Pasaulinė Brailio rašto diena paminėta Grabupių bibliotekoje
Sausio 3 dieną skaitytojai rinkosi Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Grabupių filiale paklausyti bibliotekininkės vedamos paskaitos apie Brailio raštą.
Pasaulinė Brailio rašto diena minima sausio 4-ąją. Ji skirta atkreipti dėmesį į tai, kokią svarbą Brailio raštas turi milijonams aklųjų ir silpnaregių visame pasaulyje. Brailio raštas ne tik suteikia galimybę žmonėms, turintiems regos sutrikimų, skaityti ir rašyti, bet ir užtikrina jų teisę į informaciją, švietimą ir nepriklausomybę.
Brailio raštas – tai speciali skaitymo ir rašymo sistema. Aklųjų raštą 1829 m. sukūrė Paryžiuje veikusio Aklųjų instituto auklėtinis Lui Brailis (Louis Braille). Brailio raštas visame pasaulyje priimtas tik 1878 m.
Būdamas aklas L. Brailis sukūrė šią sistemą tam, kad aklieji galėtų skaityti lytėjimo būdu. Šis raštas sudarytas iš taškų kombinacijų, iškilių ant paviršiaus, kurias galima pajusti pirštais. Šios kombinacijos sudaro raides, skaičius ir net muzikos ženklus. Naudojant kombinacijas nuo vieno iki šešių taškų ir keičiant jų išsidėstymą, gaunamos 63 nesikartojančios kombinacijos. Būtent L. Brailio gimimo diena ir pasirinkta Pasaulinei Brailio rašto dienai minėti.
Skaitytojai nuoširdžiai džiaugėsi išgirdę daug naujų dalykų, kurie po paskaitos sukėlė keletą diskusijų. Sužinojome, kaip Brailio raštas pritaikomas išmaniesiems telefonams, ką reiškia taškeliai ant vaistų pakuočių.
Dalyviai visi kartu pažiūrėjo trumpą informacinį filmą apie tai, kaip gyvena, studijuoja ir mokosi žmonės, turintys regėjimo negalią.
Rebeka Beržinienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Grabupių filialo bibliotekininkė