Auksakalių dovana Klaipėdos krašto istorijai

img 61282013 m. rugpjūčio 1 d., Daiva Jucikaitė

 

Šilutiškiai neseniai turėjo galimybę pamatyti naujausius Vakarų Lietuvos regiono juvelyrų profesinio susivienijimo – asociacijos „Klaipėdos krašto auksakalių cechas” narių kūrybos darbus Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje surengtame parodos „Pri-su-at-jungimai” pristatyme. Juvelyrikos bei mažosios plastikos darbais auksakaliai pasakoja savo jungimo interpretacijų istorijas, kadangi ši paroda yra skirta Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 90-osioms metinėms paminėti.

Tai trečioji minėto auksakalių cecho darbų paroda, kurią surengti Šilutėje iniciatyvos ėmėsi šilutiškis juvelyras Robertas Krapavickas. Kartu su juo į Šilutę atvyko ir kiti auksakalystės meistrai: Neringa Poškutė, Aušra Mačiulaitienė, Danielius Šimkus ir Viktoras Sitalo.
Šilutės viešojoje bibliotekoje vykusiame parodos „Pri-su-at-jungimai” pristatyme dalyvavęs auksakalių cecho pirmininkas, juvelyrikos kūrėjas Viktoras Sitalo papasakojo susirinkusiems apie cecho kūrimosi istoriją ir dabartį. Anot jo, auksakalių cechas buvo atkurtas 2011 m. Klaipėdoje. Toks cechas jau egzistavo Klaipėdos mieste. Prašymas leisti steigti Klaipėdoje auksakalių cechą buvo teiktas dar 1782 metais ir tik 1784 metais, po tam tikrų peripetijų, susijusių su Tilžės auksakalių cecho intrigomis, Klaipėdos auksakaliams buvo suteikta atskira privilegija cechui steigti.
Šiuo metu veikiantis auksakalių cechas, vienijantis penkiolika juvelyrų, rengia temines parodas ir renginius, demonstruojančius autorinių papuošalų kūrimo ir gamybos Klaipėdos krašte tradicijas, tendencijas ir naujoves. Cecho nariai populiarina auksakalystės amatą ir autorinių papuošalų kūrimą Vakarų Lietuvoje.
Viktoras Sitalo, aptardamas eksponuojamus darbus, kalbėjo, jog kūriniai „labai įdomūs ir saviti, atskleidžiantys, kaip kiekvienas autorius mąsto, kaip sugeba interpretuoti”.
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos tema atsispindi ir juvelyrų Vido Bizausko, Vijolijos Lingienės, Ilonos Limbienės, Neringos Poškutės, Danieliaus Šimkaus bei šilutiškių Aušros Mačiulaitienės ir Roberto Krapavicko darbuose. Pastarasis menininkas pastebėjo, jog dalyvavimas tokiose parodose ir meno darbų kūrimas yra savotiškas atitrūkimas nuo kasdieninių darbų, o kūrybai niekuomet negaila laiko.
F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje (Tilžės g. 10, IV a.) demontruojamų darbų įvairovė suteiks lankytojams galimybę patiems atrasti, atskleisti ir, galbūt, suteikti savo prasmę PRI-SU-AT-JUNGIMAMS. Paroda veiks iki rugsėjo 1 d. Maloniai kviečiame apsilankyti!

 

{gallery}documents/fotogalerija/2013_08_01_auksakaliai{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai