Šilutiškių bibliotekininkų viešnagė sostinėje

Grafikos mokyklėlės pamoka "Litexpo" parodų rūmuose2014 m. lapkričio 25 d., Vita Gerulienė, Ingrida Zakaraitė

Švietimo ir mokslo ministerija, Ugdymo plėtotės centras bei Lietuvos parodų ir kongresų centras Lietuvos mokinius, tėvelius, mokytojus ir kitus, besidominčius Lietuvos jaunosios kartos piliečių formaliuoju ir neformaliuoju ugdymu, lapkričio 21-23 d. pakvietė į „Litexpo” parodų rūmuose pristatomą parodą „Mokykla be sienų”. Ji skirta aktualioms temoms – švietimo bendruomenių telkimui, formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigų partnerystei stiprinti, saviraiškai ir kūrybiškumui skatinti, kt.
Parodų rūmų salėse vyko netradicinės pamokos ir diskusijos švietimo temomis, veikė mokytojų ir mokinių kambarys, novatoriškai įrengtos klasės, biblioteka. Organizatoriai maloniai kvietė dalyvius prisijungti ir sudalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, kūrybinėse dirbtuvėse, kurias atstovavo įvairių amatų žinovai.
Bibliotekoms skirtoje erdvėje, kurioje tiek vaikų, tiek suaugusiųjų auditorijoms vyko piešimo, garsinio skaitymo užsiėmimai, pokalbiai su „gyvosiomis knygomis”, kt., dalyvavo ir Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos specialistai kartu su Šilutės r. vaikų meno mokyklos Dailės skyriaus mokytoju Andriumi Sirtautu.

Jis vedė grafikos mokyklėlės pamoką „Ieškant Pamario ženklų: vandens kultūra, tradicijos, papročiai” (projektas „Kuršių marių vėtrungės – praėjusio amžiaus „Feisbukas”). Pamokoje dalyvauti iš anksto užsiregistravo Švenčionių mokyklų mokiniai su mokytojais. Užsiėmimą vedęs A. Sirtautas itin patraukliai ir šmaikščiai visus supažindino su 1844 m. inspektoriaus Ernsto Vilhelmo Berbomo išleistu privalomu laivybos įsakymu visiems marių žvejams, žvejojantiems Kuršių mariose. Šio įsakymo „vinis” – unikalios vėtrungės, kuriose užkoduotos žmonių svajonės, tikėjimas, asmeninė informacija, kiti reikšmingi dalykai. Patraukli vėtrungių istorija konkuravo su ekslibriso kūrimo būdais ir technika. Juk laiko duota ribotai, per jį reikėjo suspėti atlikti gan sudėtingą užduotį – išlaisvinti mintis, darbe išreikšti savo svajones, sukurti individualią istoriją. Didžiausias smagumas buvo sukti stakles ir išvysti rezultatą, čia pat jį aptarti, palyginti su kitų darbais, kartu pasidžiaugti. Mokytojams, į užsiėmimus atvykusiems iš kitų Lietuvos kampelių, kolega Andrius draugiškai dalino patarimus apie medžiagas ir technines galimybes panašiems užsiėmimams vesti – kur įsigyti kokybiškų dažų, kokias medžiagas geriausia naudoti, netgi kaip kokybiškai paaštrinti kaltelius, kt.

Bibliotekininkai dėkingi organizatoriams, pakvietusiems dalyvauti parodoje. Joje gavome informacijos apie neformalaus švietimo tradicines bei naujas galimybes, patys dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėlėse vykusiuose užsiėmimuose.

Kitas šilutiškiams aktualus dalykas parodoje „Mokykla be sienų” buvo informacijos ir patirties kaupimas ruošiantis pirmajam Šilutėje jaunimo informavimo taško (toliau JIT) atidarymui. Būsimo taško ir filialuose veiksiančių jo padalinių darbuotojos popietę praleido su Eurodesk (Europos jaunimo informavimo tinklas) Lietuva komanda, pasiruošusia atsakyti į visus jaunimą dominančius klausimus apie finansavimo programas kylančioms iniciatyvoms įgyvendinti, studijas, stažuotes, darbą, savanorystę. Šilutiškės susipažino su šiuolaikinio jaunimo poreikiais, plačiau sužinojo apie dažniausiai juos dominančias temas.

Siekiant optimalaus JIT darbo, taip pat buvo aplankytas šiais metais atidarytas pirmasis Lietuvoje jaunimo informavimo centras Vilniuje. Centre konsultuojama 12 jaunimui aktualių temų, tokių kaip darbas, mokymasis, laisvalaikis, savanorystė, psichologinė ir socialinė pagalba, tarptautinis mobilumas ir kt. Čia taip pat netrūksta informacinių renginių, skirtų pačiam įvairiausiam jaunimui. Renginių gausos galėtų pavydėti bet kokia su jaunimu dirbanti organizacija, per mėnesį tokių renginių vidutiniškai būna apie dvidešimt. Įgyta patirtimi ir pastebėjimais dalijosi Vilniaus miesto savivaldybės Jaunimo reikalų skyriaus vedėjas Jonas Laniauskas. Jis pristatė kelis įdomiausius ir daugiausiai pasisekimo sulaukusius projektus. Vienas iš jų – „Mano kompetencijų pasas”, padedantis jaunimui ne tik geriau pažinti save, bet ir žaidimo forma nustatyti, kurių gebėjimų jiems dar trūksta siekiant asmeninių tikslų. Taip pat itin naudingas jaunimui tapo interaktyvus miesto žemėlapis, kuriame, pasirinkus norimą kategoriją, galima rasti visas įstaigas, susijusias su pasirinktu kriterijumi, trumpą informaciją apie jas, darbo laiką ir pan. J. Laniauskas linkėjo, kad Šilutės jaunimas nebūtų sterilus ir išdrįstų sužinoti atsakymus į visus jiems rūpimus klausimus.

Šilutiškiams bibliotekininkams viešnagė Vilniuje išties buvo naudinga: pasisemta patirties ir žinių, o taip pat idėjų naujai edukacinei, kultūrinei ir informacinei veiklai Šilutėje plėtoti.

{gallery}documents/fotogalerija/2014_11_25_litexpo{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai