Rimtai ir žaismingai: kūryba ir laikas

pic 11792014 m. gegužės 7 d., Bronė Paldauskienė

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vainuto filialas, paskutinę 14-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės dieną, lankytojus pakvietė į pažintinę literatūros ir tautodailės popietę „Rimtai ir žaismingai: kūryba ir laikas”. Tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai (Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus nariai) pristatė naujausius kūrybos darbus.

Angelė Rauktienė pasakojo , dar 2012 m. išgirdę, kad 2014-ieji metai bus skirti Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms paminėti. Tautodailininkai ta proga sukūrė niekam nematytą kalendorių, kuriame dienas žymi margučiai.

V. Rauktys iš ąžuolo sumeistravo knygos lapų rėmus, išraižė metų laikus ir mėnesius, o Angelė kiaušinius išskutinėjo, seniausiu marginimo būdu. Dažė tik natūraliais dažais: rugių želmenimis, beržų lapais, svogūnų lukštais, graikiškų riešutų kevalais, raudonais kopūstais

Kalendoriuje kiekvienas mėnuo – vis kitos spalvos, o 365 margučiai išmarginti skirtingais raštais. Kalendorius sukurtas pagal tam tikrą sistemą. Pirmadienio margutis papuoštas viena ornamento juostele per visą kiaušinį, bet visų pirmadienių – jos skirtingos. Antradienio – padalytas pusiau, trečiadienio – į tris dalis. Ir taip toliau. Sekmadieninio – išmarginta išilginė juosta, isskutinėta data, ženklai, rodantys koks metų laikas. Ir trumpa citata iš K. Donelaičio poemos „Metai”. A. Rauktienė skaitė tas ištraukas iš Kristijono Donelaičio kūrybos, kurios įkvėpė naujus meninius sumanymus.

Knygos lapais suskirstytą kalendorių, kuriame dienas žymi vis kitaip išmargintas margutis, tautodailininkai kūrė pusantrų metų. Taip pat sudarė ir išleido popierinį 12 lapų kalendorių iliustruotą margučiais iš jų pačių sukurto vienintelio Lietuvoje margučių muziejaus. A. ir V. Raukčių padovanotas kalendorius dabar kabo ir bibliotekoje

Šilutės krašto kultūros paveldo puoselėtojas Vytautas Rauktys suteikė galimybę pamatyti originalius, pagal senųjų meistrų tradicijas sukurtus, vestuvinius sietynus. Sietynai padaryti išskirtinai kruopščiai su daugybe drožinėtų paukščiukų, žuvyčių, akmenukų, kurie įtvirtinti ant spyruoklių, vielyčių, Nuo aplinkinių judesių figūrėlės sukiojasi ir linguoja į visas puses.

Šilutės krašte senovės žvejai, per dienas laukdami laimikio, peiliuku drožinėdavo smulkias gyvūnų figūrėles. Po to jas pritaisydavo sietyne, kur būdavo įtvirtinama 12 žvakių, – pasakojo medžio drožėjas V.Rauktys. – Rusnės žvejų trobos būdavo neaukštos, sietynas būdavo pagrindinė namų puošmena per vestuvių šventę. Svečiams šokant, trypiant, jų nuotaiką pagyvindavo sietynas su įvairiai judančiomis figūrėlėmis ir kitokiomis detalėmis. Ne kiekviena šeima tokį turėdavo, taigi prireikus skolindavosi vieni iš kitų. Taip sietynas keliaudavo iš rankų į rankas. Senovinius sietynus prieš 150 metų prikėlė Šilutės krašto kultūros mylėtojas Hugo Šojus. Šie sietynai kabo Šilutės krašto muziejuje.

Du senovinius sietynus V.Rauktys rekonstravo, o kitus sukūrė pagal tradicines nuorodas, pajungęs savo menišką išmintį. Šie darbai netrukus iškeliaus į respublikinę liaudies meno konkurso „Aukso vainikas” parodą Vilniuje.

Angelė laisvalaikiu rašo apsakymus, noveles. Susikaupę klausėme, jos skaitomų naujausių kūrinių. Ypač jautru buvo klausyti novelės skirtos mamai.

Apie Angelę ir Vytautą Raukčius, jų darbus galima atrasti daugelyje knygų, žurnalų. Bibliotekoje eksponuojamus leidinius smalsiai apžiūrinėjo renginio lankytojai.

 

{gallery}/documents/fotogalerija/2014_05_07_vainutas{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai