Vaikų literatūros klasika skambėjo Prano Mašioto kūrybos skaitymuose

masiotui12013 m. balandžio 25 d.

 

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos filialai bei mokyklų bibliotekos, įsijungdamos į nacionalinę akciją, balandžio 23 dieną surengė Prano Mašioto skaitymus, skirtus vaikų rašytojo, pedagogo ir publicisto 150-osioms gimimo metinėms. Nacionalinę bibliotekų savaitę, kurios šūkis „Nežinai? Pėdink į biblioteką!”, kaimų ir miestelių bibliotekose susirinkę jaunieji skaitytojai girdėjo ištraukas iš šio rašytojo kūrinių. Ne viena karta užaugo su Prano Mašioto rašytomis ar verstomis knygomis, kurios mokė gerumo, buvo pirmieji gamtos, istorijos ir geografijos žinių šaltiniai.

Šilutės miesto filiale vyko literatūros pamoka, kurioje dalyvavo Žibų pradinės mokyklos ketvirtokai. Bibliotekininkė Virginija Degutienė trumpai papasakojo apie rašytojo Prano Mašioto gyvenimą ir kūrybą. Skaityti buvo pasirinkta knyga „Senelio pasakos”. Į šią pamokėlę buvo įjungti visi vaikai, kiekvienas iš jų garsiai skaitė pasirinktos pasakos ištraukėlę. Pamoka praėjo greitai ir neįprastai. Tad šioje bibliotekoje planuojama ir toliau tokiu būdu skatinti vaikus skaityti.
Inkaklių filiale jauniesiems bibliotekos lankytojams buvo skaitomos pasakėlės iš Prano Mašioto kūrybos. Jas skaitė ir su lietuvių vaikų literatūros tėvu Pranu Mašiotu supažindino bibliotekininkė Daiva Milkerienė. Vaikučiai vartė spalvingas rašytojo išleistas knygeles, akylai klausė pasakų ir patarlių apie vaikus ir mokslą. Pusvalandis su rašytojo kūryba prabėgo tarsi akimirka.
Nacionalinės akcijos metu Šylių filiale mažiesiems skaitytojams pristatyta rašytojo Prano Mašioto biografija bei kūryba. Susirinkusieji skaitė jo apsakymus ,,Kai visai mažas buvau”, ,,Gaidžio giesmė” ir kelias ištraukėles iš knygos ,,Kad greičiau augčiau”.
Katyčių filialas kartu su Katyčių pagrindinės mokyklos biblioteka taip pat surengė Prano Mašioto skaitymus. Bibliotekininkė Marina Lodusova aptarė svarbiausius rašytojo gyvenimo bei kūrybos momentus. Katyčių pagrindinės mokyklos literatų būrelio mergaitės, vadovaujamos mokytojos Rasos Jonaitienės, skaitė ištraukas iš Prano Mašioto knygų. Mokyklos bibliotekininkė Vanda Valaitienė pristatė dokumentikos parodą „Pranui Mašiotui – 150″.
Traksėdžių pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokiniai kartu su mokytoja Laima Sirtautiene rinkosi į Traksėdžių filialą. Mokiniai skaitė iš anksto pasirinktus tekstus iš Prano Mašioto knygų „Senelio pasakos” ir „Vaikučių pasakėlės”. Mokytoja papasakojo apie įdomesnius rašytojo biografijos faktus, išleistas knygas. Vyko diskusijos ir kūrinių aptarimas.
Prano Mašioto kūrybos skaitymai neaplenkė ir Usėnų filialo, kur kartu su Usėnų pagrindinės mokyklos biblioteka bei pradinių klasių mokinukais buvo prisimintas žymus vaikų rašytojas, pedagogas ir publicistas. Akcija prasidėjo Usėnų filiale, vaikams papasakota apie Prano Mašioto indėlį į lietuvių knygos pasaulį, tautinę bei švietimo kultūrą. Po to aplankyta Usėnų pagrindinės mokyklos biblioteka, vyko rašytojo kūrybos skaitymai. Kiekvienos klasės atstovai skaitė pasirinktus Prano Mašioto kūrinius.
„Pranas Mašiotas – lietuvių vaikų literatūros tėvas”, – šiais žodžiais Vilkyčių filialo bibliotekininkė Palmyra Jančauskienė pradėjo pasakojimą, skirtą rašytojo 150-osioms gimimo metinėms paminėti. Vilkyčių pagrindinės mokyklos penktokams lietuvių kalbos mokytoja Birutė Dapkūnienė papasakojo, kuo skiriasi liaudies pasakos nuo literatūrinių pasakų. Po to vaikai klausėsi skaitomų Prano Mašioto literatūrinių pasakų iš knygos „Kad greičiau augčiau” apie gamtą, bundantį pavasarį, žvėrių ir paukščių pamąstymus, apie žmogų. Bibliotekininkė pasiūlė patiems paskaityti ir pasisemti išminties iš pamokančių rašytojo kūrinių.
Reikia manyti, kad ši bibliotekose vykusi nacionalinė akcija iš tiesų paskatins vaikus skaityti, ieškoti įvairesnių skaitymo būdų bei paragins knygų lentynose susirasti lietuvių vaikų literatūros klasikos kūrinius, neprarandančius aktualumo ir šiandien.

 

 

{gallery}documents/2013/2013-04-23{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai