75-metį švenčiančios bibliotekos sėkmės paslaptys: veržlus kolektyvas, inovacijos ir drąsios idėjos

Kolektyvas

Biblioteka prieš 75 metus ir dabar skiriasi kaip diena nuo nakties. Jeigu pokariu žmonės į biblioteką ateidavo pasiimti tik knygų, tai šiandien čia jie mokosi, bendrauja, dalyvauja renginiuose. Sau patinkančios veiklos bibliotekoje randa ir penkiametis, ir senjoras.

Šiemet F. Bajoraičio viešoji biblioteka švenčia 75-erių metų veiklos ir 25-erių vardo suteikimo jubiliejus. Kaip knyga be žmogaus būtų tik daiktas, taip ir Šilutės biblioteka be savo darbuotojų nebūtų tokia patraukli ir savo projektais pastebima visoje Lietuvoje.

Ir toliau nešti šviesą, būti rajono kultūros kelrode žvaigžde, skiepyti meilę knygoms, būti inovatyviais ir energingais F. Bajoraičio bibliotekos kolektyvui linkėjo garbūs svečiai, trečiadienį apsilankę Šilutėje ir pasveikinę su gražia švente.

Pradžioje – 269 knygos

Svečiams bibliotekininkai pasiūlė „pavartyti“ knygą – pažiūrėti jų paruoštą filmuką, kuriame papasakoti svarbiausi įvykiai, nutikę per 75 metus.

Šilutės viešoji biblioteka duris lankytojams atvėrė 1945 m. rugpjūčio 1 d., Žalgirio gatvėje. Pirminį fondą sudarė tik 269 knygos. 1995 m. birželį bibliotekai suteiktas Mažosios Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjo Fridricho Bajoraičio vardas.

Bibliotekos gyvavimo laikotarpiu jai vadovo 8 vadovai, tarp jų daugiau kaip 40 metų – Dalia Užpelkienė. Nuo 2016 m. bibliotekos direktorė yra Laima Dumšienė. Nuo 1997 m. biblioteka kompiuterizuota, joje įdiegta integrali bibliotekų informacijos sistema, filialuose įrengti viešosios interneto prieigos taškai. 2006 m. gegužę biblioteka įsikūrė rekonstruotose ir moderniai įrengtose patalpose.

Bibliotekininkai bendradarbiauja su visomis švietimo įstaigomis, nevyriausybinėmis, vaikų ir jaunimo organizacijomis, siekia užtikrinti prasmingą jų laisvalaikio užimtumą, kūrybiškumą, domėjimosi mokslu ugdymą, socialinės atskirties grupių integravimą į visuomenę.

Partnerystės ryšiai nusidriekia ir už Lietuvos ribų. Bendros veiklos vykdomos su Armėnijos, Gruzijos, Kazachijos, Rusijos, Latvijos, Estijos, Kroatijos, Slovakijos, Čekijos, Lenkijos bibliotekomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis.

Renginių – daugybė

Bibliotekoje rengiamos pasaulio šilutiškių sueigos „Šviesos parnešti, gera padaryti“, į kurias susirenka svetur gyvenantys žymūs kultūros, meno, kitų sričių atstovai, garsinantys miesto vardą Lietuvoje bei užsienyje. Literatūrinio rudens šventės „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ sukviečia iš šio krašto kilusius, čia gyvenančius prozininkus, poetus, mokslininkus į tradicinę literatūros šventę.

Būrius smalsuolių sutraukia tarptautinės vaikų knygos mugės „Mes – iš Baltijos valstybių“, vykstančios kas 3 metus. Šventė populiarina Baltijos valstybių ir Kaliningrado knygą bei literatūrinį žodį. Tarptautiniuose ekslibrisų konkursuose Lietuvos ir užsienio dailininkai kuria mažosios grafikos kūrinius, įprasmindami Mažosios Lietuvos simbolius, žymius krašto kultūros bei visuomenės veikėjus.
Kas 2 metus biblioteka ir Vilniaus universitetas pakviečia krašto gimnazistus susitikti „Žinių ir karjeros mugėje“. Vasaros stovykla „Jaunieji genijai – menininkai“ sukviečia vaikus kūrybiškai praleisti atostogas.

2015 m. biblioteka ėmėsi įgyvendinti projektą „Bendruomenės „HUB‘as“ bibliotekoje „Atrask savo saviraiškos kodą“. Projekto „Bibliotekos pažangai 2“ ekspertai skyrė 45 200 eurų finansavimą, dalinį finansavimą – rajono savivaldybė.

2018 m. bibliotekai perduotos rekonstruotos patalpos Tilžės gatvėje. 2019 m. bibliotekininkai pradėjo įgyvendinti nacionalinį projektą „Prisijungusi Lietuva“ – 13 specialistų moko rajono gyventojus skaitmeninio raštingumo.

Bibliotekoje veikia „Jaunųjų technologų akademija“, joje vyksta robotų konstravimo užsiėmimai, dronų pamokos. Veiklą paįvairino Galvosūkių kambarys, populiarus tapo Lazerių kambarys, interaktyvus žaidimas „Grindopolis“, kiti užsiėmimai.

Sveikino ir ministerija

Biblioteka tai žmonės – į ją ateinantys, joje praleidžiantys laiką, ja besidomintys ir ją kuriantys. Kiekvienas peržengęs slenkstį it kokią mozaiką dėlioja jos veidą ir kuria rytojų.

Žmogus, daugiau kaip 40 metų kūręs Šilutės biblioteką – tai buvusi direktorė Dalia Užpelkienė. Ponią Dalią daugelis prisimena kaip energingą moterį, drąsiai per visas laikmečio negandas ir pakilimo bangas į priekį plukdžiusią bibliotekos laivą. D. Užpelkienė apdovanota LR Prezidento ordinu už nuopelnus Lietuvai, Klaipėdos apskrities garbės ženklu, Šilutės „Lietuvininkų vilties premija“.

Ilgametė vadovė pagyrė visą bibliotekos kolektyvą, kurio dėka įstaiga kasmet tobulėja. Ji pasidžiaugė ir dabartinės vadovės Laimos Dumšienės darbu, kuri yra ne tik puiki vadovė, bet ir sugeba įžvelgti gerus dalykus ten, kur niekas kitas nemato.

Kultūros ministro patarėja Karolina Narkevič sakė, kad novatoriška Šilutės biblioteka Lietuvoje išsiskiria tiek paslaugomis, tiek veikla. To ji linkėjo ir ateityje bei perskaitė Kultūros ministro padėką.
Nacionalinės M. Mažvydo direktorius prof. Renaldas Gudauskas sakė, kad gimtadienis yra galimybė prisiminti nueitą kelią ir pasvajoti apie ateitį. Jis priminė profesorės V. Daujotytės žodžius, kad biblioteka tai vieta, kur žmogus susitinka su knyga, žmogus su žmogumi, mintys su mintimis. Kolektyvui jis linkėjo išlikti energingais, profesionaliais ir prasmingų darbų.

Sveikos aplinkos ir sėkmės bibliotekininkams linkėjo rajono vicemeras Sigitas Šeputis. Jis perskaitė ir mero Vytauto Laurinaičio padėką bibliotekai: „Už iniciatyvas telkiant bendruomenes kultūrinei veiklai ir reprezentuojant Šilutę, kaip knygos istorijos kraštą“. Administracijos direktoriaus pavaduotoja Dalia Rudienė sakė, kad biblioteka, tarsi mūsų rajono kultūros kelrodė žvaigždė, ir linkėjo, kad netrūktų novatoriškumo ir kūrybingumo.

Dėkojo verslininkai, seniūnai, pedagogai

Su jubiliejumi bibliotekininkus sveikinę krašto politikai sakė, kad biblioteka yra vieta, kur telkiamos bendruomenės, kur dirba išradingi, savo darbą mylintys žmonės. Jie taip pat priminė, kokie rūpestingi yra kaimų bibliotekininkai, senjorams į namus atvežantys knygas, o tai jau tarsi F. Bajoraičio idėjos – keliaujančios bibliotekos tęstinumas.

Pagrindinis bibliotekos rėmėjas, UAB „Žibai“ vadovas, politikas Steponas Kazlauskas sakė, kad jo įmonę ir biblioteką jau daug metų sieja gražūs šilti santykiai, gal todėl, kad abi įstaigos gyvena netoli viena nuo kitos – Žibuose. „Jūs inovatyvūs, energingi, kūrybingi. Kultūros centras mūsų regione yra čia“, – sveikino S. Kazlauskas. Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis pasidžiaugė, kad erdviose patalpose vietos renginiams randa ir socialinės organizacijos.

Paramą kaimų bibliotekoms suteikia seniūnai, su kuriais taipogi užsimezgusi graži draugystė. Su jubiliejumi biblioteką sveikinę seniūnai juokavo, kad 75-eri metai tai jau rizikos amžiaus grupė ir dovanojo žaliuojantį augalą. Bibliotekininkus sveikino ir naujasis Šilutės policijos komisaras Remigijus Rudminas su kolegėmis, rajono kultūros įstaigų vadovai dėkojo už gražią bendrystę, gerus darbus ir linkėjo kūrybinių sparnų.

Šilutės biblioteka yra viena iš 12 Klaipėdos regiono bibliotekų, tad mūsų bibliotekininkus pasveikino ir kolegos iš aplinkinių rajonų, savo padėkas už bendrystę atnešė mokyklų, vaikų darželių vadovai, muzikinį sveikinimą parengė folkloro ansamblių vadovė Regina Jokubaitytė, sveikinimo žodžius tarė visuomenininkai.

Renginio metu koncertavo saksofonistas Juozas Kuraitis, kiemelyje surengtas Afrikos būgnų koncertas.

Šilutės naujienų inf.

Spausdinti
Facebook komentarai