Paminėta Saugesnio interneto savaitė

Paminėta Saugesnio interneto savaitė

2024 m. vasario 6 d. daugelyje pasaulio šalių buvo minima jau 21-oji Saugesnio interneto diena. Kasmet Saugesnio interneto diena švenčiama antrojo mėnesio antrosios savaitės antrąją dieną. Dienos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu! Lietuvoje įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos vyksta visą savaitę – tam skirta Saugesnio interneto savaitė.

Minint jau Tarptautinę Saugesnio interneto savaitę Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo surengta tradicinė intelektuali viktorina jaunimui pasitikrinti žinias apie atsargų elgesį viešoje erdvėje, asmens duomenų bei įrenginių apsaugą, kritinį mąstymą, internete tykančias grėsmes ir kaip nuo jų apsisaugoti. Interaktyvi viktorina buvo surengta dukart – žaidė Šilutės Pamario progimnazijos septintokai bei penktokai. Džiugina, kad jaunimas puikiai supranta internete tykančius pavojus ir žino kaip elgtis, norit apsaugoti save ir aplinkinius.

Vaikai anksti susipažįsta su skaitmeniniais įrenginiais ir socialiniais tinklais, tad apie saugų elgesį internete svarbu pradėti kalbėti kuo anksčiau. Šiuo tikslu buvo surengtos interaktyvios pamokos „Saugus elgesys internete“ ir „Asmens duomenų apsauga bei privatumas“, dalyvaujant Šilutės M. Jankaus pagrindinės mokyklos 2 klasės mokiniams, Šilutės Pamario progimnazijos 2 klasės mokiniams ir Žibų pradinės mokyklos 2 klasės mokiniams.

 

Renginiai, skirti Saugesnio interneto savaitei paminėti, vyko ir daugelyje viešosios bibliotekos filialų.

 

Kintų filialas vasario 6 d. pakvietė Kintų pagrindinės mokyklos 2 klasės mokinius (mok. Irena Šerkienė) dalyvauti medijų raštingumo mokymuose „Kritinį mąstymą ugdykime kartu! Saugok savo asmens duomenis ir būk saugus internete“. Vasario 8–9 d. Kintų pagrindinės mokyklos 3 (mok.  Vida Viršilienė ) ir 4 (mok.  Asta Matvėjėvienė) klasių mokiniams surengti medijų raštingumo mokymai. Vasario 7 d. 5 klasės mokiniai dalyvavo mokymuose „Kritinį mąstymą ugdykime kartu! Saugokis apgaulės internete arba atsargiai, – socialinė inžinerija“. Vaikai išklausė teorinę dalį apie saugumą internete, asmens duomenų panaudojimą ir jų saugojimą. Atliko jiems skirtas užduotis, diskutavo apie tai, kaip reikia elgtis skirtingose situacijose. Sužinojo, kuria informacija internete gali dalintis, kas gali nutikti atskleidus per daug informacijos apie save ir kt. Kartu atliktas testas „Ar esi saugus internete?“

Žemaičių Naumiesčio filiale jauniesiems interneto vartotojams organizuoti treji mokymai. Moksleiviai buvo mokomi kritinio mąstymo, saugesnio naudojimosi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Juose dalyvavo 4–6 klasių mokiniai. Vasario 6 d. surengta Saugaus interneto diena bibliotekoje. Visą dieną su vaikais vyko pokalbiai šiomis  temomis: saugus elgesys internete, asmens duomenų apsauga ir privatumas, kaip atpažinti dezinformaciją. Buvo analizuojamos galimos pavojingiausios situacijos internete ir tinkamiausias elgesys atsidūrus jose, kviesta pagalvoti, kas slepiasi kitame kompiuterio ekrane. Aptarta, kokią informaciją saugu viešinti, kaip įvertinti ir atskirti, kad informacija yra tikra bei patikima.

Susipažinę su mokomąja medžiaga vaikai patys išbandė įvairiausias praktines užduotis, diskutavo, dalijosi savo žiniomis, patirtimi, atviravo, kaip bendrauja virtualioje erdvėje, su kuo susirašinėja, kokia informacija dalijasi, ar viešina savo ir draugų nuotraukas, ar bendrauja su nepažįstamais žmonėmis. Moksleiviai atliko testą „Ar esi saugus internete?“ ir aptarė jo rezultatus.

Vasario 6 d. vykusios pamokos „Būk saugus internete“ metu Usėnų filialo bibliotekininkė Usėnų pagrindinės mokyklos 1–4 klasių mokiniams paaiškino, kodėl svarbu saugoti ir niekam neatskleisti asmeninės ir privačios informacijos, kokios grėsmės gali iškilti neatsargiai elgiantis internete, kaip jų išvengti. Vaikai pasikartojo svarbiausias naudojimosi internetu taisykles, sprendė užduotį apie asmeninius ir neasmeninius duomenis. Atlikę praktines užduotis sužinojo, kaip saugiai elgtis internete, kokių pavojų reikia vengti, kokių asmeninių duomenų neteikti, kas gali nutikti nesilaikant saugumo internete.

Vasario 12 d. Usėnų filiale susirinko Usėnų bendruomenės dienos centrų vaikų grupės. Vaikai pasikartojo svarbiausias naudojimosi internetu taisykles, sužinojo, kaip elgtis su asmenine ir neasmenine informacija. Renginyje svečiavosi Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Simona Cibauskaitė. Ji parodė filmuką apie patyčias internete, papasakojo, kaip reikia saugiai elgtis internete, kokios pasekmės laukia nesirūpinant savo saugumu, į ką kreiptis, jei susiduriama su nesaugia situacija internete. Dalyviai sprendė testus, kaip saugiai elgtis internete, kokių pavojų reikia vengti, kokių privačių duomenų neteikti, kas nutiktų nesilaikant saugumo internete.

Vasario 6 d. Vainuto gimnazijos Katyčių skyriaus vyresniųjų klasių mokiniai Katyčių filiale klausėsi Saugesnio interneto dienai skirtos transliacijos „Skaitmeninės higienos svarba šiandienos pasaulyje“. Jos metu buvo kalbama apie tai, ką daryti, kad technologijas valdytume mes, o ne jos mus,  kaip saugiai dalintis informacija internete, kaip pasiekti aukštesnį produktyvumo lygį. Šiuos klausimus gvildeno pranešėjai: Rasa Jauniškienė, Skaitmeninės etikos centro steigėja; Pavel Donec, Lietuvos policijos vyriausiasis tyrėjas. Saugesnio interneto centro Lietuvoje Jaunieji Ambasadoriai dalijosi patirtimi, pasakojo, ką veikia centre. Jie pristatė du savo sukurtus žaidimus, kurie moko saugiai naudotis internetu.

Vasario 8 d. Juknaičių filiale su vaikais kalbėta apie tai, kad dirbdami, žaisdami ar susirašinėdami kompiuteriu internete, gali ne tik naudotis gausiu informacijos kiekiu, bet ir susidurti su internete egzistuojančiais pavojais: kompiuteryje esantys duomenys gali būti pavogti; į naudojamas paslaugų paskyras gali būti įsilaužta; tapatybė gali būti pasisavinta; galite būti stebimas trečiųjų asmenų; galite nukentėti materialiai; kompiuteris gali vykdyti atakas prieš kitas sistemas jums nežinant. Vaikams paaiškinta, kad būnant prie kompiuterio reikia būti budriems ir atsargiems, ilgiau pamąstyti prieš atliekant veiksmus internete, interneto erdvėje nebendrauti su nepažįstamais žmonėmis, suvokti, jog informacijos apie save viešinimas gali turėti ir neigiamų pasekmių – nepažįstamieji gali pasinaudoti jūsų nuotraukomis, neviešinti, kad su tėvais išvykstate iš namų savaitgaliui – tokia informacija yra naudinga vagims. Išklausę paskaitėlę vaikai sprendė testus apie saugų internetą.

Vasario 9 d. Traksėdžių filiale lankėsi jaunieji bibliotekos lankytojai. Jie sužinojo, kaip saugiai naršyti, žaisti internete, sprendė testus „Ar esi saugus internete?“ Renginio pabaigoje aptarti rezultatai, geriausiai įveikusiems testus įteikti prizai ir saldžios dovanėlės. Vasario 12 d. vaikams vesta valandėlė „Ką galime padaryti, kad būtume dar saugesni ?“, kurios metu aptartos visos saugumo priemonės, kalbėta apie kylančius pavojus. Dalyviai sužinojo, kaip saugiai elgtis internete, pasakojo savo istorijas, patirtas internetinėje erdvėje.

Vasario 9 d. Bikavėnų filiale vyko mokymai vaikams „Asmens duomenų apsauga ir privatumas“. Mokymų metu vaikai sužinojo, kuria informacija galima dalintis tik su artimaisiais, o kokią informaciją galima atskleisti ir žaidimų draugams. Diskutuota, kas gali nutikti atskleidus per daug asmeninės informacijos skaitmeninėje erdvėje. Žinioms įtvirtinti atlikta praktinė užduotis.

Vasario 9 d. Gardamo bibliotekoje į renginį, skirtą Saugesnio interneto savaitei, rinkosi Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Gardamo skyriaus pradinukai, juos atlydėjo mokytojos Virginija Lidžiuvienė ir Sonata Kurmienė. Šiuolaikinis pasaulis nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be interneto ir išmaniųjų įrenginių, dirbtinio intelekto. Kartu su atkeliavusiomis naujausiomis technologijomis iškilo ir saugumo klausimas. Kaip elgtis, kad būtų galima išvengti nemalonių situacijų? Susirinkę pradinukai apie tai ir diskutavo. Ypač svarbus yra kritinio mąstymas ugdymas, nes tai turi įtakos priimant sprendimus. Bibliotekininkė papasakojo apie saugų elgesį internete, asmeninių duomenų saugojimą, prisijungimo slaptažodžius, kam juos galima sakyti, apie internete pasitaikantį netinkamą turinį, bendravimą su nepažįstamais žmonėmis.

Vasario 8 d. Vainuto gimnazijos Katyčių skyriaus 8 klasės mokiniai dalyvavo pamokoje „Saugus elgesys internete“. Šios pamokos metu primintos saugaus elgesio internete nuostatos. Paaiškinta,  kodėl svarbu saugoti ir niekam neatskleisti asmeninės ir privačios informacijos, kokios grėsmės gali iškilti neatsargiai elgiantis internete, kaip šias grėsmes pažinti, kaip jų išvengti, kur prireikus kreiptis pagalbos. Mokiniams pateiktos 5 situacijos. Jie diskutavo, kas situacijoje kelia įtarimą, kas gali nutikti neatsargiai elgiantis, kaip tinkamai šioje situacijoje reikia pasielgti. Aptarus situaciją buvo suformuluojama išvada-rekomendacija.

Vasario 9 d. Vainuto gimnazijos Katyčių skyriaus 2–3 klasių mokiniai Katyčių filiale mokėsi saugoti savo asmens duomenis. Pamokos metu bibliotekininkė mokė vaikus suprasti, kas yra asmeninė ir privati informacija, kokia informacija galima dalintis, o kokia – negalima, kokios dėl to gali kilti grėsmės. Paaiškinta, kad jie niekada neturėtų skelbti privačios informacijos internete. Peržiūrėję filmuką dalyviai aptarė jame parodytą situaciją ir atliko praktinę užduotį: suskirstė, kurią informaciją galima atskleisti tik artimiesiems, o kurią  – žaidimų draugams.

Vasario 15 d. Katyčių filiale vyko pamoka „Saugokis apgaulės internete arba atsargiai, – socialinė inžinerija!”, kurioje dalyvavo Vainuto gimnazijos Katyčių skyriaus 10 klasės mokiniai su klasės vadove D. Pielikiene. Pamokos metu  mokiniams priminta apie asmeninės informacijos saugos ir atsargumo internete svarbą. Jie supažindinti su įvairiais socialinės inžinerijos pavyzdžiais, požymiais, paaiškinta  apie galimą žalą ir pasekmes. Paaiškėjo, jog dauguma dešimtokų  mano, kad  internete iškilusias problemas spręstų patys, nors žino, kad tokiu atveju geriau kreiptis į tėvus ar patikimus suaugusiuosius.

Vasario 13 d. Katyčių filiale vyko pamokėlė „Etiškas elgesys socialiniuose tinkluose”. Pamokoje dalyvavo Vainuto gimnazijos Katyčių skyriaus 5 klasės mokiniai su klasės vadovu A. Valaičiu. Filialo bibliotekininkės supažindino mokinius su etišku ir atsakingu elgesiu socialiniuose tinkluose, autorių teisių svarba, suteikė žinių bei praktinių įgūdžių, kaip tinkamai ir saugiai naudotis internetu, išvengiant potencialių pavojų, kurie gali kilti dėl neapgalvoto elgesio.

Mokiniams pateikta paprastų pavyzdžių, iš kurių jie suprato, kad nukentėti galima ne tik atskleidus asmeninę ir privačią informaciją, bet skelbiant įžeidžiamas žinutes, kurstant patyčias, pažeidžiant autorių teisių apsaugos ir kitus įstatymus. Dalyviams paaiškinta, kad didžioji dalis interneto turinio, nors ir laisvai prieinama, nėra laisvai platinama. Tik turinio autorius ar savininkas gali duoti sutikimą jį platinti ar naudoti pakartotinai. Akcentuota, kad jeigu rašant darbus naudojamasi interneto turiniu, tai būtina tinkamai nurodyti šaltinį. Pateikus įvairių situacijų pavyzdžių mokiniai suprato,  kad internetas yra ne tik išteklius, bet ir priemonė, kuri gali turėti įtakos jų požiūriui, nuomonei ir gyvenimo būdui. Penktokai mokėsi  kritiškai vertinti tai, ką mato ir skaito internete.

Paminėta Saugesnio interneto savaitė Paminėta Saugesnio interneto savaitė Paminėta Saugesnio interneto savaitė Paminėta Saugesnio interneto savaitė Paminėta Saugesnio interneto savaitė Paminėta Saugesnio interneto savaitė Paminėta Saugesnio interneto savaitė Paminėta Saugesnio interneto savaitė Paminėta Saugesnio interneto savaitė 1000027351 Suskirstėme Žiūrime filmuką Įdomu Susikaupią klausomės Diskutuojame Atidžiai klausomės Klausomės transliacijos Užduotį atlikome Temos gvildenimas Pristatome temą Atliekame užduotį Filmuko peržiūra. Penktokai Bibliotekininkė dėsto teorinę dalį Ketvirtokai peržiūri filmuką Ketvirtokai atlieka testą Trečikai. Filmuko peržiūra Užduoties atlikimas. Penktokai Užduoties atlikimas. Antrokai Vaikai bibliotekoje mokėsi saugiai naudotis internetu_ Vaikai sprendė testus apie saugų internetą_ Renginio akimirka Pradinukai žiūri filmuką Renginio dalyviai (1) Mokymų dalyviai supažindinami su užduotimi Mokomės saugoti asmeninius duomenis_ Vaikai atlieka užduotį_

Spausdinti
Facebook komentarai