Unikali dovana Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Knygos muziejui

Unikali dovana Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Knygos muziejui2015 m. balandžio 21 d., Virginija Veiverienė

Išeivė iš Lietuvos, panevėžietė Violeta Haak ir jos vyras Holgeris Haak, viešėdami pas gimines Lietuvoje, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Knygos muziejui padovanojo unikalią dovaną – „Lietuvos kelių žemėlapį su atstumais”, išleistą 1929 m. „Žiedo” spaustuvėje Kaune.

Tikrieji Lietuvos kelių žemėlapio turėtojai buvo Ilzė ir Herbertas Haak, turintys lietuviškų giminės šaknų. Vėliau šį praktinės paskirties kartografijos paveldo dokumentą jie padovanojo sūnaus Holgerio ir Violetos Haak šeimai.
Bibliotekai dovanoto tarpukariu A. Taleikio sudaryto ir J. Taleikio išleisto Lietuvos kelių žemėlapio (mastelis 1:500000, žemėlapio dydis 84×73 cm) sutartinių ženklų paaiškinimai pateikti lietuvių kalba, atstumai nurodyti kilometrais: raudonais skaitmenimis tarp miestų, mėlynais – tarp miestelių ir tarp miestų bei miestelių. Žemėlapis pakankamai detalus. Skirtingais ženklais žymimi to meto Lietuvos miestai, miesteliai, bažnytkaimiai, kaimai, netgi dvarai. Kaip ir dera, keliautojų patogumui pažymėti visi automobilių keliai – plentai, I ir II rūšies vieškeliai, paprasti keliai, geležinkeliai, upės plaukiojamos ir upės neplaukiojamos, net automobilių remonto dirbtuvės, benzino pardavimo punktai, šiandien vadinami benzino kolonėlėmis ir degalinėmis, kt. Žemėlapis sudarytas ir išleistas po Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos ir atspindi kelių padėtį tik to meto Lietuvos teritorijoje. Todėl lenkų okupuotos Lietuvos dalies – Vilniaus krašto – vaizduojami tik pagrindiniai keliai. Žemėlapyje papildomai pateikiamas Kauno, to meto laikinosios Lietuvos valstybės sostinės, planas.
Dovanotas žemėlapis gana retas leidinys. Iš Lietuvos viešųjų bibliotekų minėtas 1929 m. leidimas užregistruotas tik Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
Tikėtina, jog A. Taleikio Lietuvos kelių žemėlapio galėjo būti ir daugiau leidimų. Juolab, kad šį žemėlapį, kaip pavyzdį, naudojo ir kiti kartografai. Paminėtinas 1939 m. Broniaus Lazėno braižytas ir Kaune, „Spindulio” spaustuvėje, išleistas Lietuvos kelių žemėlapis, tik jau su pavaizduotais Vilniaus krašto keliais.
Dovanotas žemėlapis šiuo metu eksponuojamas viešosios bibliotekos knyginio paveldo ekspozicijoje. Su juo gali susipažinti visi bibliotekos lankytojai įprastu bibliotekos darbo laiku. Bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė Volksene (Vokietija) gyvenančioms Ilzės, Violetos ir Holgerio Haak šeimoms išsiuntė padėkos laišką.

 

Spausdinti
Facebook komentarai