Medijų ir informacinio raštingumo savaitę rengti mokymai apie kritinį mąstymą, informacijos vartojimą ir surengtas orientacinis žygis
Spalio mėnesio paskutinę savaitę Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka ir jos filialai kvietė gyventojus į medijų ir informacinio raštingumo savaitės (MIRKT) renginius. Šios savaitės tikslas – skatinti saugų, atsakingą ir išmanų elgesį virtualioje erdvėje bei lavinti kritinį mąstymą apie šiuolaikines medijas.
Visi norintys galėjo stebėti bibliotekininkų paruoštas virtualias transliacijas „YouTube“ kanale. Šiose transliacijose specialistai aiškino apie pagrindinius saugaus interneto naudojimo principus, patarė, kaip atpažinti grėsmes internete bei išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų.
Šilutiškiams ir miesto svečiams spalio 26 d. surengtas orientacinis žygis po Šilutę, kuriame dalyviai mokėsi atpažinti informacijos šaltinius, vertinti jų patikimumą ir orientuotis aplinkoje, pasitelkiant medijų žinias, bei daugiau sužinoti apie miesto istoriją.
Savaitė suteikė puikių pramogų ir vaikams – jie galėjo pasitikrinti savo gebėjimus žaidžiant virtualų pabėgimo kambario žaidimą, kurio metu sprendė interaktyvias užduotis bei lavino kritinį mąstymą. Lankytojai buvo kviečiami išbandyti internetinį kryžiažodį, kuriame atsispindėjo medijų raštingumo pagrindai.
Balčių ir Vainuto gyventojams bibliotekininkės vedė mokymus apie asmeninės informacijos saugumą, kurių metu aiškinosi, kokie turėtų būti saugūs slaptažodžiai, kaip atpažinti elektroninių laiškų klastotes. Vainute mokymų dalyvės savo laimę išbandė spręsdamos kryžiažodį, tikimės, kad joms pasiseks laimėti MIRT savaitės specialiuosius prizus.
Bikavėnuose jauniesiems bibliotekos bičiuliams pristatyti mokomieji vaizdo filmukai „Pažink medijas su Klaudija“.
Degučių filiale vaikai buvo pakviesti dalyvauti virtualiame žaidime „Pabėgimo kambarys“. Žaidimą išbandė ir vienas suaugęs lankytojas. Pabėgti iš žaidimo kambario nebuvo taip paprasta, atliekant užduotis reikėjo gerai pasukti galvą. Įveikti užduotis pavyko tik vienai žaidėjai.
Spalio 24 d. Gardamo bibliotekoje vykusių mokymų metu susirinkusieji susipažino su skaitmeninių šaltinių ypatumais, informacijos ir paieškos strategijomis. Dalyviai sužinojo, kaip rasti patikimą informaciją, kai aplinkui tiek daug melagienų, kodėl vieni šaltiniai laikomi patikimais, o kiti nėra tokie patikimi, kaip žmones veikia uždaros bendravimo grupės.
Inkaklių bibliotekoje tris dienas vyko mokymai bibliotekos lankytojams. Spalio 24 d. vyko paskaita „Neužkibk ant sukčių kabliuko“, kurią vedė Tauragės apskrities policijos komisariato Šilutės skyriaus policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Jurgita Kaktienė. Paskaitos metu supažindinta su įvairiais sukčiavimo būdais, papasakota, kaip juos atpažinti ir išvengti, kur kreiptis nutikus nelaimei, aptarti konkretūs atvejai. Spalio 25 d. ir 30 d. Inkaklių bibliotekoje vyko tiesioginės transliacijos iš Lietuvos bibliotekų. Aptariant temą „Ateities įrankiai jau šiandien: kaip dirbtinis intelektas keičia mūsų pasaulį?“ kalbėta apie tai, kuo dirbtinis intelektas mums padeda ir gali padėti šiandien, kokios gali kilti grėsmės. Transliaciją vedė mokslo ir technologijų populiarintojas, radijo ir televizijos laidų vedėjas bei dirbtinio intelekto entuziastas Lukas Keraitis. Kita tiesioginė transliacija vyko tema „Kur yra žodžio laisvės ribos?“, kurioje kalbėta apie kritinį mąstymą ir saviraišką, kaip drąsiai galima dalintis savo nuomone, ar tam galima nubrėžti ribas. Transliacijoje dalyvavo TV laidų vedėjas, prodiuseris, žurnalistas bei rašytojas Rytis Zemkauskas ir pramogų verslo veikėjas, radijo bei televizijos laidų vedėjas, aktorius, visuomenės veikėjas Algis Ramanauskas Greitai. Žiūrėdami tiesioginę transliaciją renginio dalyviai gyvai aptarinėjo išsakytas mintis, tarpusavyje dalijosi savo patirtimi.
Lankytojai spalio 24 d. Katyčių bibliotekoje klausėsi virtualaus pokalbio apie saugumą internete su Nacionalinio kibernetinio saugumo centro ekspertu Justinu Knieža. Klausytojai išgirdo atsakymus į klausimus apie saugumą internete, socialinių medijų pavojus, melagienas.
Kintų biblioteka kasmet įsitraukia į Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę. Šios savaitės metu vaikus, jaunimą ir suaugusiuosius bibliotekininkės kvietė žaisti stalo žaidimą „Sukčių voratinklis“, pasprukti iš virtualaus pabėgimo kambario, dalyvauti skaitymo iššūkyje ir išspręsti kryžiažodį, skirtą MIRKT savaitei.
Saugų bibliotekoje vyko mokymai suaugusiems ir moksleiviams, kaip saugiai dalintis informacija internete, kaip atskirti tiesą nuo melagienos. Popietės metu apie interneto teikiamus privalumus, saugumą jame bibliotekos lankytojai supažindinti žiūrint filmukus bei kitą vaizdo medžiagą.
Nuotolinis verslininko ir investuotojo Ilja Laurso pristatymas „Dirbtinio intelekto (DI) iššūkiai ir galimybės“ sudomino Žemaičių Naumiesčio bibliotekos lankytojus. Jie sužinojo, kokios yra pagrindinės DI galimybės ir iššūkiai, kokią įtaką tai turės ekonomikai bei visuomenei ateityje. Didžiausi iššūkiai kyla darbo rinkoje, nes labiausiai nukentės žemesnės kvalifikacijos darbuotojų sluoksnis. Aktualūs yra privatumo, saugumo ir autorinių teisių klausimai. Sudėtinga spręsti vertybinius konfliktus, kuriuos kelia DI plėtra. Ši nauja tema susirinkusius dalyvius įkvėpė diskusijai.
Medijų ir informacinio raštingumo savaitė Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje ir filialuose tapo svarbia vietos bendruomenės iniciatyva, suteikusia naudingų žinių ir ugdžiusia atsakingo elgesio internete įgūdžius.
Žaneta Jokužytė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Informacijos skyriaus vyr. bibliotekininkė