Bibliotekoje – atminties valanda, skirta Prezidentui Algirdui Brazauskui

brazauskui3612012 m. rugsėjo 22 d., Daiva Jucikaitė

Rugsėjo 21-ąją, jubiliejinio pirmojo demokratiškai išrinkto nepriklausomos Lietuvos Respublikos Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko gimtadienio išvakarėse, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje surengta atminties valanda „Algirdas Brazauskas – Santarvės Prezidentas” (1932–2010), skirta 80-osioms gimimo metinėms.

Prisimenant šią iškilią XX a. pab. – XXI a. pr. asmenybę, jo politinę, visuomeninę ir valstybinę veiklą, buvo pristatyta fotodokumentikos parodos „Prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas (1932 09 22–2010 06 26)” elektroninė versija bei vyko fragmentų iš 2010 m. žurnalisčių Editos Mildažytės ir Ramunės Sakalauskaitės sukurto dokumentinio filmo „Algirdas Brazauskas: liudijimai” peržiūra. Filme įamžinti nuoširdūs pokalbiai su Prezidentu jo šeimos ir tėvų namų aplinkoje. Algirdo Brazausko, kaip politiko, veiklą vertina kalbinti užsienio šalių vadovai.
Pristatant parodą paminėti svarbiausi Algirdo Brazausko biografijos ir politinės veiklos faktai. Politikas buvo Lietuvos Nepriklausomos Valstybės Atkūrimo Akto (1990 m. kovo 11-osios) signataras, 1992 m. buvo išrinktas LR Seimo Pirmininku, 2001–2006 m. užėmė LR XII ir XIII Vyriausybės Ministro Pirmininko pareigas. 1993 m. tiesioginių visuotinių rinkimų metu penkeriems metams išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu. Algirdas Brazauskas buvo 4-asis LR Prezidentas ir 1-asis Lietuvos Prezidentas po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Parodoje parodytos fotografijos iš jo prezidentavimo laikotarpio, susitikimų su užsienio valstybių vadovais vizitų užsienyje metu. Prezidentą siejo draugiški santykiai su monsinjoru Kazimieru Vasiliausku, kunigu Ričardu Mikutavičiumi, Jo Eminencija kardinolu Vincentu Sladkevičiumi ir tėvu Stanislovu. Jo prezidentavimo metu Lietuvoje pirmą kartą apsilankė Šventasis Tėvas Popiežius Jonas Paulius II.
Prezidento veiklos svarbą nusako ir gauti valstybiniai bei dvidešimties užsienio valstybių suteikti apdovanojimai, kurie buvo paminėti pristatant parodą. 1997 m. Algirdui Brazauskui skirta Santarvės premija. Baigus kadenciją, 1998 m. Prezidentas apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi, 2000 m. – Lietuvos nepriklausomybės medaliu, 2003 m. įteiktas aukščiausias Lietuvos Respublikos apdovanojimas – Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine. 1999 m. už svarų įnašą į Lietuvos nepriklausomybės stiprinimą, gretimų Baltijos jūros regiono valstybių santykių normalizavimą įteikta Baltijos taikos premija.
Atminties kartoms Prezidento Algirdo Brazausko gyvenimą ir nuveiktus darbus primins jo atminimo įamžinimas: išleistos knygos apie jį, jo paties parašytos knygos, atidengtos paminklinės lentos Rokiškyje ant namo, kuriame gimė Algirdas Mykolas Brazauskas, Mažeikiuose ir Vilniuje. Ypatingai Prezidento atminimas įamžintas Kaišiadoryse, kur Algirdas Brazauskas gyveno ir mokėsi. Brazausko tėvų namuose įkurtas muziejus, gimnazijai ir šalia esančiam miesto parkui suteiktas Algirdo Brazausko vardas. Prezidentas 2010 m. tapo šio miesto Garbės piliečiu.
Lietuvos Respublikos Prezidento, Ministro Pirmininko gyvenimas ir darbai ne tik verti aprašyti – jie gali būti istoriškai svarbūs liudijimai apie svarbiausius to laiko įvykius ir žmones.
Renginio metu prisiminimais apie susitikimus su Prezidentu dalijosi Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algirdas Balčytis ir Lietuvos socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus pirmininkas Alvidas Šimelionis. Jie minėjo, kad tai buvo labai šiltas, tolerantiškas, nuoširdus žmogus, kad šalia jo visada jausdavosi jaukiai. Jis neskirstė žmonių pagal užimamas pareigas, socialinę padėtį, su visais bendravo vienodai pagarbiai. Šilutiškis televizijos laidų vedėjas Marijus Budraitis prisiminimus apie Prezidentą Algirdą Brazauską pradėjo eilėraščiu „Laiškai”, kurį taip pat skaitė Vilniuje vykusiame Gedimino Ilgūno parengtos knygos „Algirdas Brazauskas” pristatyme. Marijus Budraitis minėjo, kad tuomet Prezidentas, jau sunkiai sirgdamas, knygos pristatymo išvakarėse užrašė apie 300 autografų minėtoje knygoje.
Muzikiniu kūriniu Prezidento jubiliejinę sukaktį pagerbė Šilutės folkloro kolektyvas „Ramytė” (vad. Giedrė Pocienė).

brazauskui026

Spausdinti
Facebook komentarai