Knygose išpranašautas viruso protrūkis

Tęsiantis viruso COVID-19 viruso protrūkiui, nesiliauja ir ligą supančių mitų kūryba. Neįtikėtina, kad Uhano mieste (Kinija) plisti pradėjusią ligą JAV rašytojas Deanas Koontzas numatė prieš 39 metus. 1981 metais anglų kalba išleistame romane „Tamsos akys“ (angl. k. „Eyes of Darkness“).

Knygoje rašoma apie virusą „Uhanas-400“, sukurtą greta Uhano miesto esančioje biotechnologijų laboratorijoje. D. .Koontzo kūrinio ištrauka sulaukė nemažai dėmesio, nes ja tarsi patvirtinamas vienas dažniausiai kartojamų viruso COVID-19 kilmę supančių mitų – esą šis buvo sukurtas laboratorijoje.

Visiškų sutapimų skaitytojai neras, nes skirtumų tarp knygoje apibūdinamo viruso ir siaučiančio realybėje yra daugiau nei panašumų. Pavyzdžiui, mirtingumas nuo romane „Tamsos akys“ minimo viruso – 100 proc., tuo tarpu mirtingumas nuo viruso COVID-19 siekia 2–3 proc. Romane aprašomo viruso inkubacinis periodas – vos keturios valandos, tuo metu naujojo koronaviruso inkubacinis periodas svyruoja nuo 2 iki 14 parų.

Autoriaus „pranašystėmis“ nereikia visiškai pasitikėti, nes 1981 m. pasirodžiusiame knygos leidime, kurį D. Koontzas pasirašė Leigho Nicholso pseudonimu, antagonistų vaidmuo teko ne kinams, o Sovietų Sąjungai, todėl virusas vadinosi ne Uhanas-400, o Gorkis-400. Pirmajame romano leidime virusą sukūrė ne Li Čenas, o Ilja Paparovas. Virusą su politiniais kaliniais išbandė rusai, o ne kinai. Rusus romane kinai pakeitė 1989 m., kai „Tamsos akys“ pasirodė su D. Koontzo pavarde. Pagrindinių blogiukų pokytis siejamas su geležinės uždangos griūtimi – keičiantis politinei realybei reikėjo ir labiau priimtino priešo.

D. Koontzas yra išleidęs daugiau nei 105 romanus, daugybę novelių ir apsakymų rinkinių bei pardavė daugiau nei 450 milijonų savo kūrinių kopijų. Šio autoriaus knygų yra išleista ir lietuvių kalba.

Pranašystę apie 2020 metais planetoje išplisiančią ligą, primenančią plaučių uždegimą, galima rasti ir Sylvios Browne bei Lindsay Harrison knygoje „Amžių pabaiga. Prognozės ir pranašystės apie pasaulio pabaigą“, kuri lietuvių kalba išleista 2011 metais. Knygoje rašoma, kad siaučianti liga išnyks staiga, kaip ir atsirado. Ji vėl užklups po dešimties metų, o tada dings visam laikui.

Tad skaitytojams belieka pasirinkti, ar tikėti šių autorių pranašystėmis, ar žvelgti į tai, kaip į fantazijos vaisių.

Žaneta Jokužytė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
Informacijos skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai