Usėnų mokiniai domėjosi ekslibriso kūrimu

Ekslibrisas – knygos ženklas, žymintis jos savininką. Tai nedidelis tiražuojamas lapelis, klijuojamas viršelio vidinėje pusėje. Jame būna knygos savininko vardas (kartais tik inicialai) arba institucijos pavadinimas, piešinys (figūrinė, ornamentinė, šriftinė ar kita kompozicija, herbas, emblema, įv. atributai), kartais specialus tekstas (šaltinis – Vikipedija).

Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka vykdo projektą „Knygos istorija: nuo rašto ištakų iki ekslibriso“, finansuojamą Šilutės rajono savivaldybės ir Lietuvos kultūros tarybos.

„Grafikos kūrimo studijos“ edukaciniai užsiėmimai, vedami pedagogo, menininko, „Lietuvininkų vilties“ premijos laureato Andriaus Sirtauto, sudomino Usėnų pagrindinės mokyklos šeštokus, susirinkusius į Usėnų filialo biblioteką. Išklausę pasakojimo apie ekslibrisų kūrimo techniką, panaudojimą ir saugų naudojimąsi  raižymo priemonėmis, mokiniai kibo į darbą. Bene sudėtingiausia buvo sugalvoti ir ant plaušo lentelių nusipiešti savo piešinį, kuris identifikuotų kiekvieną asmenybę. Vieni ieškojo pagalbos  internete, kiti piešinius kūrė patys, atvaizduodami savo pomėgius. Nepaprasta buvo užrašyti savo vardą, nes reikėjo rašyti iš kito galo. Pavyko ne visiems, bet atspaudus ekslibrisą, gavosi visai neblogai, net įdomiai. Nupieštus piešinius mokiniai, padedami mokytojo, raižė labai aštriais rėžtukais. Visų pirštai liko sveiki – labai jau įtikinamas ir išsamus buvo naudojimosi rėžtuku instruktažas. Su nekantrumu visi laukė, kol sukurti raižiniai buvo dažomi specialiais dažais ir didelio volo pagalba atspaudžiami ant popieriaus. Atrodo, visai paprastas piešinukas, atspaudus ant popieriaus, virto nuostabiu ekslibrisu. Visi atsispaudė po keletą savo darbų, kuriuos žadėjo padovanoti savo artimiesiems ir po vieną paliko bibliotekoje. Rudenį, sugrįžę po vasaros atostogų, surengtoje parodoje visi galės pasidžiaugti sukurtais ekslibrisais ir išrinkti patį gražiausią, originaliausią.

Nuoširdžiai dėkojame mokytojui Andriui Sirtautui už supažindinimą su ekslibrisų kūrimu ir galimybę patiems susikurti savo ekslibrisą.

 

Aldona Rauktienė
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Usėnų filialo bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai