Vytauto Toleikio knygoje „Pasakojimai prabudus“ – prisiminimai apie gyvenimą Barvuose

Rugsėjo 29-osios popietę Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Švėkšnos filiale vyko mokytojo, kultūrininko, eseisto, kraštiečio Vytauto Toleikio atsiminimų knygos „Pasakojimai prabudus“ pristatymas, dalyvaujant knygos autoriui bei rašytojui, istorikui, žurnalo „Naujasis Židinys-Aidai“ vyr. redaktoriui Tomui Vaisetai.

Tai neįprastai drąsūs, atviri, liūdni ir juokingi, gyvi ir skaidrūs atsiminimai apie gyvenimą XX a. septinto ir aštunto dešimtmečių tarybų Lietuvoje.

Iš Barvų kaimo (Šilutės r.) kilęs žinomas mokytojas, kultūrininkas, eseistas, visuomenininkas V. Toleikis net ir išvykęs gyventi į Vilnių sapnuodavo tik gimtąsias vietas. „Daugiau sapnuose po Barvus nebevaikštau. Tai daryti nustojau iškart, tą pačią dieną, baigęs rašyti knygą. Gimtasis namas griūva, tvartas jau yra sugriuvęs. Stengiuosi dabar tenai nevažiuoti. Nors vasarą buvau netoliese, neužsukau. Nenorėjau draskyti širdies. Noriu, kad išliktų tai, ką prisimenu, kad išliktų tas prarastas rojus, ta nepaprasta vieta, kurioje buvau ir labai laimingas, ir labai nelaimingas“, – susirinkusiems į atsiminimų knygos „Pasakojimai prabudus“ pristatymą prisipažino V. Toleikis. Tačiau, priduria, rašęs ne dėl to, kad palengvėtų. Tiesiog norėjęs papasakoti apie savo vaikystės ir jaunystės Barvus, apie gyvenimą septinto ir aštunto dešimtmečių tarybų Lietuvoje, buvusiame Klaipėdos krašte.

Knygoje, lyg prabudęs iš prisiminimų sapno, autorius saviironiškai, sąžiningai ir kone etnografiškai detaliai aprašo to laikotarpio kasdienybę, artimuosius ir vietinius gyventojus, buitį, situacijas, galimybes ir pasirinkimus provincijos žmogui. O po kasdienybės paviršiumi atsiveria lietuviškojo identiteto formavimasis istoriškai unikaliu laiku kultūriškai unikalioje erdvėje – buvusiame Klaipėdos krašte, apie kurio gyventojų patirtį sovietmečiu iki šiol žinoma dar labai mažai. Šio regiono likimas knygoje užčiuopiamas per išnykusios vokiškosios kultūros palikimą ir vokiškąją tapatybę tebesaugančius gyventojus. Įsijausti ir suvokti kultūrinį savitumą padeda autoriaus vartojama šnekamoji kalba, tarmiški žodžiai, tam laikotarpiui būdingi posakiai.

 

Danutė Litvinienė,

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos

Švėkšnos filialo bibliotekininkė

 

Spausdinti
Facebook komentarai