Sausio 13-oji 

Minint Laisvės gynėjų dienos 30-metį…

Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena, Lietuvos valstybinė šventė.

1991 metais šią dieną įvykęs masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.

Užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine technika ginkluota desantininkų grupė. Televizijos bokštas buvo užimtas, tačiau planų pulti Parlamentą kariškiai atsisakė.

Nors užgrobti kai kuriuos objektus ir pavyko, galutiniai operacijos tikslai (užimti parlamentą, išprovokuoti nesantaiką tarp įvairių tautybių Lietuvos piliečių, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą) nebuvo pasiekti ir gana greitai Sovietų armijai teko iš užimtų objektų pasitraukti.

Prie televizijos bokšto Vilniuje per 600 taikių ir neginkluotų žmonių buvo sužeista, žuvo 14:

Loreta Asanavičiūtė,

Virginijus Druskis,

Darius Gerbutavičius,

Rolandas Jankauskas,

Rimantas Juknevičius,

Alvydas Kanapinskas,

Algimantas Petras Kavoliukas,

Vytautas Koncevičius,

Vidas Maciulevičius,

Titas Masiulis,

Alvydas Matulka,

Apolinaras Juozas Povilaitis,

Ignas Šimulionis,

Vytautas Vaitkus.

Visi žuvusieji, išskyrus Titą Masiulį, Alvydą Matulką, Alvydą Kanapinską, Vytautą Koncevičių ir Rimantą Juknevičių, palaidoti Antakalnio kapinėse. Titas Masiulis palaidotas Kauno Petrašiūnų kapinėse. Alvydas Matulka palaidotas Rokiškio Kalneliškių kapinėse. Rimantas Juknevičius palaidotas Marijampolės miesto kapinėse. Alvydas Kanapinskas ir Vytautas Koncevičius palaidoti Kėdainių Kauno gatvės kapinėse. Iš viso sužeista 702 žmonės, kulkomis sužeisti 52.

 

Įvykių metu žuvo desantininkas leitenantas Viktor Šatckich (1969–1991). Jis buvo nušautas šūviu į nugarą iš 5 cm atstumo. Jis mirė vežamas į ligoninę Vilniaus greitosios pagalbos automobiliu.

Minint šio įvykio 30 – ąsias metines, kviečiame pasižiūrėti virtualias parodas, kurias rasite Lietuvos Respublikos Seimo svetainėje.

Su Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos – istorija kviečiame susipažinti virtualiai (Šaltinis: Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuro patarėja Monika Kutkaitytė, LRS, 2021 m. sausio 6 d. pranešimas žiniasklaidai).

Virtualios parodos:

Nuolatinė ekspozicija „Sausio 13-osios atminimo įamžinimas“ Seimo Sausio 13-osios memoriale. Alfredo Girdziušo, Viliaus Jasinevičiaus, Andriaus Petrulevičiaus fotografijose įamžintas 1991 metų sausis.

Daugiau apie parodas – Seimo svetainės rubrikoje: „Parodos, skirtos Laisvės gynėjų dienai paminėti“ .

Informaciją parengė: Lietuvos Respublikos Seimas

Taip pat kviečiame visus sausio 13 dieną, 8.00 val. prisidėti prie pilietinės vienybės ir vilties akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“. Kiekvienuose namuose, įstaigose, institucijose, Lietuvos Respublikos ambasadose dešimčiai minučių uždekime žvakutes už žuvusius Laisvės gynėjus ir palaikykime medikus, anuomet gelbėjusius sužeistus Laisvės gynėjus, šiandien kovojančius su pandemijos iššūkiais.

Minint šia dieną siūlome išspręsti kryžiažodį, kurį rasite čia: https://crosswordlabs.com/view/2021-01-12-106

Spausdinti
Facebook komentarai