Smėlio ir džiazo klavyrų mozaikoje – knygos sakrališkumas

knygu_muge52012 m. vasario 24 d., Dalia Užpelkienė

Vasario 23 – 26 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo svetingai duris atvėrė 13-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė, Baltijos keliaujančios knygų mugės palydovė… Pirmoji  diena pagal skubančiųjų ir besirenkančiųjų sambrūzdį greičiau priminė bičių avilį,  kurio name kiekvienas atskubėjęs siekė savaip įsikurti.

Kaip niekad gausūs filmuojančių, fotografuojančių, ar kitaip įdomius pašnekovus gaudančių žiniasklaidininkų susibūrimai žadėjo nelauktą intrigą. Ir ji netruko atsiverti… Sausakimšoje ir pačioje didžiausioje konferencijų salėje pasigirdo viliojančio džiazo garsai ir sodraus moteriško balso vedama Maironio „Lietuva brangi, mano Tėvyne…”. Vaizdo ekrane plastiškos moteriškos rankos žarstė smėlį, tarsi žymėdamos trapią būties ir gyvybės jungtį Tėviškės medžiu, upokšniu, ilgesiu ir nerimu… Garsi džiazo dainininkė Neda Malunavičiūtė, saksofonistas Vytautas Labutis ir jo mokiniai, dailininkė Jurgita Minderytė atliko įspūdingą meninę programą pagal Maironį „Smėlis, džiazas, klavyrai” (režisierius Dalius Abaris). Atidarymo kalbą pasakė knygų mugės globėja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Sveikindama pirmuosius knygų lankytojus, Prezidentė pabrėžė, kad  „knyga suartina žmones labiau, nei bet kokie tarptautiniai susitarimai”, primindama „visi privalome pasirūpinti, kad bibliotekose netrūktų knygų”. Kultūros ministras Arūnas Gėlūnas sakėsi esąs tikras, kad „atvertę vieną knygą, mes neregėtai kiekvienas sau atveriame visą pasaulį”. Todėl visai neatsitiktinai ir šįmetinės knygų mugės, pavadintos „Atversk pasaulį !” – motto skirtas pagrindinei  renginio misijai pabrėžti – įvertinti skaitymo ir knygos svarbą asmenybės formavimuisi, neįkainojamą skaitymo įtaką visuomenei, nubrėžti vertybinę skalę tarp savęs ir supančio žodžio pažinties pasaulio.
Bičiulių diena skirta knygų leidybos, bibliotekų ir informacijos specialistams, akademiniam bei moksleiviškajam jaunimui netruko visas parodų paviljono ekspozicijas pripildyti jaunatviško šurmulio ir  bendravimo dalykiškumo. Organizatorių statistika jau iš anksto  skelbė, kad šįmet savo tradicinę bei elektroninę leidybą  mugėje eksponuos 368 leidyklos ir gausus būrys užsieniečių iš Italijos, Baltarusijos, Estijos, Rusijos Federacijos, Latvijos, Lenkijos, Prancūzijos. O iškiliausia mugės Garbės viešnia bus  Lietuvą pasaulyje garsinanti rašytoja Rūta Šepetys, išleidusi debiutinį  angliakalbį romaną „Between of Gray” („Tarp pilkų debesų”). Užsienio originaliosios literatūros mėgėjams galėjo apsilankyti net trylikoje susitikimų  su iš užsienio valstybių atvykusių žinomų knygų autorių tokių, kaip Mate Matišiciumi (Kroatija), Marina Achmedova (Rusija), Diana Gabaldon (JAV). Pastarosios knygų serija „Svetimšalė”, kaip ir kitų užsieniečių autorių knygos, jau turi Lietuvoje savąjį skaitytoją. Susitikimai, autografų dalybos, pašnekesiai ir gerosios knygininkų emocijos tvyrojo mugės aplinkoje ir iš konferencijų salių persikėlė į jaukias kavinukes, studijas, kūrybines dirbtuves, ar nuolat vykstančius skaitymus, apjungtus  net į 37 vienos (bičiulių) dienos renginius.
„Knyga yra asmenybė”, nes ji visai nepanaši į daiktą. Kai Jūs rinksitės knygą, rinksitės gyventoją savo namuose”, teigė rašytojas N. A. Čigrėjus, savo trumpoje, bet įspūdingoje susitikimo kalboje. Ir rašytojas buvo stulbinančiai teisus. Mugės lankytojams, įtikėjusiems pigiomis knygų kainomis, sunkoka šįmet buvo rasti bibliofilinį „grobį”. Populiaraus romano kaina vietoj buvusių 35 Lt, nupigo tik iki 15 Lt, o vaikiškų leidinių krepšiuose tik senesnių metų knygos nuvertėjo perpus. Panašu, kad Valstybės ekonomikos nuosmukis ne visuomet yra tapatus dvasinių poreikių skurdui. Pilnėjančios knygų pirkėjų kuprinės nešė gerą žinią – skaitome!
„Biblioteka kūrėjų akimis” – pokalbis, kurį organizavo Vilniaus universiteto biblioteka ir, kuriame dalyvauti F. Bajoraičio viešoji biblioteka pakvietė šilutiškių literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį’2009…” laureatę, savo kraštietę, profesorę literatūrologę hb. dr. Dainorą Pociūtę -Abukevičienę bei buvusį Šilutės darbo jaunimo vidurinės mokyklos auklėtinį (1955 – 1956) rašytoją Eugenijų Ignatavičių. Kartu su menotyrininku, eseistu Ernestu Parulskiu, Komunikacijos fakulteto prodekanu Rimvydu Laužiku, poetu Nerijumi Cibulskiu, filosofu Kęstu Kirtikliu, žurnalistu Svajūnu Sabaliausku Lietuvos bibliotekininkai ieškojo visą vienijančio atsakymo: Kas yra biblioteka, bibliotekininkas, kokie jie ir, ar jie reikalingi kūrėjui? Juolab, kad pačios bibliotekos retai, o bibliotekininkai dar rečiau tampa rašymo objektu. Pasak R. Laužiko, jam biblioteka yra svarbi, nes „neįmanoma tyrimų atlikti tuščioje vietoje. Reikalingi archyvuoti dokumentai”. N. Cibulskis mano, kad būtinas tradicinės dabartinės bibliotekos klonavimas į skaitmeninį pavidalą, sukuriant virtualios  bibliotekos modelį su virtualiu dokumentų išdavimu panaudai namuose . E. Ignatavičiui biblioteka yra kaip tikinčiam bažnyčia, „tik … reikėtų įkurti laisvo laiko parduotuvę, nes laiko taip trūksta skaitymui”. Šilutiškė D. Pociūtė – Abukevičienė sakėsi visą gyvenimą einanti į biblioteką (as), ir pirmoji vieta, kurioje ji apsilanko, dirbdama  užsienio archyvuose, yra biblioteka. „Įvairios bibliotekos, įvairūs bibliotekininkai… kažkas mistiško, tvaraus, o gal net amžino yra šiose sąvokose”, sakė šilutiškė profesorė  ir dar pridūrė, kad turinti pavyzdį „Skrajojantį Fridricho Bajoraičio knygynėlį, kurio knygos gūdžiu laikotarpiu (1904-1906) daug kam buvo šviesa…”.
Įspūdingai ir iškiliai knygų mugėje pradėti Maironio metų renginiai. Literatūriniuose skaitiniuose „Skaitome Maironį kartu” savo pasirinktus poeto eilėraščius skaitė Kultūros ministras A. Gėlūnas, aktorė K. Kazlauskaitė, žinomas režisierius A. Šlepikas, kiti…, kurių skaitymo  klausėsi maži ir dideli, o dainas dainavo visi kartu.
Suspėję pabendrauti su iš Šilutės krašto kilusiu „Kalendoriaus” leidyklos direktoriumi Aurelijumi Naruševičiumi, „Rašytojų Sąjungos”, „Versmių, „Alma litera”, „Šviesos” ir kitų leidyklų mugėje dirbančiais konsultantais, apkabinę ne vieną sostinėje gyvenantį saviškį šilutiškį, suderėję geras kainas būsimų knygų pirkimams ir net įsiamžinę  fotonuotraukoje su Lietuvos Prezidente Dalia Grybauskaite, Pamario bibliotekininkai grįžo namo prisimindami vieno iš diskusijos apie bibliotekas dalyvio žodžius „Aš norėčiau, kad biblioteka taptų kiekvieno mūsų sielų susikalbėjimų namais…”.

knygu_muge

knygu_muge4

knygu_muge3

 

 

 

 

 

 

 

 

Spausdinti
Facebook komentarai