Aš iškarpysiu meilę Lietuvai

Sausio 25 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Juknaičių filialo lankytojams tautodailininkė Rūta Emigart Čiuželienė pristatė kūrybinių darbų parodą „Aš iškarpysiu meilę Lietuvai“.

Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad popieriaus karpinių menas gimė Rytų šalyse. Vėliau jis sėkmingai paplito po visą pasaulį. Daugelis tautų karpinius nuo seno naudodavo savo būstui papuošti. Lietuvoje žmonės karpiniais gražindavo paveikslų ir veidrodžių rėmus, spintelių lentynas, žibalinių lempų gaubtus, iškarpytomis užuolaidėlėmis puošdavo namų langus, indaujas. Specialūs, vestuvėms skirti karpiniai su paukščių, arklių, obuolių, varpų ir kitais siluetais būdavo kuriami jaunavedžių sėdimai vietai papuošti.

Iš Kukorų kaimo (Šilutės r.) kilusios R. E. Čiuželienės lengvi ir grakštūs iškarpyti pamario pastatų siluetai, augalai ir laukiniai paukščiai įrodo, kaip laikui bėgant ištobulėjo karpiniai. Jie stebina įmantrumu, netikėtomis formomis, fantazija, gyvybingumu ir sudėtingumu. Kiekvienas tautodailininkės darbas rodo jos profesionalumą, kruopštumą.

„Šiuolaikinė karpymo technika labai pasikeitusi, nei buvo anksčiau. Pradžioje dirbau tik su žirklėmis, dabar – labai aštriu peiliuku. Spalviniu požiūriu daugiausia vyrauja balta ir juoda spalva, bet atsiranda ir įvairiaspalviai karpiniai“, – pasakojo menininkė.

Baigusi Šiaulių pedagoginį institutą, įgijusi piešimo, braižybos bei darbų mokytojos specialybę, pagal paskyrimą R. E. Čiuželienė dirbo Klaipėdoje. Nusprendusi persikelti į Šilutę, dirbo Šilutės 1-ojoje vidurinėje mokykloje (dab. Šilutės pirmoji gimnazija) dailės mokytoja. Vėliau daugelį metų mokytojavo Šilutės 3-iojoje vidurinėje mokykloje (dab. Šilutės Martyno Jankaus pagrindinė mokykla). Savo talentu ir idėjomis mokytoja metodininkė dalijosi su savo mokiniais. Jos mokinių darbai daugybėje konkursų sulaukė įvertinimo – apdovanoti prizais, padėkos raštais.

Daugybė tituluotos meistrės darbų iškeliavo į Vokietiją, Australiją, Daniją, Kanadą. Šilutiškė yra išleidusi savo darbų knygą „Rūta Emigart Čiuželienė. Karpiniai. Papercuts“. Tautodailininkės karpinių yra knygose „Pajūrio tautodailininkai“, „Pasaulinė karpinių knyga“, „Lietuva karpiniuose“. Jos darbai aprašyti enciklopediniame žodyne „Šilutės kraštas“, savo karpiniais tautodailininkė iliustravo šilutiškės Linos Daukšaitės poezijos knygelę „Vėjo išdaigos“.

Parodos pristatymo metu bibliotekos lankytojai sužinojo, kaip tautodailininkės mintys ir idėjos materializuojasi, kaip meilė Lietuvai atgyja karpiniuose. R. E. Čiuželienė visus susirinkusius pamokino, kaip galima karpiniais papuošti namus artėjančioms Velykoms. Ant stalo pabiro tautodailininkės nupiešti ir iškarpyti velykiniai kiškučiai, margučiai ir viščiukai. Tautodailininkė ne tik išmokė karpymo subtilybių, bet dar ir padovanojo velykinių karpinių renginio dalyviams.

 

Rasa Vaičiulienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Juknaičių filialo bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai