Šventiniai pasižvalgymai po senuosius Žibus

IMG 73562015 m. birželio 2 d., Vita Gerulienė, Aldona Norbutienė

Šilutiškiai jau įprato kasmet paskutinį pavasario šeštadienį linksmai paminėti Miesto gimtadienį – vieną smagiausių čionykščių švenčių. Tokiu būdu tarsi sau ir kitiems parodoma, kad miestietiškas gyvenimo būdas čia jau prigijo ir ši šventė jau nė iš tolo neprimena ano laikmečio miestelių atlaidų ar prekymečių. Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka miesto gimtadieniui taip pat parengė dovaną – renginių ciklą „Šventiniai pasižvalgymai po senuosius Žibus” ir pakvietė miestelėnus bei miesto svečius pasivaikščioti ir pasižvalgyti po buvusį Žibų kaimą, apsilankyti čia vykstančiuose šventiniuose renginiuose.

Ši mūsų miesto dalis yra istoriškai svarbi. Čia – knygininkų žemė, kur veikė spaustuvės, knygynas, knygrišykla, čia šiuo metu įsikūrusi ir šių dienų viešoji biblioteka. Šioje vietoje anuomet vykdavo turgūs, kur aplinkinių kaimų gyventojai suvažiuodavo su vežimais ir karietomis – vieni parduoti, kiti pirkti. Čia skambėdavo muzika, buvo bendraujama.
Tad ir šios miesto šventės metu Vydūno skverelyje nuo pat ryto įkurtoje Žibų kaimo arbatinėje buvo surengti šiuolaikiški miesto gimtadienio pusryčiai, kurie jau tapo tradiciniais. Žibų arbatinė ir šį miesto gimtadienį sulaukė savo lankytojų, kad pasistiprinę toliau galėtų dairytis po puošnų miestą ir džiaugtis šventės akimirkomis. Arbatinės renginių programą populiariomis lietuvių kūrėjų dainomis pradėjo Pagėgių Meno ir sporto mokyklos Muzikos skyriaus gitaristų ansamblis, vadovaujamas Sigito Stankaus. Šilutės vaikų lopšelio-darželio „Pušelė” vaikų ir pedagogų folkloro ansamblis „Žuvininkai” bei Pamario pagrindinės mokyklos folkloro ansamblis „Bruknelė” (vadovės Rasa Dulkienė ir Violeta Lukočienė) žiūrovams pristatė programas su ano laikmečio dainomis, šokiais, žaidimais. Čia veikė ir arbatos maišelių gaminimo dirbtuvėlės „Kliuperis Tau” (kliuperis – dovana palankumui įsigyti), kuriose Žibų pradinės mokyklos mokiniai kartu su edukatorėmis Rasa Jankauskiene ir Daiva Šarlauskiene į arbatos maišelius dėjo džiovintas žoleles ir dalino renginio svečiams. Bibliotekininkai žolelių arbatą tradiciškai ruošė ir susirinkusius vaišino kartu su bibliotekos bičiuliu, šilutiškiu architektu Egidijumi Vidrinsku. Jis arbatą plikė šimtmetiniuose savo močiutės „samovaruose”. Arbatinėje taipogi veikė Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistų surengta dailės darbų paroda „Mano mieste, Tau tūkstančiai vardų…”. Gimtadienio pusryčiuose dalyvavo ir viena iš senojo Žibų kaimo šeimininkių, rūbų salono „Kleidė” vadovė Reda Petravičienė. Ji su savo galantiškaisiais madistais pristatė šių dienų apdarus. Renginio svečias – Klaipėdos informacinio centro „Europe direct” vadovė Dalia Urbutytė po savanorių reklaminiu skėčiu kvietė visus norinčius sudalyvauti mini viktorinose. Dalyviai apdovanoti prizais ir siurprizais. Pusryčiams baigiantis, arbatinės lankytojų laukė saldi staigmena – didžiulis Šilutės miesto 504-ojo gimtadienio tortas.
F. Bajoraičio viešosios bibliotekos kultūrinėje palėpėje atidaryta kaunietės dailininkės Henrikos Bartkutės autorinė tapybos paroda „Žydinčios svajonės”. Ši paroda – tai Šilutės Soroptimos klubo ir dailininkės dovana Miesto gimtadieniui. Parodos lankytojus violončelės muzikos garsais pasitiko Šilutės vaikų meno mokyklos violončelininkės, vadovaujamos mokytojo Ričardo Paškausko. Parodos atidaryme dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Lietuvos Soroptimos klubų sąjungos prezidentė Žaneta Vyšniauskienė. Menininkės kūryba išsiskiria savitos autorinės technikos suformuota plastika. Apie tai plačiau buvo galima išgirsti iš pačios autorės lūpų. Ji minėjo, kad daugelis darbų – interjeriniai, kuriems kurti ji naudoja šiltas spalvas. Autorė pamėgusi natiurmortus bei abstrakčias kompozicijas, ieško intriguojančių faktūrų, derina įvairias netradicines medžiagas. H. Bartkutė baigė Kauno J. Naujalio vidurinę meno mokyklą ir Maskvos valstybinę S. G. Stroganovo meno akademiją. Parodose dalyvauja nuo 1985 m., yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Jos paveikslai eksponuoti parodose Lietuvoje ir užsienio šalyse. Daugelis jų puošia visuomeninius interjerus, privačias kolekcijas. Dailininkę sveikino Šilutės Soroptimos klubo prezidentė Jūratė Skabeikienė, F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė. Paroda bibliotekoje veiks visą birželio mėnesį.
Gražu, kai savo gimtąją Šilutę prisimena ir į jos gimtadienį sugrįžta jauni, talentingi šiame mieste gimę ir augę žmonės, atveždami jai dovanų – savo kūrybos darbų. Rekonstrukcijos belaukiančiame F. Bajoraičio viešosios bibliotekos pastate (Tilžės g. 12), kur ateityje planuojama įkurti meno galeriją, jauna menininkė, kraštietė Gabija Vidrinskaitė, šiuo metu gyvenanti Vokietijoje, kartu su savo draugais menininkais Adrian Mudder ir Matthias Jun Wilhelm surengė parodą „Ko norėtum vakarienei? Svečias maistas vietinėmis akimis”. Tai savotiškai žavus jų kūrybinis projektas, kuriame kiekvienas pristato savo dailės darbus, sukurtus įvairia technika. G. Vidrinskaitė darbus kūrė akvarele, akrilu, parafinu, vaškinėmis kreidelėmis, Matthias Jun Wilhelm – indišku tušu, Adrian Mudder darbai sukurti mišria technika. Įdomu tai, kad į Šilutę atvykę jaunieji menininkai suvienijo savo kūrybines idėjas ir jas išreiškė čia, vietoje, kiekvienas įdėdamas dalelę savęs. Jie kartu sukūrė keturis didelio formato paveikslus „Ten, kur mes”, „Ten, kur žuvis – bitė”, „Ten, kur žmonės”, „Ten, kur vanduo”, kurie eksponuojami šioje parodoje. Gabija baigė Šilutės Vydūno gimnaziją, įgijo grafikos magistro laipsnį Vilniaus dailės akademijoje, mokėsi Braunšveigo dailės akademijoje, Vokietijoje. Ji dalyvauja grupinėse parodose, tarptautinėse grafikos bienalėse Lietuvoje ir užsienyje. Praėjusiais metais Vilniaus galerijoje „Menų tiltas” surengė estampų ir piešinių personalinę parodą, taip pat dalyvavo F. Bajoraičio viešosios bibliotekos organizuotame tarptautiniame ekslibrisų konkurse „Kuršių marių vėtrungės – praėjusio amžiaus „feisbukas”. Adrijan ir Matthias studijavo laisvuosius menus Braunšveigo dailės akademijoje, Vokietijoje, turi Laisvųjų menų magistro laipsnį, dalyvauja tarptautinėse grafikos bienalėse, konkursuose, kūrybinėse dirbtuvėse, savo grafikos darbus pristatė personalinėse ir grupinėse parodose. Parodos atidaryme dalyvavo ir savo mintis išsakė buvęs Gabijos dailės mokytojas, Šilutės r. vaikų meno mokyklos direktoriaus pavaduotojas Arnoldas Milukas. Parodos autorius sveikino Gabijos tėvai, draugai. Jaunieji kūrėjai pasidžiaugė suteikta galimybe surengti parodą Šilutėje ir dėkojo bibliotekai, kad leido patalpose nevaržomai realizuoti savo kūrybinius sumanymus. Paroda veiks iki birželio 15 dienos.
Mūsų miesto gimtadienis tradiciškai sutampa su kasmet gegužės mėnesį vykstančiu Tarptautiniu poezijos festivaliu „Poezijos pavasaris”, kurio rengėjai yra Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas. Šio festivalio renginiai dažnai įsilieja ir Šilutės miesto šventinę knygos renginių programą. Gegužės 17 d. Vilniuje startavusio 51-ojo „Poezijos pavasario” posmai nuaidėjo visoje Lietuvoje ir užsienio valstybėse. Šiais metais „Poezijos pavasaris” neaplenkė ir Pamario krašto. F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko poezijos šventė „Poezija be sienų”, dalyvaujant poetams – šio festivalio dalyviams. Sulaukėme garbingų svečių iš Lietuvos, Airijos, Vokietijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Visus susirinkusius savo kūrybos dainomis pasveikino šilutiškis bardas Adolfas Nausėda. Tekstus dainoms sukūrė Pamario eiliuotojai Janina Šveikauskienė ir Marijus Budraitis. Renginį Henriko Radausko eilių skaitymais pradėjo skaitovė Aldona Daučiūnienė. Ją vienas po kito keitė ir savo kūrybą skaitė kiti renginio svečiai. Jauna poetė Ramunė Brundzaitė, kuri Pamaryje svečiavosi jau nebe pirmą kartą, įkvėpta krašto gamtos, sukūrė eilėraštį „Vandens ženklai”, kurį perskaitė šilutiškiams. Poetė yra pelniusi tarptautinio „Poetinio Druskininkų rudens festivalio” Jaunojo jotvingio premiją. Savo kūrybos eiles skaitė ir lietuvių rašytoja, gydytoja Jutta Noak, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Vokietijoje. Ji yra išleidusi poezijos, prozos bei autobiografines knygas. Turėjome garbės išgirsti amerikiečių poeto, Freiminghamo universiteto profesoriaus Sam Witt sukurtų eilių ekologijos tematika. Jų vertimą į lietuvių kalbą pateikė vertėja, poetė, aktorė Sonata Paliulytė. Ji perskaitė ir keletą savo kūrybos eilėraščių. Poetė apdovanota Jaunojo Jotvingio premija, yra pelniusi tarptautinio poezijos festivalio Makedonijoje prizą „Menada”. Poetas Alan Jude Moore atvyko iš Airijos, Dublino miesto, apie kurį kalba ir savo skaitytuose eilėraščiuose. Jo kūrybą lietuvių kalba skaitė poetė R. Brundzaitė. Poetas yra įvairių tarptautinių poezijos festivalių dalyvis, keturių poezijos rinkinių autorius, „Hennessy” literatūros premijos laureatas. Jaunas poetas Julius Žėkas savo kūrybą pristatė ne tik eilėmis, bet ir muzikos garsais. Jis auditoriją užbūrė savo sukurtu „stebuklu” – dambreliu atlikdamas muzikinę meditaciją, kurioje sekama pasaka apie žveją. J. Žėkas yra „Literatūrinio pavasario” ir „Filologinio rudens” laureatas, Prano Lemberto konkurso prizininkas. Poezijos skaitymai užbaigti Justino Marcinkevičiaus eilėmis. Svečiai bibliotekai padovanojo almanachus „Poezijos pavasaris 2014″ ir „Poezijos pavasaris 2015″, poetas S. Witt ¬– savo kūrybos rinktinę „Sunflower Brother”, rašytoja J. Noak – savo naujausią novelių knygą „Du lagaminai”. Šias knygas skaitytojai ras viešosios bibliotekos fonduose. Tą pačią dieną „Poezijos pavasario” dalyviai susitiko ir su Kintų bendruomenės poezijos gerbėjais, skaitytojais. Visų Šilutės krašto knygininkų vardu poetinio žodžio kūrėjams už drauge praleistą sielovados laiką, širdyse apsigyvenusį naujo eilėraščio žodį ir muzikos garsą dėkojo F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė, kartu palinkėdama lengvo kelio į skaitančiųjų širdis. Poetams įteikti atminimo ženklai.

{gallery}documents/fotogalerija/2015_05_30_Miesto_svente{/gallery}

Spausdinti
Facebook komentarai