Bendrystės galia sunkumų akivaizdoje
Jaunystė – tai trapus, tačiau nepaprastai svarbus gyvenimo etapas, kai kiekviena patirtis palieka ryškų pėdsaką, o kiekvienas iššūkis tampa pamoka, formuojančia asmenybę. Tai metas, kai jaunuoliai bando atrasti save, suprasti savo vietą pasaulyje ir kurti ateities viziją. Deja, šis kelias dažnai būna kupinas išbandymų – įtemptas mokymosi grafikas, nuolatiniai atsiskaitymai, spaudimas pasiekti aukštus mokymosi rezultatus ir vis mažėjantis laisvalaikis neretai sukelia nuovargį, nerimą bei netikrumą dėl ateities.
Ar visa tai reiškia, kad jaunimas turi patirti vien šias sunkias akimirkas? Tikrai ne. Žmogiškas ryšys, palaikymas ir supratimas – tai atramos taškai, padedantys išgyventi net sudėtingiausias situacijas. Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kas trečią šeštadienį būrelio „Apie niekalus ir rimtas problemas“ merginos susirenka pabūti kartu, pasikalbėti, pasidalinti savo džiaugsmais bei sunkumais. Tai yra daugiau nei tiesiog susitikimai. Tai saugi erdvė, kurioje galima išsipasakoti, sulaukti patarimo ar tiesiog atsipalaiduoti su bendraamžiais, kurie ne vertina, o supranta.
Jau šeštus metus vykstantys susitikimai tapo neatsiejama dalimi paaugliams, ieškantiems vietos, kur galima būti savimi be baimės būti nesuprastiems ar atstumtiems. Šiandieninės jaunimo problemos kardinaliai skiriasi nuo tų, su kuriomis susidūrėme mes ir mūsų tėvai. Kadaise vaikystė buvo pilna spontaniškų žaidimų lauke, o jaunystė – nerūpestingų akimirkų su draugais. Šiandien realybė kitokia – jaunimas dažnai tiesiog stengiasi išgyventi mokykloje laukiančius iššūkius ir visuomenės keliamus reikalavimus.
Patyčios, agresija, socialinis spaudimas, poreikis atitikti tam tikrus standartus, svaigalai ir net narkotinės medžiagos tampa vis dažnesniais reiškiniais jaunimo gyvenime. Saugios erdvės, kuriose galima atsikvėpti ir gauti emocinę paramą, yra ne prabanga, o būtinybė. „Išlikimas“ – taip daugelis moksleivių, lankančių biblioteką, apibūdina savo kasdienybę. Jei išsiskiri apranga, požiūriu ar gebėjimais, pritapti gali būti itin sunku. Vienišumas ir visuomenės spaudimas gali privesti prie rimtų psichologinių sunkumų, kuriuos įveikti be paramos dažnai tampa neįmanoma.
Ne kartą vesdama pokalbių valandėles esu uždavusi sau klausimą: „Ar visa tai iš tiesų reikalinga? Ar iš tiesų šios valandos, praleistos klausantis, kalbantis ir kartu ieškant sprendimų, turi prasmę?“ Tačiau kai net tos merginos, kurios jau išvyko studijuoti į kitus miestus, vis dar randa laiko užsukti į biblioteką, pasidalinti savo patirtimis ir padėkoti, suprantu – taip, tai labai reikalinga ir svarbu. Jos pasakoja, kad galimybė ateiti, pasikalbėti, pasitikėti ir tiesiog būti išklausytoms padėjo joms ne tik ištverti mokyklos išbandymus, bet ir suvaldyti santykių iššūkius, priimti sudėtingus gyvenimiškus sprendimus ir išsaugoti vidinę ramybę.
Džiaugiuosi, kad tokie susitikimai vis dar aktualūs, nes gyvenime kiekvienam svarbu jausti, kad nesi vienas, kad yra vieta, kurioje gali būti priimtas toks, koks esi, o susidūrus su sunkumais visada rasi tuos, kurie išklausys, palaikys ir padės nenuleisti rankų. Galbūt svarbiausia yra žinoti, kad net ir sudėtingiausiais momentais kažkur šalia visada yra žmogus, kuris supras ir palaikys.
Kristina Kelmelienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Vaikų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė