Saugesnio interneto savaitę‘ 2017 mokytasi išvengti pavojų virtualioje erdvėje
Vasario 7 dieną jau 14-ąjį kartą daugelyje pasaulio šalių minima Saugesnio interneto diena, skirta skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Šių metų dienos šūkis – „Skatinkime pokyčius: vienykimės dėl geresnio interneto!“
Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose vasario 8–13 d. buvo organizuojamos įvairios veiklos ir renginiai, skirti supažindinti jaunuosius bičiulius su saugumo internete svarba ir nauda, mokyti juos saugiai elgtis internetinėje erdvėje.
Informacijos skyriaus bibliotekininkai Saugaus interneto dieną paminėjo pakviesdami Šilutės Žibų pradinės mokyklos 2 b klasės moksleivius (mokyt. Regina Chockevičienė). Vaikai dalyvavo specialiai jiems paruoštoje intelektualioje viktorinoje, kurios metu jie pasitikrino savo įgūdžius priimant tinkamus sprendimus apie žmones, sutiktus internete bei žinias, kokiose situacijose jie gali pasidalinti privačia informacija ir ar tinkamai elgiasi internete. Viktorinos pabaigoje mokiniai dalyvavo nuotaikingame muzikiniame ture, kuris labai nudžiugino bei sukėlė gausias ovacijas, nes kiekvieną muzikinę ištrauką jie garsiai dainavo ar niūniavo.
Traksėdžių bibliotekos organizuojamuose renginiuose apsilankė Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos Traksėdžių progimnazijos skyriaus priešmokyklinio ugdymo grupės ir I–VI klasių mokiniai. Bibliotekininkė vaikams rodė kaip saugiai naudotis internetu, papasakojo apie virtualias patyčias, su kuriomis labai dažnai susiduriame internete. Pradinukai susipažino su iliustruota knygele „Bitutė internete. Kas nori Bitutę apgauti?“, stebėjo filmukų ciklą apie netinkamą turinį internete ir mokėsi atpažinti patyčias, vyko diskusija „Ar moku saugiai naudotis internetu?“. Šeštos klasės mokiniai stebėjo netradicinės pamokos vaizdo įrašą, kuriame Marijonas Mikutavičius, Donatas Montvydas dalijasi savo patirtimi ir patarimais vaikams apie saugumą ir privatumą internete. Vaikai atliko interaktyvų saugaus interneto testą „Ar tikrai internete esi saugus?“, o renginio pabaigoje užpildė „Garbingo elgesio piliečio kodeksą“ ir pažadėjo jo laikytis.
Vasario 7 d. Pašyšių filiale Juknaičių pagrindinės mokyklos Pašyšių skyriaus mokinukai dalijosi mintimis apie tai, ką jie veikia internete, kokie tinklapiai populiariausi tarp pradinukų ir kokios grėsmės juos pasitinka internete. Kol bibliotekininkė su vaikais diskutavo, mokytojos kūrė plakatą ,,Būk atidus internete“.
Kintuose vyko skaitmeninio raštingumo mokymai vaikams „Kalbos kultūra internete“, kuriuose dalyvavo Kintų pagrindinės mokyklos pradinių ir penktos klasės mokiniai. Mokymų metu jie susipažino su pagrindinėmis kalbos kultūros klaidomis bendraujant internetu. Aptarti interneto pavojai ir būdai, kaip nuo jų apsisaugoti, žiūrėti filmukai apie elektronines patyčias
Kūrybiniai užsiėmimai „Virtualaus pasaulio nauda ir pavojai“ vasario 10 d. vyko Gardamo filiale. Susirinkę Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Gardamo progimnazijos skyriaus pradinių klasių mokiniai pirmiausiai buvo supažindinti su internetine svetaine www.draugiskasinternetas.lt, čia skaitė istoriją „Bekraštis miškas“, kurioje pasakojama apie 9 metų berniuką Nicholą, besimokantį naudotis kompiuteriu. Mokiniai patikrino savo žinias apie interneto saugą susiskirstę į tris grupes ir atlikdami testą. Užsiėmimų pabaigoje bibliotekininkė visiems įteikė po lankstinuką su patarimais, kaip saugiai elgtis elektroninėje erdvėje.
Vasario 11 d. Laučių filiale vyko paskaita „Saugus internetas“. Šia tema, pasitelkusi realius pavyzdžius, kalbėjo įmonės „Telia“ pardavimų vadovė Ida Meschi. Specialistė pasakojo apie įrenginių saugumą ir atsakingą elgesį internete. Vaikai klausėsi, kaip atpažinti virusu užkrėstą el. laišką arba žinutę telefone, kuo gresia prisijungimas prie nesaugaus „Wi-Fi“ tinklo, į ką atkreipti dėmesį siunčiantis programėles, kokios informacijos apie save geriau neviešinti, ką daryti, jei tapai elektroninių patyčių auka. Panašia tema pokalbis vyko ir Juknaičių filiale. Čia, kaip ir Šylių, Žemaičių Naumiesčio bei kituose filialuose, vaikai sprendė testus apie saugesnį internetą.
Pokalbis su vaizdine medžiaga „Elektroninės patyčios. Kaip jas sustabdyti?“ vasario 10 dieną surengtas Žemaičių Naumiesčio filiale. Vaikai noriai dalijosi savo negatyviomis patirtimis internetinėje erdvėje, bandė rasti išeitis iš susidarančių sunkių situacijų.
Bikavėnų filiale vaikai pritarė bibliotekininkei, kad internetas – tai puiki vieta, kur vaikai ir jaunimas praleidžia labai daug laiko. Čia galima susitikti su draugais, dalytis mėgstama muzika ir kita įvairia informacija. Bet ar visada esi saugus internete? Apie tai diskutuota, kartu su vaikais žiūrėti vaizdo siužetai su gyvenimiškomis situacijomis.
Asmeninę informaciją ir savo reputaciją reikia saugoti, nes ji internete gali būti prieinama visai svetimiems žmonėms.
Dalia Vasiliauskytė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
vyr. bibliotekininkė