaizdo siužetą minėta tema, vėliau visi žaidė žaidimą „Jausmų barometras”, skirtą išsiaiškinti kas vaikus žeidžia, kaip jie jaučiasi įvairiose situacijose. Pamokai einant į pabaigą mažieji mokinukai džiaugėsi sužinoję, kaip reikia elgtis internete.
Mažieji juknaitiškiai kartu su Juknaičių filialo bibliotekininke internetiniame tinklalapyje http://www.epilietis.eu/. atrado saugų kompiuterinį žaidimą „Klaidūs interneto miškai”, kuris vaikams patiko ne mažiau nei kasdien žaidžiami jų mėgstami kompiuteriniai žaidimai. Po žaidimų geriausio šio žaidimo žaidėjams padovanota po „Garbingo elgesio internete kodeksą”.
Katyčių filiale saugaus interneto savaitę vaikai žaidė kompiuterinį žaidimą „Klaidūs interneto miškai”. Šis internetinis žaidimas buvo sukurtas pagal Europos Tarybos programą „Kuriame Europą vaikams ir su vaikais”. Kiekvieno žaidėjo tikslas yra KOMETA – nuostabus e. miestas, džiaugsmo, taikos ir laisvės vieta. Norint jį pasiekti reikia pereiti WWW – klaidaus interneto miškus. Visi vaikai, surinkę (I)nformacijos, (P)privatumo, (S)augumo ir (S)ąmoningumo monetas ir sužaidę linksmą žaidimą „Scrol Run” gavo prizus.
Visą savaitę Kintų filiale vyko žinių turnyrai. Įvairių klasių moksleiviai tikrino savo žinias apie saugų internetą. Surinkusieji daugiausiai taškų gavo simbolinių dovanėlių – sąsiuvinių ir pieštukų su draugiško interneto simbolika. Pradinių klasių moksleiviai akcijos metu piešė plakatus „Kurkime geresnį internetą kartu”, kurie eksponuojami bibliotekoje veikiančioje parodoje.
Žinių apie saugų internetą įgijo ir Grabupių, Saugų bei Traksėdžių filialų lankytojai. Vaikai žiūrėjo filmukus, sprendė testus, tikrinosi, kiek jaučiasi saugūs internetiniame pasaulyje. Šilutės Žibų pradinės mokyklos Grabupių skyriaus ikimokyklinės grupės mokinukai kartu su bibliotekininke diskutavo apie saugų internetą, apie tai, kaip dera elgtis internete, apie tykančius pavojus internete. Buvo labai įdomu išgirsti mažųjų palyginimus, pamąstymus, diskusijas.
Vainuto filiale lankytojams rekomenduotos knygos „Saugus ir draugiškas internetas”. Žemaičių Naumiesčio filiale vaikai apsilankė draugiško interneto svetainėje ir susipažino su jos turiniu, pasitikrino žinias virtualiu testu, o vėliau pasižiūrėjo ir aptarė „Bibliotekos pažangai” kampanijos „Saugus ir draugiškas internetas” metu sukurtą spektaklį @pasaką „Katinėlis ir gaidelis”. Pasaka padėjo geriau suvokti, kaip elgtis internete, kad jis visada būtų draugiškas, paskatino saugiau ir atsakingiau naudotis informacijos technologijomis. Šį spektakliuką žiūrėjo ir Usėnų filialo lankytojai. Renginyje dalyvavo dvi Usėnų pagrindinės mokyklos klasės kartu su mokytojais. Į svečius užsuko ir seniūnas, kuris domėjosi, kaip vaikai elgiasi internete, ar moka saugiai juo naudotis.
Saugaus interneto savaitė moksleiviams, dar tik pradedantiems aktyviai įsilieti į socialinius tinklus bei kitas interneto erdves, suteikė išties naudingų žinių ir įgūdžių, padėsiančių nepasiklysti ir nenukentėti naudojantis gausios informacijos srautais.

{gallery}documents/fotogalerija/2014_02_18_internetas{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai