Prieškalėdžio vakarą palydėti Lietuvos etnografinių regionų metai

Prieškalėdžio vakarą palydėti Lietuvos etnografinių regionų metai2015 m. gruodžio 16 d., Ignė Zarambaitė

Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje surengtos Lietuvos etnografinių regionų metų palydėtuvės. Šį advento rimties ir žvakių šviesos sklidiną vakarą šilutiškiai rinkosi į susitikimą su rusniške tautodailininke Violeta Benetiene ir Salos etnokultūros ir informacijos centro Juknaičių moterų vokaliniu ansambliu „Vėjūnė”, kuriam vadovauja Loreta Šukienė.

Pirmoje renginio dalyje V. Benetienė pristatė autorinę veltinių parodą „Baltų mitologinės dievybės”. Parodoje eksponuojami papuošalai, kalėdiniai žaisliukai, rankinės, delmonai – išskirtiniai Mažosios Lietuvos tautinio kostiumo aksesuarai. Prieškalėdžio vakarą palydėti Lietuvos etnografinių regionų metaiTautodailininkės kūriniai pasižymi kruopštumu, jaukiomis spalvomis, spinduliuoja šilumą. Jos delmonai itin originalūs – jie ne tik pagaminti iš veltinio, bet ir padabinti baltų mitologinių dievybių atvaizdais.
Parodos autorė pristatymą praturtino išmoningais pasakojimais apie kiekvieną pavaizduotą dievybę: apie jų išskirtinumą, reikšmę mūsų protėviams, apie su jais susijusias legendas, posakius, apeigas. Pasirodo, dar mokytojaudama Rusnės pagrindinėje mokykloje V. Benetienė pradėjo domėtis tautos ištakomis, baltų mitologija, o dabar šias žinias atkartojanti savo darbuose. Galop kūrėja truputį papasakojo ir apie parodos darbų gamybos techniką – vėlimą sausuoju ir šlapiuoju būdu. Visiems susirinkusiems buvo aišku – vien technikos žinoti neužtenka, tokiems kūriniams sukurti reikia nemažai kantrybės, meninio polėkio, fantazijos.
Vakarą pratęsė Juknaičių moterų vokalinis ansamblis „Vėjūnė”, džiuginęs koncertine programa „Sodai sodai, leliumai”. Prieškalėdžio vakarą palydėti Lietuvos etnografinių regionų metaiPrieš kiekvieną dainą ansamblio moterys pristatė vis kitą Lietuvos etnografinį regioną. Jos papasakojo apie Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos ir Mažosios Lietuvos istoriją, gyventojų būdo bruožus, etnografines sostines, gamtą. Klausydami skambių ansamblio dainų ir sutartinių vakaro dalyviai kartu lingavo, niūniavo, o vėliau pritarė, kad labai svarbu saugoti ir puoselėti etnografinių regionų identitetą, nes sava kalba ir istorija yra didžiausias tautos turtas. Parodos autorę pasveikinti atvyko Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė, Šilutės tautodailininkų vardu sveikino ilgametė jų vadovė Danutė Narbutienė, kartu padėkodamos Juknaičių dainininkėms už suteiktą galimybę paklausyti Lietuvos regionams būdingų dainų.
Veltinių paroda „Baltų mitologinės dievybės” F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje veiks iki sausio 9 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Prieškalėdžio vakarą palydėti Lietuvos etnografinių regionų metaiPrieškalėdžio vakarą palydėti Lietuvos etnografinių regionų metaiPrieškalėdžio vakarą palydėti Lietuvos etnografinių regionų metai

Spausdinti
Facebook komentarai