Kraštietės tapybos paroda, skleidžianti Pamario krašto dvasią
Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje atidaryta kraštietės dailininkės Janinos Urbonaitės-Krasauskienės tapybos paroda, kurią autorė dedikuoja Lietuvos Valstybės atkūrimo 100-mečiui. Šilutė – dailininkės gimtinė. Čia baigė Pirmąją vidurinę mokyklą (dab. Šilutės pirmoji gimnazija), vėliau tęsė studijas Vilniaus dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademija), įsigydama dailininkės dizainerės specialybę. Baigusi mokslus, pasiliko gyventi sostinėje, dirbo įvairiose įstaigose, individualiose įmonėse dizainere, dailininke. Dirbdama Lietuvos kino studijoje kostiumų dizainere, sukūrė jų keturiolikai įvairių šalių filmams.
Janina myli savo gimtąjį miestą Šilutę, šio krašto žmones ir dažnai čia sugrįžta pradžiuginti juos su savo kūrybos parodomis, kurias rengia nuo 1986 metų įvairioms sukaktims ar šventėms paminėti. Anot autorės, „Šia 23 – ąja personaline paroda noriu kraštiečiams parodyti per visą gyvenimą sukauptą kūrybinę patirtį. Tai abstraktūs darbai, kurie sukelia Pamario krašto specifiškumo pajautą, atskleidžia jo dvasią. Ore tvyrantis Šyšos upės kvapas, jos augalija, užlietų pievų stebuklas (Rusnės kelio potvynis), vėjas, Kuršių marių bangavimas, burių plazdėjimas, kopų smėlio judėjimas, vėtrungės ir švyturio šviesos atspindžiai. Šia paroda noriu kartu su Šilutės žmonėmis atšvęsti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Tai dovana Pamario krašto žmonėms“.
Į parodos atidarymą susirinko gausus būrys šilutiškių, atvyko svečių iš Palangos, Vilniaus, kitų vietovių. Renginį muzikiniu sveikinimu, skirtu kraštietei dailininkei vėl sugrįžusiai į gimtinę su savo kūryba, pradėjo folkloro ansamblio „Ramytė“ dainininkai. Reikia paminėti, kad J. Urbonaitė-Krasauskienė šių metų gegužės mėnesį atšventė garbingą savo gyvenimo jubiliejų. Su šia asmenine švente bibliotekininkų bendruomenės vardu ją pasveikino F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Laima Dumšienė, padėkojo už tai, kad savo jubiliejinei parodai pasirinko mūsų bibliotekos erdves, palinkėjo polėkio tolimesnei kūrybai.
„Čia aš susiformavau, čia gyvybės pradžia, čia vaikystės ir jaunystės prisiminimai, obelų žydėjimas, žydinčių alyvų kvapas, potvynis, uostas, vėtrungės…“ – sakė dailininkė, pristatydama tapybos darbus. Buvusių klasiokų vardu kalbėjusi Kristina Šveikauskienė akcentavo, kad Janina – jausmo žmogus, tapantis dėl kitų ir suburiantis mus kartu. Ji pastebėjo, kad šioje parodoje jos darbai jau kitokie. Vietoje anksčiau jūros tematika vyravusių paveikslų ar juodame fone tapytų gėlių, dabar regime visai kitokį spalvų šėlsmą. Eilėmis savo vaikystės draugę ir buvusią klasiokę pasveikino Danguolė Saudargienė. Dailininkės bičiulė, atvykusi iš Palangos, pažymėjo, kad Janinos kūryboje matanti progresą, tapant gamtos vaizdinius, o įsigijus jos sukurtą paveikslą, į namus įsinešama dalelė gamtos, teigiamai veikiančios aplinką. Pasveikinti atvyko ir UAB „Baltijos filmų paslaugos“ prodiuserė Lineta Mišeikytė. Su ja Janinai teko daug bendrauti, bendradarbiauti ir bičiuliautis, dirbant Lietuvos kino studijos kūrybiniuose projektuose. Parodos autorei šiltų padėkos žodžių išsakė, ją sveikino ir gėles dovanojo artimieji, draugai, buvę kaimynai, bibliotekos lankytojai. Tą pavakarę bibliotekoje susirinkusiųjų širdis smuiko stygomis sklindančiais garsais virpino šilutiškis, smuiko mokytojas Rimantas Stankevičius. „Ačiū už dovaną Šilutės žmonėms! Paveikslai nuostabūs. Nuostabu šiame pasaulyje visa, kas sukelia žmogui šypseną ir iš parodos išeini su maloniu jausmu širdyje“. Tai vienas iš įrašų atsiliepimuose, kurį paliko šilutiškė po parodos atidarymo.
Parodą galima aplankyti iki š.m. liepos 30 d. bibliotekos darbo laiku.
Aldona Norbutienė