Šiurpių rytas bibliotekoje

2018 m. spalio 26-osios rytas Šilutės rajono Juknaičių pagrindinės mokyklos Pašyšių skyriaus mokiniams buvo neįprastas. Atėjusius į mokyklą juos pasitiko tamsa ir žybsintys pačių kartu su tėveliais išskaptuoti moliūgai baisiomis grimasomis. Atsisėdę ant kėdučių vaikai sulaukė netikėto svečio.

Į svečius buvo pakviesta Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filialo bibliotekininkė Danutė Adomavičienė. Ji mokinius supažindino su vaikų tautosakos žanru – šiurpėmis. Tai istorijos apie paslaptingą, žiaurią, dažnai net nemotyvuotą mirtį, kurias dažniausiai pasakoja 7–12 metų vaikai. Jos pasakojamos susirinkus būreliui ar bent dviem vaikams kokioje nors nuošalioje tamsioje vietoje, kad negirdėtų tėvai ir vyresni vaikai, jau nebetikintys tokiomis istorijomis. Keletą šiurpių perskaitė ir pati bibliotekininkė.

Vaikai šių šiurpių įdėmiai klausėsi, mokėsi patikusią šiurpę atpasakoti bei suteikti savo pasakojimui paslaptingumo. Labiausiai visiems patiko šiurpė „Atiduok širdį“.

Mokytoja Laima Stonienė mokinius supažindino su Vėlinių papročiais ir tradicijomis. Ji priminė, kad Vėlinės yra mirusiųjų atminimo ir pagerbimo diena, minima lapkričio 2-ąją. Tą dieną daugelis žmonių vyksta į kapines aplankyti savo mirusių artimųjų. Grįžę iš kapinių šeimos nariai susėsdavę prie stalo ir pasakodavę šiurpias istorijas apie vėles. Šis paprotys išliko ir dabar, jo daugiausia laikosi paaugliai ir jaunimas. Anksčiau Vėlinių naktį užklydęs į namus nepažįstamas keleivis būdavo gražiai sutinkamas. Žmonės tikėdavę, kad tai vėlių pasiuntinys.

Mokytoja Giedrė Elvyra Šerpytytė dalyvius apdovanojo šiurpiais saldumynais už atidų klausymąsi ir pačių vaikų kuriamą šiurpę.

Vaikai „kitokios pamokos“ metu plėtė savo žinias apie lietuvių tradicijas bei papročius. Jie į kitą pamoką iškeliavo kupini neįprastų įspūdžIŲ.

 

Šilutės r. Juknaičių pagrindinės mokyklos

                                                  Pašyšių skyriaus mokytoja

                                                                  Laima Stonienė

Spausdinti
Facebook komentarai