Advento popietė Vilkyčių bibliotekoje pakvipo Kūčių patiekalais

Gruodžio 18 dieną Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vilkyčių filiale vyko advento popietė „Šventiniai papročiai ir tradicijos prie šv. Kūčių stalo”., skirta akcijai „Knygų Kalėdos“.

Atvykusios į popietę bibliotekos lankytojos atsinešė vaišių Kūčių stalui. Susėdusios prie stalo ir užsidegusios kalėdinę žvakę, moterys pasakojo apie savo šeimos Kūčių tradicijas ir papročius.

Bibliotekininkė papasakojo apie Kūčių atsiradimo istoriją, palygino šventimo kitose šalyse tradicijas, aptarė kulinarinio paveldo panašumus bei skirtumus. Ragaudamos atsineštų vaišių renginio viešnios prisiminė vaikystėje ruoštus šventinius patiekalus ir jų svarbą šeimos rate.

Vilkyčių bibliotekos lankytojos, kilusios iš skirtingų Lietuvos kraštų, pasakojo apie jų kraštui būdingas Kūčių tradicijas ir patiekalų ruošimą. Žemaitijos regioną atstovavusi Stasė Jagminienė pasakojo, kad jų krašte Kūčių vakarienei virdavo avižų kisielių ir patiekdavo virtus kviečius, aplietus medumi. Magdalena Aleksandravičienė prisiminė, kad jos vaikystėje kūčiukus vadindavo „šližikais”. Tą patį patvirtino ir kitos moterys.

Prieš penkiasdešimt metų ir dar anksčiau lietuvių šeimos gyveno kukliai, tad ir šventiniai patiekalai buvo ruošiami iš darže užaugintų daržovių, miške pririnktų grybų. Žuvies patiekalai būdavo ruošiami iš žuvies, sugautos iš šalimais esančio ežero ar upės. Suklestėjus prekybai šiuolaikiškas Kūčių stalas pasikeitė. Maistui ruošti naudojami tropinių šalių vaisiai ir daržovės, jūros gėrybių produktai.

Moterys ragavo atsineštų vaišių, gyrė patiekalų skonį ir dalinosi įmantriais receptais. Svarbu puoselėti ir išsaugoti senąsias Kūčių tradicijas ir jas perduoti ateities kartoms.

 

Sandra Genienė, Palmyra Jančauskienė
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Vilkyčių filialo bibliotekininkės

Spausdinti
Facebook komentarai