Pažintis su regėjimo negalios žmonių pasauliu

Aklumas ar kiti sunkūs regos sutrikimai gali atsirasti dėl įvairiausių priežasčių – tiek ligų, tiek sužeidimų. Akys yra pagrindinis informacijos šaltinis, padedantis pažinti mus supantį pasaulį. Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka jau eilę metų bendradarbiaudama su Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) Klaipėdos padaliniu ir skolindamasi iš jo fondų garsines knygas bei knygas Brailio raštu stengiasi padėti žmonėms, turintiems regėjimo sutrikimų, taip suteikiant galimybę skaityti įvairaus pobūdžio literatūros kūrinius, pažinti, žinoti, tobulėti.

Pasitinkant Lietuvos bibliotekų savaitę ,,#tuesibiblioteka“ F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje surengtas pažintinis renginys „Kitokių knygų pasaulyje“, kurio metu visuomenei plačiau papasakota apie neregių gyvenimą – skaitymą, rašymą, vietos pažinimą. Renginyje dalyvavo LAB Klaipėdos padalinio vyriausioji bibliotekininkė Daiva Žiemelienė ir šios bibliotekos skaitytojas Albertas Mumgaudis. Susitikime D. Žemelienė pažymėjo, kad žmogus, praradęs regėjimą, turi labiau kliautis kitais pojūčiais – klausa, uosle, lytėjimu, skoniu. Aklumas sukelia daug nepatogumų. Ji papasakojo apie aklųjų problemas ir galimybes tobulėti, labiau pritapti prie matančiųjų pasaulio. Žmonės, kurie beveik ar visiškai netenka regėjimo, dažniausiai su tuo negali susitaikyti, jaučia baimę, nepasitikėjimą. Susivokti jų tamsiame pasaulyje turi padėti artimieji, medikai, nevyriausybinės organizacijos. Informaciją apie pagalbą gali suteikti Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, Lietuvos aklųjų biblioteka, internetas. Šiuo metu neregiai ir silpnaregiai išties turi daug galimybių turtėti dvasiškai, plėsti savo akiratį. Be leidinių Brailio raštu skaitymo jie gali klausytis garsinių knygų, kurioms Lietuvoje jau per 50 metų, įrašų, naudojantis Virtualia aklųjų biblioteka, gali atsisiųsti virtualias garsines knygas, Atsižvelgiant į šios grupės skaitytojų poreikius, pasiūlymus leidžiami garsiniai žurnalai, kuriuose pateikiama jiems aktuali informacija.

Daugeliui aklųjų lytėjimas vis tik išlieka vienas iš pojūčių, padedančių pažinti pasaulį. Renginyje pristatyta taktilinių (liečiamųjų) knygų paroda, sudominusi dalyvius. Taktilinė knyga – rankomis pagaminta, reljefiškai iliustruota knyga, skirta sutrikusio regėjimo žmonėms. Šiai knygai sukurti keliami specifiniai reikalavimai (formatas, lapų kiekis, herojų pateikimas, faktūros, kt.). Reljefiškai iliustruotos knygos žadina smalsumą, lavina vaizduotę. Pristatytas knygas kūrė Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentai. Šia paroda siekta parodyti, kad informacija bei žinios gali būti prieinamos ne tik daugeliui įprastomis vizualiomis priemonėmis bei paskatinti kurti tokio pobūdžio knygeles ir taip prisidėti prie neregių pasaulio pažinimo. Renginio metu buvo pristatyti ir leidiniai Brailio raštu, garsinės knygos bei grotuvai, skirti joms skaityti, neregio lazdelė, stalo žaidimai, kalbantys laikrodžiai, didinamieji stiklai, garsinis skysčio matuoklis, siuvimo adatos bei kitos neregio kasdienybę ir buitį palengvinančios priemonės, kurias naudodami regos neįgalieji gali pažinti pasaulį, komunikuoti, kurti.

Pažinti neregių pasaulį susirinkusiems padėjo kartu atvykęs LAB Klaipėdos padalinio skaitytojas Albertas Mumgaudis. Jis papasakojo ir parodė, kaip aklieji rašo, skaito, dirba, dalyvauja kultūrinėje, sportinėje, visuomeninėje veikloje. Albertas, netekęs regėjimo prieš 46 metus, geba gyventi aktyvų gyvenimą. Jis puikus skaitovas, dalyvaujantis Brailio rašto skaitymo konkursuose, kuriuose pelno prizines vietas, geras folkloro ansamblio dainininkas, aktyvus visuomenininkas, žaidžia stalo tenisą, šaškėmis, šachmatais. Susirinkusiems jis pademonstravo, kaip naudojasi neregiams skirtomis techninėmis pagalbos priemonėmis – kalbančiu laikrodžiu, įgarsintu telefonu, baltąja lazdele, parodė kaip atpažinti pinigus, jis rašė ir skaitė Brailio raštu. Tam, kad realiai suvoktų neregio pasaulį, renginio dalyviai turėjo galimybę susipažinti su neregiams padedančiomis gyventi priemonėmis, pabandyti pažinti aklųjų rašto abėcėlę, skaityti Brailio raštu atspausdintas knygas, pabandyti atspėti taktilinėse knygose pavaizduotas figūras. Tarp renginio dalyvių buvo būsimieji socialinio darbo specialistai iš Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos, socialinės darbuotojos iš Šilutės socialinių paslaugų centro, kiti, neabejingi žmonių su regėjimo negalia kasdienybei. Renginys organizuotas vykdant projektą „Prie knygos versmės“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos.

Šilutės F Bajoraičio viešoji biblioteka kviečia Šilutės miesto ir rajono gyventojus, turinčius regėjimo sutrikimų, naudotis bibliotekos teikiama paslauga – galimybe skaityti garsines knygas namuose. Tai patogiausias formatas, skirtas neregiams ir silpnaregiams, kai pasitelkus garsinių leidinių grotuvus galima mėgautis knygomis apie keliones, sveiką gyvenseną, grožine bei kita populiaria ir aktualia literatūra. Kreiptis adresu: Tilžės g. 10, Skaitytojų aptarnavimo skyrius, pasiteirauti tel. (8 441) 78 216 arba (8 441) 45 964.

 

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus informacija

Spausdinti
Facebook komentarai