Kviečia tarptautinis literatūrinis ruduo „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…’ 2012″

dainora2012 m. birželio 21 d., Dalia Užpelkienė, F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė

Ties žodžio ir rašto paveldo ištakomis…

Vienas iš iškiliausių Pamario kultūros paveldo ženklų yra rašto ir knygos kultūra, knygos veikėjai, ar net ištisos knygininkų dinastijos, mus su dabartimi siejančios nuo lietuviško giesmyno ir Baltramiejaus Vilento raštų redaktoriaus bei leidėjo Lozoriaus Zengštoko (Senstock), Šilutės spaudos pradininko A. Umlaufo (Umlauf), 1861 metais įkūrusio pirmąją spaustuvėlę Šilokarčemoje, ar XIX a. pab. ir XX a. pirmoje pusėje senajame Žibų kaime veikusių Frydricho Vilhelmo Zyberto (Siebert) spaustuvės šeimyninės Kazlo, Oto, Artūro ir Oskaro Sekunų (Sekunn) knygų prekybos ir leidybos įmonės, vėliau Rudolfo, Adolfo ir Marijos Štal (Stahl) knygynų iki šių dienų šilutiškių-knygininkų leidybos, saugojamos F. Bajoraičio viešosios bibliotekos kolekcijoje „Šilutės knyga ir knygininkai 1991-2011″.

Pastaroji sukaupta, susisteminta, pažymėta mūsų kraštietės dailininkės Liucijos Čiutienės (Šiauliai) meniniu spaudu ir virtualiai paskelbta minint Šilokarčemos (dab. Šilutės) vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 500 metų jubiliejų. Galbūt, todėl, o gal dar ir dėl to, kad istorinis Žibų kaimas, kuriame šiuo metu įsikūrusi pirmojo kilnojamojo knygynėlio Mažojoje Lietuvoje įkūrėjo, poeto ir visuomenės veikėjo Fridricho Bajoraičio vardu pavadinta (1995) viešoji biblioteka, kas treji metai į Pamario kraštą sugrįžta dabar jau ketvirtoji, tarptautine tapusi, literatūrinio rudens šventė-konkursas. Tiesa, kasmet kitokia savo formos ir turinio raiška, žodžio kūrėjų geografija. Tradicinio literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…” renginių paletėje puikiai dera marginališka knygos kultūrinių renginių programa, su unikalia galimybe iš Šilutės krašto kilusiems, ar kitaip su juo susijusiems knygininkams teikti savo trijų metų (šįmet 2009-2012) publikuotą kūrybą vertinimui. Būti pripažintais, įvertintais, pastebėtais…

Šilutės žodžio žemė yra derlinga…

Literatūrinio rudens konkursui jau pristatytos 54 autorių 69 knygos. Šilutiškių kūrybos aruode yra septyni kolektyviniai autorių, ar bendraautorių leidiniai, 51 individualaus autoriaus leidinys. Dalyvauti šventėje-konkurse įregistruoti 37 prozininkai, poetai, literatai mėgėjai, mokslininkai, 10 – knygų sudarytojų, redaktorių ar knygų parengėjų, 4 – vertėjai, 4 – iliustruotojai arba meninės fotografijos autoriai, kitų knygos žanrų atstovai. Kaip niekad plati knygininkų geografija: 27 gyvena Pamaryje (jų gausiausia), tiek pat šilutiškių – iš Vilniaus, Klaipėdos, Alytaus, Biržų, Priekulės, Akmenės, Elektrėnų, Kauno. Kūrybą vertinimui pristatė du kraštiečiai išeiviai iš Šilutės, šiuo metu gyvenantys užsienyje: poetė ir menininkė Aldona Gustas (Berlynas, Vokietija), Emilis Emeljanovas (Kaliningradas, Rusija). Šįmetiniame literatūriniame rudenyje dalyvauja net 32 debiutuojantys kolektyvinių knygų bendraautoriai: knygų leidėjas ir tekstų autorius Kęstutis Demereckas (Klaipėda), buvęs Šilutės teatro pastatybinės dalies vedėjas, o dabar fotomenininkas Vytas Karaciejus, debiutuojantis su išskirtinės poligrafinės kokybės fotoalbumu „Klaipėda”, klaipėdiškis, žurnalistas Mindaugas Milinis su memuarine dviejų dalių knyga „Afganistano kariai”, literatūros vertėjai Asta Dumšienė (Vilnius), Vaiva Bagdonienė (Šilutė), krašto kūrybinio žodžio skleidėjai šilutiškiai – Violeta Astrauskienė, Adelė Jankienė, Adelė Judeikienė, Birutė Morkevičienė, Zofija Vingytė-Žvirblienė, švėkšniškis Petras Čeliauskas, kiti. Maloni staigmena – su savo pirmosiomis knygelėmis literatūriniame rudenyje dalyvaujantys 8-12 metų moksleiviai šilutiškiai: Lukas Arlauskas „Klevo lapelių pasaka”, Neda Skuodaitė, Deivina Jašinauskaitė, traksėdiškė Evelina Arnašiūtė, kurių kūryba pirmą kartą paskelbta knygoje „Lietuvos vaikų pasakos”.
Pamario knygos ir žodžio brandą tradiciškai praturtino visuose, iki šiol vykusiuose literatūriniuose rudenyse dalyvavę ir su naujomis knygomis į šventę-konkursą sugrįžę autoriai: poetas ir publicistas Alis Balbierius, poetė ir dailininkė Giedrė Bulotaitė, rašytojas dramaturgas Eugenijus Ignatavičius, habil. dr. prof. Rokas Flick, kiti literatūrinės kūrybos iškilieji, išleidę ne vieną knygą ir pristatę jau ankstesniuose literatūriniuose rudenyse.
Išskirtinis šįmetinio literatūrinio rudens bruožas – ne tik vertinimui pateiktų knygų gausa, bet ir literatūros žanrų įvairovė: 45 – grožinė literatūra, 15 – mokslo populiarioji literatūra, 5 – monografijos, 4 priskiriamos meno sričiai. Vienuolika autorių pateikė po 2-4 savo 2009-2012 metais išleistas knygas. Tarp knygininkų yra trys Lietuvos rašytojų sąjungos, du Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nariai, po vieną Lietuvos rašytojų narį ir akademiką, 4 žurnalistai.

Kitoks Literatūrinis ruduo

Knygininkų keliai, nusidriekę per senąjį Žibų kaimą, tęsiasi link Švėkšnos, kur spaudos draudimo laikotarpiu lietuvišką žodį sergėjo knygnešiai . Lemtinga, kad 1889 m. Šilutėje dvarą nusipirko tautosakininkas, etnografas, pirmojo muziejaus su biblioteka Klaipėdos krašte (Šilutėje) įkūrėjas Hugo Šojus (Scheu). Stemplėse, netoli Švėkšnos, gyveno ir kūrė lietuvių literatūros klasikas Simonas Stanevičius, kuris, manoma, yra palaidotas Švėkšnos kapinėse. Vainute raštininko padėjėju dirbo lietuvių poemos „Anykščių šilelis” autorius Antanas Baranauskas. Išlikę žodžio ir rašto kūrėjų paveldo ženklai ragina Pamario krašto šviesuolius puoselėti, atkurti ir tęsti žodžio ir rašto tradicijas, burtis draugėn ir aktualinti šiandienos rašytinį žodį, kuriam jau rytoj yra lemta tapti istorija.
Literatūrinis ruduo, šįmet vyksiantis spalio 11-12 dienomis, žada būti kitoks. Pirmą kartą bus teikiama Fridricho Bajoraičio literatūrinė premija (su meninėmis regalijomis) už brandžią poezijos ar prozos knygą. Pirmosios premijos steigėju mielai sutiko būti AB DNB Šilutės skyrius (vadovė Asta Balodienė). Vertinimo komisijos siūlymu knygų autoriams bus įteiktos dar 9 nominacijos. Didžioji dalis jų – naujos ir iki šiol nebuvusios: jaunojo kūrėjo, vizualinės raiškos, literatūros vertimo, literatūrinio rudens staigmenos. Parengti šventės-konkurso nuostatai (prieiga per https://www.silutevb.lt ). Į literatūrinį rudenį rengiasi atvykti virš pusšimčio buvusių šilutiškių-knygininkų, svečių iš Rusijos ir Latvijos, kurių žodinė kūryba bus pristatyta dviejų dienų programos renginiuose.

Kviečiame!

Jau nuo ankstyvo pavasario Literatūrinio rudens šventei-konkursui pateiktas knygas skaito, vertina ir ieško geriausiųjų solidi vertinimo komisija, susidedanti iš svetur ir Šilutėje gyvenančių saviškių: Alma Lapinskienė – humanitarinių mokslų daktarė, komisijos pirmininkė (Vilnius); Ilona Čiužauskaitė – humanitarinių mokslų daktarė, poetė (Vilnius); Skirmantė Galvydė – laikraščio „Šilutės naujienos” redaktorė; Žaneta Jokužytė – lituanistė, vyr. bibliotekininkė; Astrida Petraitytė – rašytoja, publicistė (Vilnius); Dalia Šulcienė – mokytoja, metodininkė; Anatolijus Žibaitis – pedagogas. Vertinimo komisija darbą planuoja baigti rugsėjy. Todėl dabar (iki liepos 15 d.) bibliotekininkai kviečia suskubti tuos autorius, kurie 2009-2012 metais išleido naujas savo knygas ir, dėl vienokių ar kitokių priežasčių, nesuskubo jų pristatyti į F. Bajoraičio viešąją biblioteką (IV aukštas, Bibliotekininkystės ir kraštotyros skyrius). Jūs esate laukiami! Telefonas pasiteiravimui: (8 441) 78212, el. p. direktorius@silutevb.lt. Daugiau informacijos autoriams ir visiems literatūrinio rudens laukiantiems yra ( ir bus) skelbiama internetiniame žiniatinklyje https://www.silutevb.lt .

Spausdinti
Facebook komentarai