Rita Latvėnaite-Kairiene ir Nijole Kliukaite-Kepeniene

Mažosios Lietuvos atgarsiai ir literatūros įžvalgos rašytojų akimis

Kovo 13 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko prasmingas ir turiningas susitikimas su rašytojomis Rita Latvėnaite-Kairiene ir Nijole Kliukaite-Kepeniene, kuriame pristatytos jų naujausios knygos. Renginio metu autorės dalijosi įžvalgomis apie kūrybinį procesą, istorinius kontekstus ir filosofines mintis.

Viešnios pristatė skirtingus kūrybos pasaulius. Nijolė Kliukaitė-Kepenienė – rašytoja, vertėja, pedagogė, savo kūrybinėje biografijoje turinti daugiau nei trisdešimt leidinių. Jos kūrybos spektras itin platus: nuo pasakų vaikams iki biografinių romanų. Tarp žymiausių jos darbų – romanai „Mirties vandenynas“, „Maršalitas“, „Vienatvė dviese“, biografiniai kūriniai „Šatrijos Ragana“ ir „Bitė“, eilėraščių rinkiniai. Autorės talentas įvertintas prestižinėmis Ievos Simonaitytės, Gabrielės  Petkevičaitės-Bitės ir Žemaitės literatūros premijomis. Rita Latvėnaitė-Kairienė – rašytoja ir pedagogė, kurios kūrybinis kelias apima įvairius žanrus: poeziją, romanus, noveles ir esė. Ji yra knygų „Rašaluotų pirštų pėdos“, „Šauksmas“, „Civilizuotos mintys apie karvę“, „Nesuvalgytos atostogos Šveicarijoje“ bei pasakos vaikams „Kas tas Asis?“ autorė.

Pristatydama savo naujausią romaną „Žalia varia“, Rita Latvėnaitė-Kairienė pasakojo, kad istorinę medžiagą rinko dešimtmetį, o knygą rašė dvejus metus. Pavadinimą įkvėpė autentiškas Mažosios Lietuvos laidotuvių žaidimas „Žalia varia“, nors autorė svarstė ir kitus variantus. Knyga pasakoja apie paslaptingą kelionę per Mažąją Lietuvą, Italiją ir Šveicariją, aprėpdama laikotarpį nuo XVI iki XXI amžiaus. Romane susipina detektyvo elementai, Mažosios Lietuvos mitologija, švietimo idėjos bei kultūriniai kontekstai. Net knygos viršelio spalvos – žalia ir balta – simbolizuoja Mažąją Lietuvą. Pasak autorės, ši knyga skirta besidomintiems istorija, kultūra bei mitologija.

Nijolė Kliukaitė-Kepenienė susitikime pristatė dvi savo naujausias knygas – romaną „Mylimasis“ ir filosofinę esė „Imanuelio Kanto katė“. „Mylimasis“ – tai pasakojimas apie dvi moteris: tyrėją ir įtariamąją, kurių gyvenimai susipina nagrinėjant tapatybės, tiesos ir neteisybės klausimus. Veiksmas vyksta Klaipėdoje, o pagrindinė veikėja – vaikų namų auklėtinė – ieško savo šaknų ir motinos. Kita autorės knyga – „Imanuelio Kanto katė“ – kviečia skaitytoją leistis į filosofines paieškas. Knygoje gvildenami esminiai klausimai apie gyvenimą, gimimą ir mirtį, skatinant skaitytojus mąstyti plačiau ir giliau.

Renginio metu abi rašytojos dalijosi ne tik knygų atsiradimo istorijomis, bet ir kūrybos įkvėpimo šaltiniais. Autorės skaitė ištraukas iš savo kūrinių, skatindamos auditoriją įsitraukti į pasakojimus ir paieškoti atsakymų patiems minėtose knygose.

Atsakydamos į klausimą, kokia knyga verta rašytojo vardo, abi autorės pabrėžė kalbos, žodyno ir savitumo svarbą. Pasak jų, geras kūrinys išsiskiria ne tik turiniu, bet ir autentišku balsu bei giliomis idėjomis.

Šis susitikimas tapo prasmingu literatūriniu dialogu, praturtinusiu dalyvius naujomis įžvalgomis apie literatūrą, istoriją ir filosofiją.

 

Sonata Mockienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Rita Latvėnaite-Kairiene ir Nijole Kliukaite-Kepeniene Rita Latvėnaite-Kairiene ir Nijole Kliukaite-Kepeniene Rita Latvėnaite-Kairiene ir Nijole Kliukaite-Kepeniene

Spausdinti
Facebook komentarai