Knygos įkvėpia kurti

1

Jau keturis kartus literatūros mėgėjai rinkosi į kūrybinius užsiėmimus „Kai knygos atgyja spalvose…“, vykstančius Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje.

Atsižvelgdami į iš anksto numatytą temą dalyviai atsineša prozos ar poezijos knygą, susitikimų metu skaitomos knygų ištraukos, dalijamasi įžvalgomis, diskutuojama, vėliau iškilusios mintys ir vaizdiniai išreiškiami kūrybinėse dirbtuvėse ant įvairios materijos: drobės, popieriaus, akmens, keramikos.

Pirmojo susitikimo, surengto kovo mėnesį, tema – meilė. Paaiškėjo, kad dalyviams nebuvo lengva išsirinkti kūrinį, geriausiai atspindintį šį jausmą. Juk meilė gali būti įvairi, kiekvienam šis žodis sukelia skirtingas asociacijas: gali būti meilė žmogui, gyvūnui, gamtai, meilė gyvenimui, darbui, menui. Susirinkusieji skaitė knygų ištraukas, citavo rašytojų mintis, samprotavo, kas tai yra meilė, iš ko ji susideda, kokios ji spalvos ir formos. Netrukus susirinkusiųjų laukė dar viena užduotis – pavaizduoti meilę spalvomis ant drobės. O meilė, pasirodo, nesusideda vien iš raudonos ir rožinės spalvos. Meilėje slypi visa spalvų paletė! Vieni piešė į saulę skriejančią paukštę, kiti – gėlelę, tarp žemės ir dangaus besiplaikstantį pienės pūką, treti – židinį, kurį reikia nuolatos kurstyti.

Balandis – tai mėnuo, kuomet atgimsta, atsinaujina ne tik gamta, bet ir žmogus. Tai vidinio ir išorinio virsmo laikotarpis. Taigi antrojo kūrybinio užsiėmimo metu kalbėta atgimimo tema. Dalyviai vėlgi atsinešė skirtingų knygų, kiekvienas turėjo įžvalgų, kuriomis noriai dalijosi. Vėliau visi ėmėsi kūrybinės užduoties – dabino medinį kiaušinį. Juk kiaušinis nuo seno simbolizuoja gamtos prisikėlimą, gyvybės atsiradimą, gyvenimo atsinaujinimą, vaisingumą, jo viduje slypi gyvybės energija.

O gegužės mėnesį apstu šeimos švenčių. Tai ir Motinos diena, ir Tarptautinė šeimos diena, ir Nacionalinė vyrų diena. Šį kartą literatūros mėgėjams norėjosi padiskutuoti apie giminystę. Minėta  sąvoka dažnai suprantama nevienodai, taigi ji aptarta plačiąja prasme: kaip kraujo, kilmės, santuokoje atsiradusi giminystė, sielų arba netgi toteminė giminystė. Diskusijos metu skyrėsi tiek atsineštos knygos giminystės tema, tiek mintys bei patirtys. Vieni tvirtino, jog giminystės jausmas galimas tik tarp kraujo ryšiais susaistytų asmenų, kitų  nuomone, būna ir taip, kad visai svetimi žmonės tampa net artimesni už giminaičius. Vis tik pabandžius įsivaizduoti šeimos, giminystės simbolį, nuomonės sutapo – tai namas. Susirinkusieji minutėlei užsimerkė ir pasvajojo apie savo svajonių namus, o tuomet kiekvienas nupiešė juos ant apmušalų. Kokie visi namai buvo skirtingi!

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo, atostogų ir saulės metas, kai nejučia tampame vikresni, smalsesni, linksmesni. Norisi braidyti po ryto rasą, statyti pilis pajūrio smėlyje, užvertus galvą stebėti krentančias žvaigždes, mintimis nusikeliant į vaikystę. Tad tema buvo žaisminga – personažai. Šįkart į užsiėmus dalyviai atsinešė ne tik knygų, bet ir po akmenuką. Paaiškėjo, jog dalis susirinkusiųjų mylimus veikėjus atrado anksti, dar vaikystėje, ir nepamiršta ligi šiol, kitai daliai didelį įspūdį paliko neseniai perskaitytų knygų personažai. Netrukus atsirado netikėta galimybė patiems įžvelgti ir sukurti savo personažą… iš akmens! Jie visi buvo rasti skirtingose vietose: prie jūros, sode, kieme, ant kelio. Tikriausiai todėl visi išėjo tokie skirtingi: boružės, gėlių žiedai, katinas, žuvelės, žmogučiai didelėmis akimis.

Dalyvių patirčių įvairovė buvo ryški visuose užsiėmimuose: tarp atsinešamų knygų, nuomonių, kūrybinės raiškos, nors tema  būdavo visiems viena. Tai rodo, jog žmonės net skaitydami tą pačią knygą įžvelgia nevienodus dalykus, įsimena skirtingas detales, padaro įvairias išvadas. Būtent dėl to literatūros mėgėjams dar įdomiau susitikti!

Vasarą šiek tiek pailsėję kūrybinių užsiėmimų dalyviai rugsėjo mėnesį vėl susitiks Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje. Jų lauks jau naujos temos, diskusijos, raiškos priemonės ir idėjos. Į šiuos susitikimus, vyksiančius iki pat metų galo, literatūros mėgėjai registravosi iš anksto.

Užsiėmimai „Kai knygos atgyja spalvose…“ vedami vykdant projektą „Prie knygos versmės…“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos.

5 4 3 2 0

Spausdinti
Facebook komentarai