Kūrybinės improvizacijos atgimė senose knygose

Laikui bėgant, knygos pasensta, jomis yra keičiamasi, jas perdirbame, kad galėtume tausoti gamtą, tačiau yra ir daugiau būdų jas prikelti dar kitokiam gyvenimui. Vienas iš jų – paversti meno kūriniais – knygos skulptūromis. Šiuolaikinė biblioteka nebėra vien dokumentų saugykla. Globalaus pasaulio akistatoje knygos namuose šeimininkaujantys darbuotojai siekia parodyti, kad jie yra drąsūs, nesibaiminantys vystyti naujų idėjų, nebijantys pokyčių, atviri įvairioms kūrybiškoms veikloms ir paslaugoms.

Knygų skulptūrų kūrimo dirbtuvės „Knyga yra Pasaulis, Pasaulis esu Aš“ surengtos vykdant tęstinį projektą – Edukacinių renginių ciklas „Prie knygos ir vaizduotės versmės: pažink, atrask, kurk“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės. Šio projekto viena iš dalių ir yra – nebenaudojamas knygas prikelti antram gyvenimui. Balandžio, gegužės mėnesiais Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vykusias knygų skulptūrų kūrimo dirbtuves vedė vyriausioji bibliotekininkė Kristina Kelmelienė.

Tai nėra naujas reiškinys. Kitokią skulptūros formos idėją išgarsino Filadelfijoje gyvenantis menininkas Alex Queral. Žymių žmonių veidus kūrėjas išpjaustydavo iš telefonų numerių katalogų, o galutinį kūrinį padengdavo akriliniais dažais. Knygų skulptūros idėja perimta iš jos pirmtako skiriasi: technika, dydžiu, formomis ir idėjomis. Bibliotekoje užsiėmimų metu dalyviai kūrė iš suplyšusių, nebepaklausių, niekam nebereikalingų spaudinių. Pirmiausia dalyviai sugalvojo idėją, susiplanavo eigą ir savo sumanymą ėmėsi įgyvendinti realiai. Šių dirbtuvių metu buvo naudojamos įvairios priemonės – senos knygos, viela, įvairūs klijai, aštrūs peiliukai, papjė mašė, kt.

Kai kurie dalyviai kūrybinį darbą atliko realistiškai, kai kurie nusikėlė į fantazijos pasaulį. Pavyzdžiui Nojaus, Manto ir Pauliaus jungtinė knygos skulptūros idėja – kosminė stotis su antena, kuri yra nukreipta stiebu į žemę, išsiurbia iš jos energiją, todėl vyksta globalinis atšilimas. Anelė, Monika ir Lukrecija sukūrė įspūdingą medį. Muzikinį medį kūrė Milda, Rokas ir Emilija. Gedas, Neda ir Kornelija sukūrė drugelių pievą, o Kornelijos ir Dainiaus komanda savo idėja varė žiemą iš kiemo.

Norint šias Knygų skulptūrų idėjas įgyvendinti reikia nemažai laiko, kantrybės ir užsispyrimo. Tačiau gautas trimatis rezultatas nuteikė pozityviai, kai kurie dalyviai atėję į dirbtuves su skeptiška nuotaika, nudžiugo išbaigtu rezultatu, kūrė savo darbams pavadinimus, netgi istorijas.

Baigiamosiose dirbtuvėse dalyvavo Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos 8b klasės mokiniai (mokyt. Reda Bernotienė, Jurgita Balčytienė, Regina Zybartaitė).

 

Vita Gerulienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Vaikų aptarnavimo skyriaus vedėja

Spausdinti
Facebook komentarai