Knygnešiai – žmonės, išsaugoję lietuvišką žodį

p31430722014 m. kovo 18 d., Šarūnė Gerulytė

Kiekvieną pavasarį, kovo 16 dieną, pagerbiami mūsų tautos didvyriai – knygnešiai. Tai žmonės, kurie lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu, 1864–1904 metais, į Lietuvos miestus, miestelius ir kaimus gabeno lotyniškomis raidėmis atspausdintus raštus.
Renginį pradėjo Šilutės Žibų pradinės mokyklos Grabupių skyriaus mokytoja Drąsutė Vaitkevičienė, kuri pasveikino visus susirinkusius šią šiltą popietę Grabupių bibliotekoje. Trumpai su knygnešio keliu auditoriją supažindino Gytis Jankauskas, padeklamavęs eilėraštį apie knygnešių laikus.

Buvo paruošta prezentacija apie tai, kas yra knygnešys, šio vardo reikšmė, kur buvo didžiausios spaustuvės, trumpa autobiografija apie žymiausią knygnešių karalių – Jurgį Bielinį ir dar nemažai įdomios informacijos. Žinoma, nebuvo pamiršti ir kiti žinomi knygnešiai: Juozas Angrabaitis, Juozas Sakalauskas, Kazys Ūdra. Skaitovė Emilija Jankauskaitė paskaitė Prano Mašioto pasakojimą apie vaikus, kurie nešdavo knygas: apie bausmes, kai pagauna nešant knygas, spaudą, apie žandarus. Emilijos skaitytą pasakojimą iliustravo filmo „Knygnešiai” (Filmas – kelionė. Airių poetas ir lietuvių teatro režisierius kartoja XIX amžiaus Lietuvos knygnešių pavojų kupiną kelią.) ištrauka. Vaikai su didžiuliu susidomėjimu žiūrėjo ištrauką, o ją peržiūrėję diskutavo. Vėliau mokytoja patikrino vaikų žinias ir uždavinėjo klausimus, už kurių atsakymus jų laukė staigmenos – saldūs apdovanojimai.
Pabaigoje visi priėjome išvadą, kad ši diena yra labai svarbi tuo, kad jeigu ne šie knygnešiai, mes ko gero nebeturėtume mūsų gražios gimtosios lietuvių kalbos ir nekalbėtume dabar visi lietuviškai.

{gallery}documents/fotogalerija/2014_03_18_knygnesiu_diena{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai