Traksėdžių bibliotekoje stabtelėta ties Klaipėdos krašto rašytojos Ievos Simonaitytės gyvenimu ir kūryba

„Aš ne iš tų, kurie mėgsta atverti savo širdį tarsi kiemo vartus, pro kuriuos įeina ir išeina kas tik nori…“taip apie save rašė Mažosios Lietuvos regiono atstovė Ieva Simonaitytė (1897–1978), jautusi moralinę pareigą tapti gimtojo krašto metraštininke. Įdomios biografijos ir tvirto charakterio rašytoja įamžino Mažosios Lietuvos savitumą, apmąstė istorinę šio krašto lemtį, atskleidė Didžiajai Lietuvai mažai žinomos buities freską, nutapė etninių tipažų galeriją, užfiksavo senojo folkloro liekanas.

120-ųjų rašytojos gimimo metinių minėjimai vyko ir tebevyksta bibliotekose, mokyklose, kultūros centruose, nes Lietuvos Respublikos Seimas 2017-uosius metus paskelbė Ievos Simonaitytės metais.

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Traksėdžių filialo bibliotekininkė kartu su Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos Traksėdžių progimnazijos skyriaus septintokais  ir lietuvių kalbos mokytoja Violeta Domanskiene irgi paminėjo rašytojos gimimo metines – aptarė rašytojos kūrybą ir autobiografijos vingius, susipažino su jos kūrinių paroda, žiūrėjo vaizdinę medžiagą.

Šiandien turbūt tik retas žmogaus nėra skaitęs Ievos Simonaitytės romanų „Vilius Karalius“, „Aukštujų Šimonių likimas“, „Pavasarių audroj“, „Pikčiurnienė“. Norintieji plačiau susipažinti su Mažosios Lietuvos kraštui būdingu savitumu ir rašytojos gyvenimu skaito autobiografinę trilogiją „O buvo taip“, „Ne ta pastogė“ ir „Nebaigta knyga“.

Bibliotekininkė pristatė parengtą rašytojos kūrybos parodą bei literatūros tyrinėtojo Vytauto Kubiliaus monografiją „Ievos Simonaitytės kūryba“ ir Onos Pajedaitės, buvusios asmeninės Ievos Simonaitytės fotografės, knygą „Ji buvo Simonaitytė“, kurioje publikuojama daugybė nuotraukų ir prisiminimų apie bendravimo metus. Minėtoje knygoje rašytojos bičiulė rašo: „Dar nemačiusi Simonaitytės, imu ja žavėtis. Ta aplinka ne paliegusios, ne pavargusios moters. Toks grožio jausmas! Be tėvo augusi, be namų… Šluba, vieniša, šimto ligų kamuota. Mat, galinga dvasia ar kipšas koks tūnojo ten viduje, kad nepalūžo ir brovėsi per visas užtvaras. Nei bėdos, nei ligos neįveikė. Pasičiupo už ragų tą gyvenimą, įsikinkė – tempk, bjaurybe!.. Ir šis tempė. Liaudies rašytoja. Tiek knygų! Sodyba tokia! Bent stiprybė moters! Iš kokio šaltinio ji geria? Ir kokiais kaušais? Toks kontrastas: iš dulkėto vieškelio – į vešlią žalumą, iš dienos skubėjimo – į vakaro ramybę. Palaima“.

Vėliau bibliotekininkė pademonstravo ir pakomentavo virtualią parodą „Ieva Simonaitytė. Raskime akimirką stabtelėti ties ja…“, kurią parengė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Daiva Jucikaitė. Vaikai klausėsi Ievos Simonaitytės interviu su rašytoju Juozu Baltušiu.

Renginyje mokiniai sužinojo daug naujo apie rašytojos asmenybę ir jos kūrybą. Jie išreiškė norą pavasarį aplankyti Priekulėje esantį rašytojos memorialinį muziejų, kuris 1979 metais įkurtas buvusiame rašytojos vasarnamyje.

 

Vida Paldauskienė,
Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos
Traksėdžių filialo bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai