Stovykla ,,Čia aš gimiau, čia aš užaugau“

Stovykla 9 2015 m. liepos 24 d., Danutė Adomavičienė

Liepos 14–18 dienos Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filiale prasidėdavo vaikų šurmuliu. Kasdien į vaikų vasaros užimtumo stovyklėlę ,,Čia aš gimiau, čia aš užaugau” rinkdavosi draugiški ir kūrybingi vaikai. Iš viso stovyklėlę lankė 20 vaikų nuo šešerių iki penkiolikos metų amžiaus.

Vasara – atostogų ir poilsio metas, kai duris užveria mokyklos, o vaikai turi daugiau laisvo laiko. Tuomet į pagalbą skuba viešosios bibliotekos. Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filiale gyvenimas verda ir vasarą. Čia vaikai renkasi į kūrybinius-pažintinius užsiėmimus ,,Naminuko palėpėje”. Jau antrus metus bibliotekoje organizuojama vaikų vasaros stovyklėlė, kurią finansuoja Šilutės rajono savivaldybės Juknaičių seniūnija iš Vietos bendruomenių savivaldos programos lėšų. Šiais metais stovyklai skirta 240 eurų. Taigi vaikams buvo sudarytos sąlygos ne tik lavinti savo kūrybinius gebėjimus, bet ir pakeliauti po Pamario kraštą.

Lietuvos Respublikos Seimas 2015-uosius metus paskelbė Etnografinių regionų metais, tad Šilutės r. savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filialas visus metus vykdo Mažosios Lietuvos regiono etninės kultūros puoselėjimo programą. Viena iš programos dalių yra vaikų vasaros stovyklos organizavimas. Pagrindinis stovyklos tikslas šiais metais – skatinti Pašyšių bendruomenės vaikus ir jaunimą lavinti kūrybiškumą, meninius ir bendruosius įgūdžius Mažosios Lietuvos regiono etninės kultūros vertybių stiprinimo kontekste. Svarbu ugdyti visuomeniškumą, pagarbą savo kraštui, puoselėti jo grožį, papročius ir tradicijas ir prisidėti prie savo gyvenvietės gražinimo, susipažinti su krašto iškiliomis asmenybėmis.

Stovyklėlės atidarymo dieną visus sveikino bibliotekininkė Danutė Adomavičienė ir Pašyšių bendruomenės pirmininkė Asta Stonkuvienė.
Pirmos dienos kelionė į Kintus ir Ventės ragą dar kartą patvirtino Šilutės krašto savitumą ir išskirtinumą. Kintų Vydūno kultūros centre vaikai susipažino su Pamario papročiais, lietuvybės puoselėjimo tradicijomis, Vydūno gyvenimo ir veiklos aspektais, dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose ,,Emalio menas”, ,,Nuspalvink vėtrungę”, aplankė Kintų pasididžiavimą – didžiąją tują, Kintų apylinkes. Šiltas Kintų Vydūno kultūros centro darbuotojų priėmimas paliko kuo puikiausius prisiminimus. Papietavę prie marių, visi išskubėjome į Ventės ragą, aplankėme paukščių žiedavimo stotį, švyturį ir su pakilia nuotaika grįžome namo.

Kitą dieną bibliotekoje mūsų laukė Mažosios Lietuvos amatų diena, kurios metu molio paslaptis stovyklautojams atskleidė Macikų socialinės globos namų užimtumo grupės „Molinukas” vadovė Beata Vaitelienė ir jos pagalbininkas, globos namų gyventojas Donatas Balčiauskas. Vaikai susipažino su molio savybėmis, keramikos rūšimis, lipdymo priemonėmis ir būdais. Kiekvienas savo rankomis gaminosi daiktą, kuris papuoš jų namus ir primins šį užsiėmimą. Po dienos užkandžių visų laukė žaidimų popietė lauke.

Šiuolaikinių technologijų apsuptyje, greitėjant gyvenimo ritmui labai svarbu nuo pat mažens tiek šeimoje, tiek mokykloje bei visuomenėje skiepyti norą pažinti savo gyvenamąją vietą, ją puoselėti, gerbti joje gyvenančius žmones ir jų atminimą. Tad stovyklos metu viena diena buvo skirta visuomeniškumui ugdyti. Vaikai susipažino su Pašyšių istorija, jame gyvenančiais žmonėmis, kultūros paveldu. Kartu su seniūnijos darbuotojais vyresnieji stovyklos lankytojai tvarkė vokiečių kapinaites. Kol vyresnieji triūsė, mažieji bibliotekos lankytojai kartu su bibliotekininke susipažino su Mažosios Lietuvos tautosakos lobynu, klausėsi šio regiono liaudies dainų, kūrė pasakas ir gamino stalo teatro lėles. Po pietų visi mokėsi verti karoliukų vėrinius.

Penktadienį iš pat ryto aplankėme Šilutės muziejų. Mus pasitiko muziejaus direktorė Roza Šikšnienė. Ji papasakojo apie Klaipėdos krašto istoriją, Hugo Šojaus gyvenimą ir jo įtaką Šilutės krašto kultūrai, pristatė muziejuje veikiančias ekspozicijas. Įdomu buvo klausytis pasakojimo apie lietuvninkų gyvenimo kasdienybę, jų papročius ir tradicijas. Penktadienio popietė buvo skirta susipažinti su lietuvininkų tautinio kostiumo detalėmis. Bibliotekoje merginos mokėsi siuvinėti delmonus.

Į stovyklos uždarymą visi rinkosi šeštadienio vakarą, bibliotekos prieigose iškilo palapinių miestelis. Susėdę prie laužo dalijomės įspūdžiais, aptarėme visos savaitės nuveiktus darbus, žaidėme judriuosius žaidimus, žiūrėjome filmus. Taip visi sutikome aušrą.
Tokia veikla skatina vaikus ne tik domėtis savo krašto istorija, bet ir sudaro sąlygas turiningai praleisti laisvalaikį draugų būryje, atveria naujas tobulėjimo erdves. Bibliotekoje lankosi gausesnė auditorija, kuriai sudaromos sąlygos ne tik domėtis literatūra, bet ir kurti, mokytis, diskutuoti su bendraamžiais, tenkinamas poreikis saviraiškai. Biblioteka tampa ne tik informacijos centru, bet ir jaunimo susibūrimo vieta.

Stovykla 11Stovykla 3Stovykla 4Stovykla 6Stovykla 5Stovykla 7

Stovykla 8Stovykla 10Stovykla 1

Stovykla 2

 

Spausdinti
Facebook komentarai