Lietuvos nacionalinis atlasas – puiki priemonė pažinti Lietuvą

Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka praturėjo nauja 2016 m. išleista knyga – Lietuvos nacionaliniu atlasu, sudarytu iš dviejų tomų. Nacionalinis atlasas išsiskiria ne vien savo istorine svarba, tačiau ir neįprastu dydžiu – jis yra 48 cm ilgio ir 54 cm pločio. I tomas sveria 4,358 kg, o II tomas – 3,848 kg. Šį leidinį galima palyginti su enciklopedija, tik jame visa informacija pateikiama pasitelkiant žemėlapius.

Pasak Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, Lietuvos nacionalinis atlasas pateikia išsamų Lietuvos raidos paveikslą. Tai puiki vaizdinė ir informacinė priemonė, padėsianti gilinti žinias apie mūsų valstybę. Lietuvos nacionalinio atlaso sudarymo iniciatoriai – Lietuvos geografai, gamtotyrininkai, istorikai, ekonomistai, sociologai ir kitų sričių specialistai. Anot atlaso autorių, šalies nacionalinis atlasas – tai politinę nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą simbolizuojantis išsamus enciklopedinio pobūdžio kartografinis kūrinys, kuriame objektyviai apibendrinama informacija apie kartografuojamos valstybės gamtos išteklius, socialinius ir kultūrinius reiškinius, ekonomiką, švietimą, mokslą ir teoriją. Dauguma Europos valstybių jau yra išleidusios ir po keletą kartų atnaujinusios savo nacionalinius atlasus, o Lietuva tokį atlasą parengė pirmą kartą. Vykdomi ir Lietuvos nacionalinio atlaso trečiojo tomo, skirto visuomeniniam Lietuvos gyvenimui, sudarymo darbai. Viliamasi, kad jis bus išleistas iki valstybės šimtmečio minėjimo 2018-aisiais.

Nacionalinio atlaso pirmąjį tomą sudaro 224 autoriniai žemėlapiai, kuriuose pavaizduota mūsų valstybė pasaulio ir Europos kontekste, pirmą kartą po Nepriklausomybės paskelbimo Lietuvoje visapusiškai pristatyta Lietuva ir jos gamta. Atlaso žemėlapiai yra suskirstyti į teminius skyrius ir sudaro vienalytį gyvenimą, kuris nuoširdžiai atskleidžia temą. Šis atlasas – puiki priemonė pažinti Lietuvą ir prisiminti geografinius faktus.

Antrasis atlaso tomas sudomins visus, besidominčius mūsų šalimi ir jos istorija. Lietuvos nacionalinio atlaso II tomas – tai trečioji atlaso dalis „Istorija“. Šiame atlase pateikti išsamūs Lietuvos chronologiniai įvykiai, reiškiniai ir procesų sąvadas, atskleidžiantis istorinę raidą. Jame nuodugniai pateikiami svarbiausi faktai, padedantys suvokti jų reikšmę Lietuvos istorinių įvykių metu. Atlasas suskirstytas į keturis stambius skyrius – „Lietuvos didžioji Kunigaikštystė (iki 1795 m.), „Lietuva XIX amžiuje“, nepriklausomos Lietuvos Respublikos gyvenimo laikotarpis bei nacių ir sovietinės okupacijos laikmetis (1940–1990). Antrajame tome, kaip ir pirmajame, nestinga žemėlapių iliustracijų, todėl skaitytojas gali puikiai įsivaizduoti pasakojamus įvykius.

Visus susidomėjusius kviečiame susipažinti su abiem atlaso tomais Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Knygos muziejuje.

Savanorė Urtė Jančauskaitė,
Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka

Spausdinti
Facebook komentarai