Kalėdiniai stebuklai su Namibijos įspūdžiais

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Katyčių filiale gruodžio 14 dieną vyko popietė, skirta akcijai „Knygų Kalėdos“. Pirmoje popietės dalyje kalėdinių puokščių parodą pristatė floristė Diana Mickienė. Tai meninės sielos žmogus, jos rankose gimsta įvairios šventinės puokštės, o savo kūrybos eiles ji sudėlioja į užrašinę. Parodos pristatymą ji pradėjo naujomis savo eilėmis: „Kasmet per Kalėdas pasižadam būt sau gerais, kažką gyvenime pakeist, kažkam atleisti už klaidas, užgydyt visas sielos žaizdas…“. Popietės metu darbų autorė išsamiai papasakojo visą puokštės gamybos procesą, iš kokių medžiagų daro puokštes, iš kur semiasi idėjų.

Antroje popietės dalyje lankytojai nusikėlė į tolimąją Namibiją. Neseniai Lietuvos geografijos mokytojų asociacija, kurios prezidentas yra geografas, gidas, keliautojas, žurnalistas, straipsnių pažintinių knygų mokiniams ir visuomenei, geografijos, istorijos vadovėlių, metodinės literatūros autorius Rytas Šalna, organizavo kelionę į Namibiją. Šioje ekspedicijoje dalyvavo ir Katyčių pagrindinės mokyklos geografijos mokytoja Marytė Lukošaitienė. Mokytoja išsamiai pasidalino įspūdžiais. Ji pasakojo kaip keliavo safario sunkvežimiu (autobusu) po Afrikos dykumas. Ekspedicijos metu aplankyta Namibo dykuma, pamatyta gyvūnija, labai reta augmenija, ir, žinoma, susipažinta su gyventojais. Namibijoje gyvena daug įvairių genčių, kurios užburia.

Vietinės gentys gyvena kompaktiškai ir sėsliai. Kelionės metu aplankytas bušmenų regionas, pasisvečiuota nama genties teritorijoje, damarų, himbų ir hererų gentyse.

Namibija užburia kontrastais. Vienur daug civilizacijos (asfaltuoti keliai, miestuose netgi dangoraižiai), bet pačioje Namibijos šiaurėje žmonių gyvenimo būdas mažai tepakitęs nuo seniausių laikų. Čia vyrauja skurdas. Vienose gentyse moterys iki šiol nedengia drabužiais viršutinės kūno dalies, nesiprausia, tik du kartus per dieną kūną išsitepa savos gamybos tepalu, o aplankyta hererų gentis dažniausiai dėvi IX amžiaus drabužius, kuriuos paveldėjo iš vokiečių, kai Namibija buvo Vokietijos kolonija.

Mokytoja pasakojo ir apie keliautojų gyvenimo sąlygas – keliauta labai daug, aplankyti trys pagrindiniai Namibijos taškai, apsilankyta ir mokykloje. Namibijos mokiniams nuvežta lauktuvių – mokymosi priemonių, kurias surinko Katyčių pagrindinės mokyklos mokiniai. Keliautojai gyveno palapinėse, patys gamino sau valgį, ragavo afrikietiškų valgių.

M. Lukošaitienė teigė, kad Namibija yra saugi šalis keliautojams, o pagrindinis pavojus yra tik gamtoje, tai – laukinė gyvūnija.

Popietės pabaigoje kalėdinių puokščių autorei palinkėta kūrybinės sėkmės, o mokytojai daugiau įspūdingų kelionių.

Marina Lodusova,
ŠilutėsF. Bajoraičio viešosios bibliotekos 
Katyčių filialo bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai