Išskirtinė dovana kalbų mėgėjams

Šilutės F. Bajoraičio viešąją biblioteką pasiekė poligloto, filosofijos mokslų daktaro Gedimino Degėsio dovanotų knygų siunta. Tarp leidinių – keletas egzempliorių paties G. Degėsio parengtų prancūzų kalbos vadovėlių „Je parle français“ („Aš kalbu prancūziškai“) bei suahelių, daugelio Juodosios Afrikos šalių valstybinės kalbos, vadovėlių „Nasema kiswahili“ („Aš kalbu suahelių kalba“). Autorius vaizdingai bei išradingai pristato mokymosi medžiagą, įtraukia į linksmus dialogus, pristato esminius tautų kultūros dalykus. Tai puiki priemonė kiekvienam, kuris žengia pirmus žingsnius, arba jau tobulina minėtų kalbų įgūdžius.

Daugiau nei dešimčia kalbų galintis susikalbėti poliglotas savus sentimentus jaučia ir dirbtinei esperanto kalbai, tad dovanotų knygų rinkinyje yra ir paties G. Degėsio į esperanto kalbą išversta filosofės, eseistės Jūratės Baranovos knyga „Išmintis kaip terapija“. Veikalas pateikiamas dviem kalbomis – lietuvių ir esperanto. Knyga ne tik supažindina su išminties sąvoka žymiausiuose Antikos ir Rytų filosofų traktatuose, bet ir yra puikus pavyzdys, kaip lietuviškas tekstas skamba esperanto kalba. Beje, vienas iš šios knygos redaktorių – švėkšniškis, esperanto kalbos žinovas Petras Čeliauskas. Besidomintiems esperanto ar italų kalbomis ypač pravarti turėtų būti tarp dovanotų leidinių rasta G. Degėsio redaguota pirmoji Ievos Judickytės knyga „Žodis po žodžio: itališkai-lietuviškai-esperantiškai“. Šis leidinys suteikia galimybę palyginti kalbų panašumus bei skirtumus, besimokantiems dviejų kalbų vienu metu praturtinti žodyną naujais posakiais bei žodžiais. Knygą sudaro pokalbiai, gramatika ir žodynas.

Laiške bibliotekai G. Degėsys rašo: „Žinau, kad kai kurios knygos yra skirtos galbūt tik siauram skaitytojų ratui, bet nenustoju degti idealizmu, kad jums brangi kiekviena knyga ir dar svarbiau, kad kada nors tą knygą pastebės eilinis to krašto vaikas ir išmoks retų kalbų, ir galbūt po to taps dėstytoju, keliautoju, rašytoju“.

Dovanotos knygos papildys Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos ir jos filialų (Rusnės, Švėkšnos, Žemaičių Naumiesčio) fondus. Bibliotekininkai nuoširdžiai dėkoja dr. G. Degėsiui už jau nebe pirmą knygų dovaną šilutiškiams.

Virginija Veiverienė

Spausdinti
Facebook komentarai