Vaikų knygos šventei „Kviečia baltos knygų burės“ pasibaigus
Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka šilutiškius sukvietė į dvi dienas trukusią vaikų knygos šventę „Kviečia baltos knygų burės“. Tai strateginis renginys, organizuojamas kas trejus metus. Renginių programą finansavo Šilutės rajono savivaldybė.
Pirmąją šventės dieną, balandžio 9-ąją, surengtas susitikimas su vaikų rašytoja Viktorija Girčiuviene, kuri pristatė naujausią knygą „Ten, kur gyvena slibinai“ bei vedė literatūrinę edukaciją.
V. Girčiuvienė nuo pat mažumės svajojo būti rašytoja. Vilniaus universitete studijavo lietuvių filologiją ir visą laiką rašė, tačiau ne knygas, o straipsnius, esė ir radijo laidų tekstus. Gimus dukrai nusprendė, kad pats laikas pildyti svajones ir ėmė rašyti knygas. „Ten, kur gyvena slibinai“ (2024, leidykla „Alma littera“) – antroji autorės knyga, skirta 8–12 m. vaikams. Tai magiška, šmaikšti ir nuotykių kupina istorija apie draugystę ir šeimą. Vaikų aptarnavimo skyriuje visi norintys gali ją pasiskolinti ir pasinerti į personažų Bitės bei Dovo nuotykius.
Paaugliai susipažino su klaipėdiškiais Dainiumi bei Joriu Sobeckiais. Tai tėtis ir sūnus, kurie išleido savo pirmąją knygą „Gauručių legendos. Uragano nublokšti Klaipėdon“ (2025, leidykla „Eglė“), pasakojančią, kaip gauručių kolonija iš Plocio gamtinio rezervato patenka į Klaipėdos miestą. Gauručiai patiria įvairiausių nuotykių, bet nenusivilia, ieško išeičių ir tikisi kada nors sugrįžti į savo namučius. J. Sobeckis knygą iliustravo, o renginio metu vedė edukacines dirbtuves. D. Sobeckis yra literatų klubo „Ars Magna“ narys, nuolatinis Klaipėdos universiteto studentų literatūrinių konkursų laureatas. Du kartus tapo Vytauto Didžiojo universiteto P. Lemberto literatūrinio konkurso laureatu.
Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai šventės dalyviams parodė smagų spektaklį „Vos nepramigau“.
Balandžio 10 dieną nepamirštamų įspūdžių priešmokyklinukams paliko susitikimas su rašytoja Neringa Trinskytė (Neringa Tik), savo gyvenimo neįsivaizduojančia be stebuklingų ir įtraukiančių istorijų. Viešnia yra sukūrusi ne vieną šimtą pasakų, kurios džiugina šio žanro mėgėjus. Autorė keliaudama po Lietuvą kūrybinių, edukacinių dirbtuvių metu išlaisvina savo ir dalyvių vaizduotę – moko vaikus ir suaugusiuosius kurti bei sekti pasakas. Jos dėka kiekvienas dalyvis tampa pasakos herojumi.
Šio susitikimo metu autorė pristatė savo kūrybą pasitelkdama lėles, kaukes ir aksesuarus, vaikams padėjo atskleisti fantaziją. Atsakydami į įvairius klausimus, atlikdami judesius dalyviai įsivaizdavo, kaip vienoks ar kitoks personažas sąveikauja su kitu, kokias emocijas sukelia „Kepurė Melagė“, kaip einama per siaurą tarpeklį ar per karštus akmenis. Vaikai patyrė netikėčiausių nuotykių. Edukacinės programos metu kiekvienas įgijo nepaprastai smagios patirties, viešnia visus pavaišino karamele ant pagaliuko.
Profesionali grafikė ir edukatorė Vaiva Kulišauskienė, dirbanti Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijoje, jauniesiems knygos bičiuliams surengė grafikos dirbtuves „Kūrybiniai atradimai puslapiuose“, kurių metu buvo galimybė susikurti savo pirmąją iliustracijų knygelę. Šios menininkės kūryboje svarbi saviraiška ir dialogas su žiūrovu. Ji aktyviai dalyvauja parodose, važinėja į užsakomas edukacijas ir renginius, iliustruoja leidinius, yra asociacijos LATGA narė.
Edukacijos metu, pasitelkdami paprastą lankstymo techniką, naudodami menines grafikos priemones, vaikai kūrė unikalią rankų darbo knygelę. Lino graviūros buvo spausdinamos grafikos presu, o kiekvienas puslapis tapo mažyčiu meno kūriniu, atskleidžiančiu pasirinktą pasakojimą ar temą. Papildomam estetiniam efektui pasiekti naudojo kongrevo techniką – iškilius raidžių antspaudus, kurie suteikė knygelei apčiuopiamą reljefą ir dar daugiau išraiškingumo. Kūrybinėse dirbtuvėse ne tik pristatytos tradicinės spaudos technologijos, bet ir lavintas kūrybiškumas, meninis mąstymas bei kompoziciniai gebėjimai.
Visos šventės metu dalyviai po kiekvieno renginio lankėsi Vasaros kiemelyje įsikūrusiame medijų ir informacinio raštingumo interaktyviame furgonėlyje „Cookie Truck“ su edukacine veikla. Žaismingu ir inovatyviu būdu jie daugiau sužinojo apie internete tykančius pavojus, išgirdo informacijos apie botus, trolius bei elfus. Vaikai sprendė kryžiažodį „Diagnozė: ar jums būtina naujienų dieta?“.
Vaikai dalyvavo įtraukties iniciatyvoje „Biblioteka visiems“: suko ratą, atsakinėjo į klausimus, tokiu patraukliu būdu labiau išreiškė savo nuomonę ir svarstymus tolerancijos tema.
Ne mažiau smagi buvo kūrybiškumo edukacija „Pa(Ne)prasta skaitymo (r)evoliucija“.
Vaikų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė Kristina Kelmelienė šventės metu vedė naują interaktyvią pamoką „Kosminė kelionė“, kurios metu yra galimybė pasinerti į kosmoso platybes ir tapti tikru Saulės sistemos tyrinėtoju! Tai pamoka apie beribį, paslaptingą ir kupiną neįtikėtinų atradimų kosmosą. Ateityje į šią pamoką gali registruotis norintys joje dalyvauti pradinukai, informacija skelbiama www.silutevb.lt.
Baigiamasis šventės akcentas – lėlių vaidinimas visai šeimai „Vilkas ir ožiukai“. Tai yra pirmasis teatro „Lino lėlės“ spektaklis, kurio premjera įvyko 2011 m. rugsėjo mėnesį. Jį pamatė daugybė žiūrovų visoje Lietuvoje ir lietuvių bendruomenėse užsienyje, spektaklis dalyvavo festivaliuose ir gražiose paramos bei labdaros akcijose. Šį apeiginį vaidinimą, kuriame ypatinga reikšmė teikiama sceninio pasakojimo taurumui, humanistiniams idealams, etikai, pastatymo sprendimams, parodė Linas Zubė su šeima – Motiejumi Zube bei Vida Narveišyte.
Vaikų knygos šventę vainikavo proginis tortas bei cukraus vata. Nuoširdžiai dėkojame visiems, įsijungusiems į renginių programą
Vita Gerulienė,
Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos
Vaikų aptarnavimo skyriaus vedėja