Aldona Ruseckaitė pristatė savo knygas apie lietuvių rašytojus

Spalio 17 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje  viešėjo Aldona Ruseckaitė – poetė, prozininkė, muziejininkė, biografinių romanų autorė. Vyko diskusija apie rašytojos naujausias knygas: romaną „Dūžtančios formos“ apie jauniausią lietuvių literatūros klasiką V. Mačernį ir apie daug atgarsių sulaukusią knygą „Padai pilni vinių“, kurioje atskleidžiamos prieštaringo likimo poetės Salomėjos Nėries biografijos detalės.

Romanų personažų laikmetį padėjo pajusti gimnazistės Gretos Lozoraitytės akordeonu atliekamos melodijos.

A. Ruseckaitė savo prisistatymą pradėjo nuo to, kad biografiniai romanai apie vienus ryškiausių XX a. lietuvių literatūros atstovų – S. Nėrį ir V. Mačernį – ne pirmieji tokio žanro darbai jos kūrybiniame kelyje. Ji yra knygų apie Maironį („Šešėlis JMM“) ir Žemaitę („Žemaitės paslaptis“) autorė. Visi darbai sukurti remiantis iš įvairių institucijų, privačių asmenų surinktais ir kruopščiai išanalizuotais archyviniais dokumentais, pokalbiais su įvykių amžininkais. Tai yra atsakingas ir ilgametis jos darbas. Pristatydama romanų rengimo užkulisius autorė pasakojo, kad kiekvienu atveju stengėsi aprėpti kuo daugiau praeitį liudijančių dokumentų: laiškų, užrašų knygelių, literatūrinį dienoraštį, autorinės kūrybos ištraukas. Anot A. Ruseckaitės, tai sudėtingas rašymas, nes stengiamasi, kad skaitytojui būtų įdomu, o kartu būtų atskleista kuo daugiau tiesos.

Aptardama knygą „Dūžtančios formos“ rašytoja teigė: „Į romaną iš archyvų sudėjau viską, kas tik įmanoma: ir Mačernio literatūrinį dienoraštį, ir studijų knygelę, ir kitus dalykus.“ Autorė teigė, kad biografinio romano rengimo procese, be archyvinės medžiagos klodų, reikšmingas ir asmeninis santykis su pasirinktu kūrėju. „Su autoriais, apie kuriuos rašau, turiu tam tikrą santykį, jie manyje nugulę. Žinojau, kad norėčiau parašyti darbą apie V. Mačernį. Juo domėjausi dar sovietmečiu. Anuomet mes važiuodavome į jo gimtinę Šarnelę. Rinkome medžiagą ir ten susipažinau su jo sužadėtine Brone Vildžiūnaite: labai uždara moterimi, kuri nebuvo parašiusi jokių prisiminimų, išmetusi laiškus, kuriuos greičiausiai surado pas Vytautą po jo mirties“, – atviravo A. Ruseckaitė. Savo kūrinyje autorė regi jauno žmogaus dvasinius išgyvenimus, pakilimus, krizes, gvildena jo kūrybos psichologiją. Knygoje daug dėmesio skiriama ne tik poeto asmenybei, kūrybai, bet ir meilei, kuriai nebuvo lemta subręsti, kuri neturėjo laimingos pabaigos. V. Mačernis žuvo nesulaukęs 24-erių. Jo sužadėtinė B. Vildžiūnaitė 2018 m. minėjo 98-erių sukaktį. Bendravimas su šia moterimi, kaip prisipažino knygos autorė, sudėtingas, tačiau pavyko pelnyti jos pasitikėjimą. „Rašydama knygą jos kiek bijojau, nes ji gana kieta, griežta, kategoriška, bet gavau tarsi jos palaiminimą. Mane sukrėtė tai, kad prabėgo tiek daug metų, o ponia Bronė V. Mačernio meilės laiškus muziejui atidavė tik būdama 96-erių amžiaus“, – pasakojo rašytoja.

Renginio metu S. Nėries poezijos  gerbėjai Gražinai  Juodytei-Bubulienei perskaičius poetės eilėraštį „Sugrįžimas“ A. Ruseckaitė, neužimdama nei ginančios nei teisiančios pozicijos, pradėjo diskusiją apie knygą „Padai  pilni vinių“, kurios tikslas yra nušviesti, kaip menininką įtraukia laikmečio sąlygos. Viena – žmogaus kūrybinis palikimas ir jo aktualumas, kita – asmens pasirinkimai, supusi aplinka, istorinis laikmetis bei individualių patirčių įtaka kūrybai. Romane rašytoja atskleidžia S. Nėries gyvenimo paslaptis. Čia aprašomas poetės gyvenimo laikotarpis nuo 1940 m. birželio 15 d. iki 1945 m. liepos 7 d.  Autorės teigimu, šią knygą ji parašė dėl iki šiol netylančių diskusijų apie S. Nėries kūrybą, politinę veiklą, jos pažiūras. A. Ruseckaitė kvietė pažvelgti plačiau į poetės gyvenimą, įžvelgti priežastis, kurios lemia pažiūrų pokyčius, aptarė, kokie politiniai įvykiai ar asmeninės savybės darė didžiausią įtaką poetės elgesiui. Ar išteisinti S. Nėrį, ar ją nuteisti? Šį klausimą romano „Padai pilni vinių“ autorė A. Ruseckaitė iškelia pateikdama daugybę archyvinės medžiagos. Spręsti belieka patiems skaitytojams.

A. Ruseckaitė tą pačią dieną, prieš susitikdama su šilutiškiais, apsilankė ir Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Usėnų filiale, kur šiltai bendravo skaitytojais, pristatė savo kūrybą.

Renginys  organizuotas vykdant projektą „Su knyga – į pažinimą“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.

 

Liudmila Nausėdienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai