Arvydo Juozaičio knygos „Gyvųjų teatras” sutiktuvės bibliotekoje

juozaitis12013 m. vasario 20 d., Daiva Jucikaitė

 

Vasario 16-osios išvakarėse Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka šilutiškius, besidominčius Lietuvos praeitimi bei istorinėmis asmenybėmis, nebe pirmą kartą pakvietė susitikti su žinomu visuomenės ir politikos veikėju, rašytoju ir filosofu, publicistu, humanitarinių mokslų daktaru Arvydu Juozaičiu. Jis pristatė savo naujausią istorinių dramų knygą „Gyvųjų teatras”. Ši knyga pateko tarp kūrybiškiausių 2012-ųjų metų knygų, renkamų Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto.

Arvydas Juozaitis knygos pristatymo metu kalbėjo, kad „Gyvųjų teatras” – tai šešios istorijos, kuriose dramaturgiškai atvaizduoti XIII–XX a. gyvenę žmonės: sosto atsisakęs karaliaus Mindaugo sūnus Vaišvilkas, imperatorienė Luizė, prezidentienė Sofija Smetonienė, garsėjusi moterišku valdymo menu, menininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, imperines utopijas rezgę Jozefas Pilsudskis ir Feliksas Dzeržinskis bei pulkas sovietinės Lietuvos kūrėjų, kurių veikla ir veiksmai vienaip ar kitaip įtakojo Lietuvos politiką ir gyvenimą. Kartu su autoriumi atvykusi Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė, humanitarinių mokslų daktarė Silva Pocytė pažymėjo, kad šioje knygoje aprašomi istoriniai ir politiniai įvykiai yra tikri, realūs yra ir dramų veikėjai. Šie autoriaus literatūriškai sukurti paveikslai yra jo interpretacija, jo vizija Lietuvos istorinių įvykių fone.
Kraštietis dailininkas, profesorius Linas Julijonas Jankus, pristatydamas savo bičiulį Arvydą Juozaitį, pažymėjo, kad tai žmogus, dramaturgas, menininkas su turtingu dvasiniu pasauliu, gebantis meniškai ir vaizdžiai sukurti literatūrinius personažus. Tai daugiaprasmė ir daugialypė asmenybė, turinti kūrybinę intuiciją. Tai dramaturgas, nepabijojęs „užkabinti” literatūroje mažai minimas asmenybes, o jo dramose veikiantys istoriniai asmenys tampa žmogiški, istoriniai įvykiai – suprantami skaitytojui.
Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistų (mokyt. Vilma Zėčienė) skaitomos ištraukos iš dramos „Karalienė Luizė” susirinkusiems leido pajusti to meto aplinką, žmonių bendravimą Klaipėdos kraštui svarbių istorinių įvykių fone. Istorikės Silvos Pocytės Arvydui Juozaičiui pateikta ir siųsta medžiaga apie karalienę Luizę autoriui labai pravertė siekiant tikroviškiau atskleisti istorinius įvykius dramoje.
Knygos autorius pasidžiaugė, kad Valstybiniame jaunimo teatre yra rodomas režisieriaus Jono Vaitkaus ir Alberto Vidžiūno sukurtas spektaklis pagal jo dramą „Širdis Vilniuje”, o Klaipėdos dramos teatre statomas spektaklis „Luizė pirmoji” (režisierius Gytis Padegimas).
Į susitikimą atėjusiems šilutiškiams bendravimas su renginio svečiais leido pasijusti taip, lyg vartytų knygos „Gyvųjų teatras” puslapius, dvelkiančius Lietuvos praeitimi bei leidžiančius artimiau pažinti istorines asmenybes.

juozaitis2

juozaitis3

juozaitis4

juozaitis5

 

Spausdinti
Facebook komentarai