Vėtrungių paroda – gyvas prisilietimas prie praeities

Penktadienį, kovo 31 d., Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Švėkšnos filialo ekspozicijų patalpose atidaryta vėtrungių paroda „…nuo Švėkšnos iki Vatikano“.

Pagaliau ir švėkšniškiai sulaukė progos prisiliesti prie Mažosios Lietuvos etnografinio regiono simbolio – vėtrungių. Kartais taip jau būna, kad meistras čia pat, o jo darbais grožėtis tenka aplinkiniuose miesteliuose ir didmiesčiuose. Šį kartą buvo suskubta pasinaudoti proga, kai vėtrungės trumpam sugrįžo namo, kad būtų atnaujintos. Šiltuoju metų laiku jos puošia Nidos gyvenvietę.

Parodos atidarymas buvo nuoširdus, įdomus ir melodingas. Renginį organizavo Švėkšniškių draugijos „Tėviškė“ pirmininkė Violeta Astrauskienė ir Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Švėkšnos filialo vyr. bibliotekininkė Danutė Litvinienė.

Papasakoti apie vėtrungių atsiradimo ištakas, jų raidą ir tradicijų atgaivinimą atvyko vėtrungių meistro Vaidoto Bliūdžiaus artimas bičiulis, klaipėdiškis Egidijus Bacevičius, kuris, beje, yra ir vokiečių tyrinėtojo Hanso Vode (Hans Woede) knygos „Kuršių marių žvejų burvalčių vėtrungės“ įžangos autorius (knyga išversta į lietuvių kalbą, išleista 2016).

Teologijos dr. doc. Remigijus Oželis papasakojo, kad 2013 m. popiežiui Pranciškui padovanota Vaidoto ir jo žmonos Virginos sukurta ąžuolinė, tradicinė, autentiško 1,2 metro dydžio Kuršių marių kurėnų vėtrungė, ženklinusi Lietuvos – krikščioniškos Europos valstybės – raidos kryptį. Joje buvo pavaizduoti svarbiausi mūsų šalies akcentai. Apie tuos akcentus ir papasakojo Remigijus Oželis.

Nors vilkytiškis Darius Vilius yra senojo amato, kalvystės, puoselėtojas, bet turi aistrą dainuoti. Jis subūrė ir kartu su bendraminčiais dainuoja Pamario krašte surinktas ir paties Liudviko Rėzos sukurtas, išlikusias lietuvių liaudies dainas. Dariaus suorganizuotas entuziastų būrelis, pasipuošęs tautiniu apdaru, pasiruošęs giesmynus su natomis ir žodžiais, kad visi norintys dainuoti galėtų pritarti, savo dainomis dovanojo sielos ramybę . Tai buvo lyg sakrali kelionė į praeitį – malda Rytprūsių krašte gyvenusiai tautai.

Negali nesistebėti švėkšniškio tautodailininko Vaidoto Bliūdžiaus darbais: senųjų medinių pastatų restauratorius, istorinių laivų, kurėnų, statytojas, krikštų restauratorius, vėtrungių gamintojas, bet, kaip visada, santūrus ir kuklus. Toks jau jis, kurio darbai daugiau negu jis pats kalba. Vaidas neslėpė tik vieno, kad vėtrungė, analogo neturinti laivo karūna, šiandien tapo dažnam geidžiamu suvenyru. Šiandien vėtrungės – tai palaipsniui išsivystęs savitas, tik Kuršių marių žvejų gyvenvietėms būdingas etnokultūros palikimas, peraugęs į savitą tautodailės formą.

 

Danutė Litvinienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Švėkšnos filialas

Spausdinti
Facebook komentarai