Šiuolaikiniai lietuvių autoriai apie literatūrą ir savo kūrybą

img_011

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje ir jos Kintų bei Žemaičių Naumiesčio filialuose surengtas  literatūrinių susitikimų ciklas su šiuolaikiniais lietuvių autoriais – prozininke, poete, literatūros kritike Renata Šerelyte, prozininke, poete, dramaturge ir žurnaliste Laura Sintija Černiauskaite bei literatūrologu, rašytoju, eseistu, kritiku, doc. dr. Regimantu Tamošaičiu. Svečiai Pamaryje lankėsi jau ne pirmą kartą ir savo prisiminimus siejo su šiltu bendravimu literatūros temomis.

Susitikimas su R. Šerelyte vyko F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje ir Kintų filiale. Rašytoja yra išleidusi per 20 knygų suaugusiems ir vaikams, todėl ir į susitikimus atskubėjo mišri auditorija – įvairaus amžiaus mokiniai, gimnazistai, suaugusieji bibliotekų lankytojai. Ypač ji buvo laukiama moksleivių, kurie iš anksto ruošėsi susitikimui, rengė  klausimus. Ypatingą nuotaiką viešojoje bibliotekoje  sukūrė Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos šeštų klasių mokinės Karolina Stonytė, Rūta Mielytė, Aistė Petrikaitė (mokyt. L. Giržadienė), pasveikinusios rašytoją muzikiniu kūriniu ir įtikinamai pristatydamos jos knygas „Krakatukų pievelė“ bei „Rebekos salos“. R. Šereleytė mielai bendravo su susirinkusiais, dalinosi mintimis apie save ir kūrybą, apie scenarijų kūrimą spektakliams, supažindino su naujausiomis savo knygomis, atsakinėjo į klausimus. Kintuose rašytoja prisiminė, kad yra atostogavusi čionykštėje stovyklavietėje „Vėtrungė“. Reikia paminėti, kad pagal autorės romaną „Vardas tamsoje“ pastatytas to paties pavadinimo filmas. Už kūrybą ji yra pelniusi eilę literatūrinių premijų, keletas jos knygų nominuotos kasmetiniuose Metų knygos rinkimuose.

Susitikime su Laura Sintija Černiauskaite ir  Regimantu Tamošaičiu, vykusiame  F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, kūrėjai diskutavo apie tai, kas yra literatūra ir kūryba, kodėl ji reikalinga, kokia jos reikšmė, palietė būties temas. Anot L. S. Černiauskaitės, jai rašyti lengva, tačiau rašymas nėra noras pasakyti apie save, rašymas yra tarsi kalbėjimas daugelio vardu, tai tiesiog gyvenimo būdas, bet ne pragyvenimo šaltinis. Tačiau jeigu autorė nerašytų, savo veiklą sietų su psichologija,  darbu su vaikais – „mažojo žmogaus“  pasaulio atskleidimu. R. Tamošaitis pastebėjo: „Yra, kurie rašo, yra, kurie skaito. Kuo daugiau žmogus rašo, tuo žmogus darosi kuklesnis. Tikrasis rašymas – kai tai tampa nebe saviraiškos forma, kai rašo nebe puikybė ir egoizmas“. Vakaro metu buvo skaitomos ištraukos iš rašytojų kūrybos. L. S. Černiauskaitė romantiška vaizduote remiasi į vaiko ir jaunos moters patirtis, meilės ir vienatvės pažeminimo išgyvenimus. R. Šerelytės aštraus siužeto, futurologinių motyvų kupinų kūrinių veikėjai – teisėjai, seimūnai, verslininkai. Šių autorių kūryba publikuojama 18 novelių rinkinyje „Hepi Fjūčer” (2015). Pristatyta ir R. Tamošaičio esė „Vien tik zuikiai naktyje” (2016), kurioje rašytojas, pasitelkdamas ironijos, grotesko, paradokso stilistiką, analizuoja žmogaus situaciją permainingame šių dienų pasaulyje. „Eseistiką rašo išprotėjęs žmogus, o tam, kad  išeiti iš proto, reikia pirmiausia turėti proto“, –  taip apibūdina vyro kūrybą L. S. Černiauskaitė. R. Tamošaitis pradėjo rašyti dar būdamas sovietinėje armijoje, norėdamas pabėgti nuo tikrovės. Jo kūryba pasižymi taiklumu, joje yra tragikomedijos elementų, tai tarsi terapijos forma.

L. S. Černiauskaitė, R. Šerelytė ir R. Tamošaitis yra Lietuvos rašytojų sąjungos nariai, dažnai dalyvauja jaunųjų filologų konkursų atrankos komisijose. Pasiteiravus, kokios yra jaunųjų kūrėjų tendencijos, rašytojai pažymi, jog šių dienų jauni kūrėjai turi lakią fantaziją, tačiau stokoja vaizduotės. Didžiulę įtaką daro kompiuteriniai interaktyvūs žaidimai, anglų kalbos vartojimas. Dėl šių priežasčių meninė kalba tampa publicistine, sausa, medine, sintetine, trūksta žodžio spalvos, magijos. Svarbu, kokią literatūrą skaito patys kūrėjai, nes tai atsiliepia jų kūrybai. Reikia būti nuoširdžiam, neveidmainiaujančiam, kad sektųsi rašyti,  nes kūryba ir melas – nesuderinami. Rašytojai L. S. Černiauskaitė ir R. Tamošaitis taip pat lankėsi Žemaičių Naumiesčio filiale, kuriame susitiko  su gausiu būriu bibliotekos lankytojų.   Čia kūrėjai pristatė vienas kitą, skaitė ištraukas iš savo kūrybos, diskutavo, atsakinėjo į skaitytojų klausimus.

Literatūriniai susitikimai su šiuolaikiniais lietuvių autoriais surengti bendradarbiaujant su VšĮ „Rašytojų klubas“, vykdant Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos projektą „Prie knygos versmės…“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Informaciją parengė  Dalia Pupšytė ir Aldona Norbutienė.

received_1222398214501490 img_011 img_010 img_009 img_007 img_006 img_005 img_002 img_001 20161025_132127 20161025_131041 20161025_122935 100_3183 100_3180

Spausdinti
Facebook komentarai