Eugenijaus Šuldiakovo grafikos darbuose – kaltiniai ir lietiniai kryžiai

sam 50262014 m. rugsėjo 6 d., Vida Mišeikienė

Penktadienio popietę Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Šylių filiale vyko Eugenijaus Šuldiakovo grafikos darbų parodos „Mažosios Lietuvos kaltiniai ir lietiniai kryžiai” pristatymas.

Vos už kelių šimtų metrų nuo Šuldiakovų šeimos sodybos yra kapinaitės, kuriose – apie 40 kapų. Jos buvo visiškai apleistos, tad Eugenijus ten pradėjo lankytis ir jas tvarkyti. Dabar jose kapai prižiūrėti, kryžiai sutvarkyti. Net visa dailininko šeima ir draugai įsitraukė į šį darbą.

Taip kilo mintis surengti parodą kaltinių ir lietinių kryžių tema. E. Šuldiakovas atkasinėjo žemėn prasmegusius antkapius, metalinių kryžių postamentus bei rankiojo nulaužtas jų dalis. Gražiausius ir įspūdingiausius kryžius vežė suvirinti pas Vilkyčiuose gyvenantį kalvį, taip pat šiuo kraštu besidominantį Darių Vilių. Sutvarkytus kryžius jis grąžino į vietą bei dažė. Taip besidarbuojant parodos autorius atkreipė dėmesį į kryžių savitumą, plastiką bei nepakartojamą jų grožį. Kryžių jau nedaug likę, tad nuojauta pakuždėjo, kad visa tai reikia fiksuoti. Taip prasidėjo E. Šuldiakovo platesnė pažintis su XIX–XX a. metaliniais kryžiais Mažojoje Lietuvoje. Jis apvažiavo ir apžiūrėjo daugelį šio krašto kapinių bei tai, kas iš jų likę.

Parodos autorius siekia supažindinti visuomenę su mūsų krašto kryždirbystės meistrų kūriniais ir atkreipti dėmesį į nykstančius šio istorinio paveldo paminklus. Kiekvienas parodoje įamžintas XIX–XX a. kryžius turi savo istoriją – vienuose galima rasti pagonybės ženklų, kituose dominuoja apvalios formos.

Autorius mano, kad paroda padės suvokti, kokį unikalų ir įdomų paveldą mes turime išsaugoti ir palikti ateinančioms kartoms.

sam 5029

sam 5031

sam 5037

Spausdinti
Facebook komentarai