Pokalbių valandėlėje „Pa(si)tarimai tarp mūsų, mergaičių“ aptarta socialinių tinklų įtaka asmenybės formavimuisi

Vyriausybei sušvelninus karantiną ir šalyje pasibaigus sudėtingiems bei neįprastiems mokslo metams, daugelis nori nukreipti mintis kitur, pailsėti nuo įtampos ir kasdienių iššūkių. Vien žodis vasara išlaisvina žmogų, priverčia atsipalaiduoti.

Išsiilgę savo lankytojų, veiklų, pokalbių bei žaidimų Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Vaikų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkės birželio 12 dieną  pakvietė būrelio  „Pa(si)tarimai tarp mūsų, mergaičių“ dalyves smagiai praleisti laiką lauke, pabūti draugų rate bei pasikalbėti įdomia ir aktualia šių dienų tema „Socialinių tinklų įtaka asmenybės formavimuisi“.  Tai vienas iš iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ renginių.

Pasaulyje sparčiai populiarėjant internetinių tinklų portalams vis daugiau jaunuolių įsitraukia į jų veiklą. Vieni kelia nuotraukas, kiti bendrauja su draugais ar nepažįstamais žmonėmis, skundžiasi ar giriasi esama padėtimi ir kt. Merginoms tema sukėlė didelį susidomėjimą, nes socialiniai tinklai, dėl milžiniško jų populiarumo, yra aktuali, dažnai nagrinėjama tema tarp paauglių.

Pokalbių valandėlės metu buvo nagrinėjama socialinių tinklų įtaka, aptariamos teigiamos ir neigiamos jų savybės. Merginos pripažino, kad šiandieniniame pasaulyje socialinės erdvės apima didžiąją dalį jų laiko, todėl diskusijos tikslas buvo patvirtinti arba paneigti faktą, kad socialiniai tinklai lemia asmenybės vystymosi pokyčius. Merginoms buvo pasiūlyta išvardinti teigiamas ir neigiamas socialinių tinklų savybes. Teigiamoms savybėms merginos priskyrė tokius privalumus, kaip senų draugų paieška, pažinčių rato plėtimas, galimybė vienytis bendraminčiams, bendravimas su draugais, dalijimasis naujienomis ir kt.

Merginos pripažino, kad socialiniai tinklai gali būti ne tik naudingi, bet ir žalingi. Visos vieningai sutarė, kad internete paaugliai susiduria su patyčiomis, kurios skatina elgtis netinkamai, kartais net gali priversti pakelti ranką prieš save. Teko pripažinti, kad naudojimasis socialiniais tinklais neretai tampa priklausomybe, neprisijungus jaučiamas irzlumas, kamuoja nerimas, pamirštami aplinkiniai, mažai judama. Buvo svarbu paminėti, kad dauguma jaunuolių nebežino, kaip kurti santykius realioje aplinkoje, neretai nebelieka nuoširdumo, pasitikėjimo. Neretas jaunuolis, susidūręs su sunkumais, pagalbos ir paramos ieško ne artimųjų  rate, o socialiniuose tinkluose. Tai veda prie išvados, kad šeimos įtaka yra mažesnė nei anksčiau.

Pasirinkta tema yra labai gili, turinti daug aspektų, apie kuriuos galima diskutuoti. Ši valandėlė buvo įvadas į vadinamos „Z“ kartos, neretai dar vadinamos interneto bei socialinių tinklų žmonėmis, pasaulį. Tikslas buvo priminti jaunimui, jog yra dalykų, kurie kažkada teikė džiaugsmo: mėgstamas būrelis, kulinariniai bandymai virtuvėje, filmo peržiūra su šeima savaitgalio vakarais, smagios ir aktyvios pramogos su draugais bei daug kitų užsiėmimų, praturtinančių laisvalaikį.

Neišblėsęs jaunimo noras bendrauti skatina juos mokyti atskleisti kūrybiškumą, išlaisvinti vaizduotę, padrąsinti imtis iniciatyvos ir padėti suprasti, kad gyvenime laimę bei džiaugsmą visais laikais teikė nekintantys dalykai – tai artimas, nuoširdus, gyvas bendravimas.

Kristina Kelmelienė,
Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos
vyresn. bibliotekininkė

Spausdinti
Facebook komentarai