Susitikimas su žolininke Valentina Baužiene kvepėjo pavasario augalais
Kovo 13-osios popietę rusniškiai rinkosi į Šilutės F. Bajoraičio bibliotekos Rusnės filialą, kur vyko susitikimas „Su pumpuru atsiveria pavasario kvapas“ su kraštiete žolininke Valentina Baužiene. Renginys buvo skirtas farmacininkės, žolininkės, habilituotos biologijos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės 105-osioms gimimo metinėms paminėti.
Valentiną Baužienę galima pavadinti savotiška Rusnės salos šių dienų Eugenija Šimkūnaite, nes daug patirties ji turi. Turimomis žiniomis ir išmintimi noriai dalijosi susitikimo metu ir vis ragino, kad pagarbiai žiūrėtume į gamtą ir jos turtus. Renginio metu žolininkė vis citavo Eugeniją Šimkūnaitę, kuri yra rašiusi: „Medžiai – ne tik rąstai, malkos ir lentos. Daugelio jų atliekos (šakutės, žievės) ar miškininkams mažiau svarbios dalys (žiedai, lapai) vartojami vaistų gamyboje“. Ne atsitiktinai prisiminti šie žodžiai. Tuoj per susirinkusiųjų rankas keliavo beržo, klevo, alyvos, juodojo serbento šakelės. Dalyviai buvo kviečiami paragauti pumpurų, kurie suteikia taip pavasarį reikalingos energijos, tik svarbu nepadauginti – užtenka 1–3 vienos rūšies pumpurų salotų lėkštei pagardinti. Žolininkė siūlė paragauti ir ant stalo padėtų „kačiukų“ – žilvičio ar blindės – žiedynų. Keistas skonis, bet smalsu, todėl ragaujame, juk nieko neatsitiks, nes ir Eugenija Šimkūnaitė rašė: „ Jei iškylaudami peršalome, parankėje vaistų neturime, blindės žiedynų (kačiukų) ar gluosnio (karklo) žievės karšta arbata gali praversti“. Valentina Baužienė pasakoja, kad žilvičio žievėje yra salicilo rūgšties o tai yra aspirinas. Kalbėta apie tuopos pumpurų, ąžuolo žievės naudą. Buvo galima dar daug pasakojimų klausytis, bet laiko neužtektų.
Popietės metu ragauta įvairių arbatų. Viena iš jų – eglės ir pušies spyglių arbata, kurioje gausu vitamino C. Skanauta šviežių daržovių – agurko ir ridikėlio – užkandžių, o juos žolininkė pagardino žiupsneliu žliūgių ir garšvos lapeliu. Viešnia ir čia žarstė patarimus: reikia nepadauginti , nes užtenka 5–7 lapelių garšvos, kiaulpienės, meškinio česnako.
Valentina Baužienė sako, jog žoliauti ir į mišką eiti reikia su dėkingumu, gera energetika, nes tai yra gyvastis. Juk ir Eugenija Šimkūnaitė rašė: „Gera giria: maitina, dengia, bet ir sargiam reikia girioje būti, daug išmanyti reikia…“
Rasa Stasiuvienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Rusnės filialo bibliotekininkė