Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga parengta virtuali paroda

Kovo 8-oji: vieniems tai nieko nesakanti data, kitiems asocijuojasi su pavasario pradžia, tretiems primena garsiąją sovietmečio šventę – Tarptautinę moters dieną. Šventė gyvuoja ir šiandien. Ji minima apie 100 pasaulio valstybių, 28 šalyse kovo 8-oji yra nedarbo diena (Afganistane, Kambodžoje, Kuboje, Rusijoje, Ukrainoje, kt.). Kai kuriose valstybėse laisvadienis suteikiamas tik moterims.

Lietuvoje kovo 8-oji patyrė tiek peripetijų, kaip turbūt jokia kita šventė. Paskelbus nepriklausomybę, 1990 m. kovo 8-oji buvo „panaikinta“. 1994 m. LR Seimas priėmė nutarimą kovo 8-ąją – Tarptautinę moters dieną – oficialiai paskelbti atmintina diena. Po trejų metų kovo 8-oji buvo vėl „atšaukta“. Galiausiai 2002 m. ši data buvo įtraukta į Lietuvos atmintinų dienų sąrašą.

Šiuo metu Tarptautinė moterų solidarumo diena Lietuvoje įgyja naujų prasminių atspalvių. Sovietinio laikotarpio šventės samprata kinta, užleisdama pozicijas tikrosioms šios dienos, pasaulyje minimos nuo 1910 m., idėjoms – moteris yra laisva ir lygiavertė: ji gali ne tik dirbti ir uždirbti, bet ir turėti savo verslą, dalyvauti rinkimuose ir politikoje, vadovauti valstybei, realizuoti save šeimoje ir visuomenėje.

Lietuvoje pripažįstant moterų lygiateisiškumą, jas šviečiant, lavinant ir ugdant XIX a. pab. – XX a. pr. ypač nusipelnė moterys rašytojos: Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana, Žemaitė (Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė), Liudvika Didžiulienė-Nitaitė-Žmona, Lazdynų Pelėda (seserys Ivanauskaitės: Sofija Pšibiliauskienė ir Marija Lastauskienė), kt. savo raštais ir visuomenine veikla žadindamos tautinę savimonę, skatindamos moteris dalyvauti valstybės kūrimo darbe. Svarbų vaidmenį atliko katalikiškos organizacijos bei jų leidžiami laikraščiai ir žurnalai, skatinę moteris burtis.

 

Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga XXI a. moteris kviečiame apsilankyti virtualioje parodoje (www.silutevb.lt) ir susipažinti su pirmuoju Lietuvoje pradėtu leisti žurnalu moterims inteligentėms „Naujoji vaidilutė“. Siūlome keletą publikacijų ir patarimų namų ūkio, sveikatos, mados temomis, kuriais tarpukariu naudojosi šio žurnalo skaitytojos. Moteris išlieka moterimi, net jei ji politikė, verslininkė ar lakūnė.

 

Ar žinote, kad…

… per rūgščią sriubą galima pataisyti įdėjus žiupsnelį sodos.

… žuvis lengviau skutasi, žvynai nelaksto į šalis, jei ją nuplikinam karštu vandeniu.

… druska mūsų gyvybei ir sveikatai būtinai reikalinga. Reikšmingiausias mūsų kūno skystis – kraujas susideda iš skiedinio, kur vienam litrui vandens tenka maždaug 7 gramai druskos.

… nuo dantų gedimo geriausia priemonė – žalias, nevirintas pienas. Jis turi dantims reikalingų medžiagų, būtent vitamino D, susijusio su kalciu.

… ilgus plaukus reikia plauti kas 3 mėnesius, trumpus – kas dvi savaites.

 

Daugiau patarimų ir įdomybių ieškokite virtualioje parodoje.

[button color=”#COLOR_CODE” background=”#COLOR_CODE” size=”medium” src=”https://www.silutevb.lt/silute/virtualios-parodos/”]Parodą rasite čia[/button]
Spausdinti
Facebook komentarai