Idėjų mugė su Estijos ir Vakarų Lietuvos bibliotekininkais

Idėjų mugė su Estijos ir Vakarų Lietuvos bibliotekininkais2015 m. birželio 13 d., Virginija Veiverienė

Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka pakvietė kolegas iš Vakarų Lietuvos bibliotekų į tarptautinę konferenciją „Akistata su biblioteka ir bibliotekininku: įdomu, nes netikėta?”. Susitikimą paskatino ilgamečių partnerių, kolegų iš Viljandi miesto bibliotekos, vizitas į Šilutę.

Birželio 8-10 dienomis Šilutėje viešėjo 32 Estijos bibliotekininkų grupė, siekusi susipažinti su inovatyviomis pamario viešosios bibliotekos, kitų Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų, veiklomis. Viljandi bibliotekininkai aplankė Švėkšnos filialą, grožėjosi miestelio urbanistikos paveldu, pabuvojo Klaipėdos ir Kretingos bibliotekose.
Idėjų mugė su Estijos ir Vakarų Lietuvos bibliotekininkaisKonferencijos-idėjų mugės metu buvo prisimintos 43 metus trunkančios šilutiškių ir Viljandi bibliotekininkų draugystės akimirkos, numatytos ateities partnerystės gairės – pasirašyta Šilutės ir Viljandi bibliotekų bendradarbiavimo sutartis. Konferencijos dalyvius pasveikino ir sėkmingo darbo linkėjo rajono savivaldybės Administracijos direktorius Sigitas Šeputis.
Daugelio jau nebestebina bibliotekose atsirandančios naujovės, netradicinės paslaugos. Bibliotekos šiandien atviros, aktyviai reaguojančios į aplinkos iššūkius ir besikeičiančios. Naujovės bibliotekoje dažniausiai siejamos su sėkmingu informacinių technologijų diegimu ir naujų produktų bei paslaugų kūrimu ir panauda. Naujovių diegimas reikalauja kūrybiškumo. Matomomis siekiančios tapti bibliotekos turi ne tik pastoviai atnaujinti savo paslaugas, bet ir organizacijos veiklos būdus. Konferencijos dalyviams neabejotinai magėjo susipažinti su Estijos bibliotekų vystymosi tendencijomis ir kryptimis bei strategijomis. Viljandi miesto bibliotekos direktorė Reet Lubi paminėjo, kad iš 978 Estijos bibliotekų 556 – viešosios. Bibliotekos ieško įvairiausių bendravimo su skaitytojais formų ir būdų. Bibliotekėlės, knygų lentynos veikia ligoninėse, aerouostuose, autobusų ir traukinių stotyse, gatvėse. Didžiulis dėmesys Estijoje skiriamas vaikų skaitymo ugdymui ir skatinimui: į biblioteką jaunieji skaitytojai dažnai ateina su savo mylimais gyvūnais augintiniais ir rengia jiems skaitymo seansus. Visuomenės patogumui šalyje kursuoja autobusas-biblioteka. R. Lubi pranešimą apie Estijos bibliotekas papildė Veronika Raudsepp Linnupuu, aptardama analitinį Estijos požiūrį į IFLA tendencijų apžvalgą.
Gerąja patirtimi konferencijoje dalijosi ir Klaipėdos regiono bibliotekų atstovai. Kai kurias bibliotekų naujoves skatina jų lankytojų realūs poreikiai, norai. Taip atsirado ir sėkmingai vystomi Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos skaitymo skatinimo projektai „Keliaujanti biblioteka” ir „Gyva arba Žalioji biblioteka”, kuriuos konferencijoje pristatė bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Laima Pačebutienė ir joje savanoriaujanti Stefania Peri iš Graikijos. Nuo lauko skaityklų įvairiuose festivaliuose, šeimų šventėse, mobiliosios bibliotekos dviračiu jau vyksta į vaikų žaidimų aikšteles, poilsio parkus, netgi paplūdimius, provokuodamos miesto visuomenę intensyviam intelektualiam gyvenimui ir dalindamos skaitymo džiaugsmą.
Apie Klaipėdos miesto viešosios bibliotekos teikiamas mokymo ir mokymosi paslaugas konferencijos dalyviams papasakojo Jolita Baltrimienė, Informacinių technologijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja. Gausiais resursais disponuojanti biblioteka – 110 kompiuterių tinklas, 2 informacinių technologijų mokymo klasės, 56 profesionalūs specialistai – per metus moko ir konsultuoja per 900 vartotojų. Rengdami kompiuterinio raštingumo pradmenų, pažinties su elektroninėmis paslaugomis mokymus, pažintis su kompiuterinėmis programomis, media priemonėmis, bibliotekininkai pirmiausia patys turi gerai išmanyti ir valdyti siūlomus procesus ir sistemas. Pranešėja paminėjo, jog specialistų profesiniam tobulėjimui biblioteka kasmet vykdo keletą projektų ar mokomųjų seminarų.
Idėjų mugė su Estijos ir Vakarų Lietuvos bibliotekininkaisVakarų Lietuvos bibliotekų erdvėje Skuodo rajono savivaldybės viešoji biblioteka išsiskiria žemaitiškų tradicijų, tarmės saugojimu, gaivinimu ir puoselėjimu. Kaip sekasi bibliotekos ir kitų entuziastų dėka bendruomenei prisijaukinti žemaičių tarmę, konferencijoje kalbėjo bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Renata Griciūtė. Pranešėja pristatė per 10-metį perkopusius bibliotekos rengiamus konkursus: „Kuriame žemaitiškai” ir „Skaitome žemaitiškai”, skatinančius žemaičių tarmės vartojimą, puoselėjančius jos autentiškumą ir individualumą. Pomėgį fotografijai ir šios meno šakos parodų bibliotekoje vaizdinį aptarė Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorius Sigitas Kancevyčius. Šilutiškiai bibliotekininkai svečiams pristatė 2014 metais pasaulio literatūros klasiko Kristijono Donelaičio 300-mečiui vykdytą programą „Kristijonas Donelaitis: epochos ir dabarties laiko sąskambiai”.
Nuotaikingai ir patraukliai savo biblioteką ir jos aplinką pristatė Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė. Kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro restauruotoje laikrodinėje, primenančioje itališkus Florencijos Palazzo Vecchio rūmus, įsikūrusi biblioteka sužavėjo modernumo ir autentiškumo sinteze, natūralia istoriškumo dvasia.
Konferencijos dalyviai energingai reagavo į pranešimus, skirtus pačių bibliotekininkų neformalaus bendravimo, kolektyvinio laisvalaikio leidimo pristatymui. Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė įtikino, jog bibliotekoje švaistyti laiką gali būti smagu ir naudinga ne tik lankytojui, bet ir pačiam bibliotekininkui. Įvardijusi daugumos žmonių problemą – nemokėjimą ir nesugebėjimą tinkamai praleisti 24 paros valandas, pranešėja pabandė paieškoti pozityvumo netgi kai nesidirba. Tuo metu galima pabendrauti su kolegomis, „pasėdėti” internete, pasivaikščioti, užkąsti, medituoti ar net svajoti. Ypač naudingos super pauzės – viso kolektyvo kelionės, išvykos, sąskrydžiai. Vieną tokių renginių – Žemaitijos bibliotekininkų sporto sąskrydį – pristatė idėjos autorius, Skuodo rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Jonas Grušas. Kasmet vis kitame rajone vykstantis renginys kitąmet minės 15-ąją sukaktį.
Konferencijoje netrūko ne tik dalykinių pranešimų, bet ir geros nuotaikos, smagaus šlamesio bei šypsenų. Už tai labiausiai dėkoti reiktų Šilalės viešosios bibliotekos direktorei Astutei Noreikienei ir jos komandai, improvizuotai pristačiusiai Šilalės krašto kulinarinio paveldo knygą „Pasmuokavuok, kap skane”. Konferencijos dalyviai atsisveikindami apsikeitė pačių bibliotekininkų sudarytais ir išleistais informaciniais-metodiniais leidiniais, linkėjo gražios vasaros ir naujų susitikimų.

 

Spausdinti
Facebook komentarai