Net ir būdamas namuose, jauskis tikru europiečiu

img 4746Gegužės 8-9 dienomis Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka tradiciškai kvietė šilutiškius į renginius, skirtus Europos Sąjungos (ES) piliečių metams ir Europos dienai Šilutėje paminėti. Bibliotekos vykdyto projekto „Net ir būdamas namuose, jauskis tikru europiečiu“, finansuoto Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje, tikslas – didinti informuotumą ir žinias apie su Europos Sąjungos pilietybe susijusias teises ir pareigas, kad piliečiams būtų sudaryta galimybė visapusiškai pasinaudoti teise laisvai judėti ir apsigyventi bet kurios valstybės narės teritorijoje bei pasinaudoti kitomis ES pilietybės suteikiamomis galimybėmis, siekti, kad bet kuri ES dalis būtų namai bet kuriam ES piliečiui. Tai dar viena proga pabrėžti ES pilietybės teikiamą naudą piliečiams, individualiems asmenims, vartotojams, gyventojams, moksleiviams ir visiems bendruomenės nariams.

Europos Sąjunga, jaunimas ir žinios…
Gegužės 8 d. F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje jaunieji šilutiškiai susirinko į europrotų turnyrą „ES teikiamos teisės ir galimybės piliečiams“. Tai įžanginis projekto „Net ir būdamas namuose, jauskis tikru europiečiu“ renginys.
Turnyras suteikė galimybę pasitikrinti ne tik savo žinias apie politines teises, teises gyventi, dirbti ir mokytis užsienyje, naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, vartotojų teises ir teisines konsultacijas dėl jų, bet ir įgyti naujų žinių. Komandos rungėsi 5 turuose, sudarytuose pagal šias temas: „Politinės teisės ir asmenų  judėjimo laisvė“, „Švietimas ir jaunimas“, „Vartotojų teisės ES“ ir „Atpažink Europą“. Daugiausiai emocijų suteikė ir nuotaiką komandoms pakėlė paskutinis – muzikinis –  turas.
Į lyderių poziciją pirmuose turuose išsiveržusią komandą „Pamario jaunimas“ penktajame ture nurungė ir europrotų turnyrą laimėjo „etatinė“ tokio pobūdžio turnyrų dalyvė – komanda „Eurowin draugeliai“. Paskutiniajame etape jie surinko maksimalų balų skaičių (10). Komandai „Pamario jaunimas“ teko užleisti lyderių pozicijas ir džiaugtis antrąja vieta. O trečiąją vietą užėmusi komanda „Neatspėsi“ visiškai nenusiminė, nes jiems nuotaiką pakėlė gauti prizai. Pirmosios vietos laimėtojai buvo apdovanoti atmintukais.

Žaismingas euroturas „Visur gerai, bet namuose geriausia“
Saulėtą gegužės 9-osios popietę spalvingai pasipuošę ir ES ženklais pažymėtais balionais nešini vaikai šventine eisena link bibliotekos rinkosi į Vasaros kiemelį dalyvauti žaismingame euroture. ES  renginį sveikinimo žodžiu pradėjo projekto „Net ir būdamas namuose, jauskis tikru europiečiu“ organizatorė – Informacijos skyriaus vedėja Laima Dumšienė. Žaismingas lopšelio-darželio „Žibutė“ spektaklis „Išsilavinusio vilko kelionė po ES šalis“ (vadovė Lidija Balsienė) įtraukė visus į linksmybių sūkurį. Renginio vedėja, bibliotekininkė Liuda Nausėdienė, į pagalbą pasikvietė visą Europą išmaišiusį keliautoją Euromakalių (Gediminas Genevičius), kuris, pasiėmęs seną, daug kelionių atlaikiusį lagaminą, atvyko traukinuku. Kartu su juo į šventę spalvinguoju pasakų traukinuku atriedėjo bibliotekos bičiuliai „Galvočiukai“, persirengę pasakų personažais, pabirusiais iš bibliotekoje gyvenančių pasakų knygų. Šventei įsibėgėjus prasidėjo ES ambasadų prisistatymai, kurioms nepritrūko išradingumo atstovauti pasirinktą ES šalį ir tos šalies mėgstamiausių rašytojų pasakų personažus. Šventės dalyviai neliko abejingi teatralizuotiems pasirodymams. Švedijos ambasadą atstovavusios Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos 4 d klasės mergaitės – Pepės Ilgakojinės – sužavėjo visus sportiškumu ir lankstumu (mokytoja Dalia Savickienė). Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos 4 e klasės mergaitės, pristačiusios Vokietijos ambasadą, improvizavo raganaitės Lilės išdaigas (mokytoja Violeta Lukočienė). Prancūzijos ambasada, Žibų pradinės mokyklos 4 a klasės auklėtiniai, įsikūnijo į Šarlio Pero pasakų herojus (mokytoja Elytė Bardauskienė bei mokyklos bibliotekininkė Daiva Šarliokienė). Danijos ambasada inscenizavo Hanso Kristijano Anderseno pasakas (F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Traksėdžių filialo bibliotekos bičiulių būrelis kartu su bibliotekininke Vida Paldauskiene). Italijos ambasada, kurią atstovavo Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos 3 d klasės mokiniai (mokytoja Dalia Solovjovienė), nustebino išradingų Pinokių gausa kartu su staliumi Džepetu priešakyje. Buvo linksma ir smagu kartu pakeliauti ES pasakų keliais. Po nuostabių prisistatymų vaikai sukilo linksmam ančiukų šokiui, kuriam vadovavo ES piliečių teisių ambasados atstovės Ilona Jonikaitė bei Šarūnė Gerulytė. Po visus išjudinusio šokio, suteikusio kūnui energijos, atėjo eilė  rimtam protiniam darbui – klausimynui apie ES. Šventės kulminacija tapo netikėtas lietus, sutrukdęs iki galo sužaisti linksmąsias estafetes „Bėk Europos keliu“. Žaismingą euroturą „Visur gerai, bet namuose geriausia“ vertinusi ES piliečių ambasados komisija visoms ambasadoms įteikė prizus, teigdama, jog draugystė nugalėjo.

Piršlybų vakarėlis „Prisimatuok ES jaunikį…“
Nutilus vaikų šurmuliui, į bibliotekos Konferencijų salę, virtusią piršlybų vakarėlio vieta, rinkosi vyresniojo amžiaus šilutiškiai. Juos nuotaikinga muzika pasitiko europietiškieji „Bremeno muzikantai“ (Vainora ir Valdas Lacko). Piršlienė (Sandra Jablonskienė) susirinkusiems pristatė jaunąją lietuvaitę, būsimąją nuotaką, ir visų svečių paprašė padėti išsirinkti tinkamiausią ES šalies jaunikį. Į salę iškilmingai buvo įneštas europietis „jaunikis“, kurio tautybė turėjo paaiškėti tik renginio pabaigoje. Jaunoji, rinkdamasi būsimą vyrą, turėjo klausytis širdies balso, o vakarėlio dalyviai vadovavosi protu. Taigi piršlienė įnirtingai ėmėsi darbo: ji kaip išmanydama gyrė pačias geriausias įvairių ES šalių jaunikių charakterio savybes, apibūdindama jų išvaizdą, stilių, pristatydama nacionalinę šalies kultūrą, sporto šakas. Ji gundė jaunąją gyventi ES šalyse, primygtinai siūlė paskanauti pristatomų šalių kulinarinių patiekalų. Piršlienei entuziastingai talkininkavo europietiškieji „Bremeno muzikantai“, skirdami sulietuvintą pristatytos ES šalies dainą jaunajai. Įsilinksminę sveteliai turėjo nepamiršti, kad jie yra jaunosios patarėjai. Pristačius visus ES šalių jaunikius, buvo paskelbti balsavimo rezultatai. Keletas balsų atiteko anglų tautybės jaunikiui, pasižyminčiam džentelmeniškumu. Ženklesnis balsų skaičius skirtas aistrigam, stiliumi ir elegancija išsiskiriančiam italų kilmės jaunikiui. O visi kiti liko ištikimi Lietuvai, sakydami, jog savas – pats geriausias. Bet ką gi pasirinko jaunoji lietuvaitė? Jos širdelė kuždėjo, kad laimingiausia ji būtų su lietuviu. Šmaikštaudama svečiams ji tarė: „…visos šalys žaidžia futbolą, o aš dievinu krepšinį. Aš klausausi Vytauto Šiškausko, o jie jo neturi…“

Parodos, skirtos Europos dienai
Dar viena projekto „Net ir būdamas namuose, jauskis tikru europiečiu“ dalis – pristatomos parodos. F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje ir Rusnės filiale surengta Stefano Viežbickio (Stefan Wiezbicki, Lenkija) satyrinių piešinių paroda. Fotografijų parodoje „Kroatija – kelyje į narystę ES”, veikusioje F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, eksponuotos šilutiškių užfiksuotos akimirkos apie Kroatiją, planuojančią 2013-aisiais tapti 28-ąja Europos Sąjungos nare. Šilutės miesto filiale lankytojai galėjo susipažinti su VšĮ Vaiko dienos centro ir socialinės rizikos šeimų vaikų dekupažo technika sukurtų knygos juostelių paroda „Knygos skirtukai su ES atributika“. F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vaikų aptarnavimo skyriuje atidaryta paroda „Europos šalių lėlės“, kurioje lankytojai galėjo išvysti nacionaliniais kostiumais aprengtas lėles.

{gallery}documents/fotogalerija/2013_05_Europos_diena{/gallery}

 

 

 

Spausdinti
Facebook komentarai