PAMINĖTA SPAUDOS ATGAVIMO, KALBOS IR KNYGOS DIENA

2011 m. gegužės 10 d., Klemensas Stulga

Netradiciškai šiais metais Traksėdžių pagrindinės mokyklos mokiniai paminėjo Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Bibliotekininkės Vidos Paldauskienės pakviesta atvyko ir su vaikais bendravo Šilutės muziejaus archyvarė – bibliotekininkė Roma Šukienė.

Per edukacinę pamoką, kurios tema -„Knygos istorija”, mokiniai buvo supažindinti su rašto atsiradimo istorija. Išgirdo įdomių pasakojimų apie pirmuosius raštus – mazgelinį raštą, dantiraštį, piktografinį raštą. Daug ir įdomiai buvo kalbėta apie pirmuosius senovės Egipto papirusus, jų gamybos ir saugojimo technologijas, kinų sukurtą popierių, viduramžių Europoje populiarų pergamentą, Johanneso Gutenbergo išradimą – knygų spausdinimo stakles. Vaikai noriai įsitraukė į edukacinę pamoką, patys drąsiai pasakojo, ką yra sužinoję per lietuvių kalbos, istorijos pamokas.

Įdomu tai, kad R.Šukienė ne tik vaizdžiai pasakojo, bet ir demonstravo, kaip žmonės, stokodami popieriaus ir rašymo priemonių rašydavo minkšto molio ar vaškinėse lentelėse. Mokiniai pamatė grifelines lenteles, kuriose matematikos užduotis ir rašto darbus rašydavo pokario metais jų seneliai ir proseneliai. Visi, kas pageidavo, galėjo atlikti praktines užduotis: savo ranka parašyti molio, vaško ir grifelinėse lentelėse.

Pamokos pradžioje ne visi suprato, kodėl bibliotekoje padėtas dubuo su vandeniu. Baigiantis renginiui paaiškėjo, kad dubenyje užmerkta popieriaus masė. Mokiniai, išklausę viešnios iš muziejaus patarimų, bandė patys pagaminti popierių.

Spausdinti
Facebook komentarai